www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na I trymestr:Nieprawidłowości i zagrożenia ciąży - poznaj fakty

Dzieci.pl 2012-08-29 13:59 0 opinii

Na każdym etapie ciąży może pojawić się zabarwiona krwią, krwista lub brunatna wydzielina z dróg rodnych, która może być oznaką pewnych nieprawidłowości. Nie zawsze świadczy o niebezpieczeństwie. Jak postępować w takiej sytuacji?

Nieprawidłowości i zagrożenia ciąży - poznaj fakty

Najważniejsze, żeby nie wpadać w panikę, tylko skontaktować się ze swoim lekarzem lub najbliższym szpitalem z odziałem ginekologii czy patologii ciąży. Należy pamiętać, że każde krwawienie w ciąży, nawet niewielkie, wymaga natychmiastowej porady lekarskiej. Konieczne jest, by ustalić przyczynę krwawienia i stan płodu. W większości przypadków szybka interwencja lekarska umożliwia donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka w terminie. Ważne, aby ocenić ilość utraconej krwi, jej kolor, stwierdzić czy występują dodatkowe objawy, takie jak bóle w podbrzuszu, skurcze mięśnia macicy, wymioty, zasłabnięcia czy omdlenia.

Przyczyny krwawień w pierwszej połowie ciąży
Plamienie mogą wywołać stany zapalne pojawiające się na skutek różnego rodzaju infekcji pochwy lub dróg moczowych, takich jak grzybica, a także poważniejszych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydioza. Stan zapalny narządów płciowych zazwyczaj wywołuje także inne objawy: upławy z pochwy, bóle w dole brzucha, świąd, nieprzyjemny zapach z pochwy. Aby postawić prawidłową diagnozę, nie wystarczy badanie ginekologiczne. Konieczny jest wymaz mikrobiologiczny, aby mieć pewność, jakie mikroorganizmy wywołują stan zapalny.

Implantacja zarodka
Plamienie może być też dobrym znakiem. Bezpośrednim i widzialnym objawem zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy jest bowiem tzw. plamienie implantacyjne. Ze względu na znaczne przekrwienie błony śluzowej macicy, spowodowane działaniem progesteronu i estrogenów, zagnieżdżenie zarodka może powodować niewielkie brudzenie lub plamienie. Zarodek, zagnieżdżając się w błonie śluzowej macicy, może trafić na naczynie krwionośne, uszkadzając jego ścianę. To prowadzi do wynaczynienia się krwi, która wydostaje się z macicy, powodując plamienie. Jest to objaw fizjologiczny, jednak warto o nim porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem. Plamienie implantacyjne pojawia się mniej więcej w okolicach terminu spodziewanej miesiączki, dlatego też jest objawem zakłócającym rozpoznanie ciąży, szczególnie w przypadku, gdy kobieta się jej nie spodziewa. Nie towarzyszy mu jednak ból podbrzusza, nie występują też skrzepy.

Plamienie implantacyjne w pierwszym trymestrze ciąży pojawia się u około 20-30 proc. kobiet. Dzieje się to między 6 a 12 dniem po zapłodnieniu. U niektórych kobiet trwa kilka godzin, u innych nawet kilka dni, zazwyczaj jest skąpe i niebolesne. Nie zagraża zarodkowi.

W początkowej fazie ciąży burza hormonów może wywołać niewielkie krwawienia w terminach, gdy normalnie wystąpiłaby miesiączka. Jest to objaw pozostający bez wpływu na ciążę i rozwijający się płód.


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!