www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na I trymestr:O tym musisz pamiętać na początku ciąży

Dzieci.pl 2012-09-12 10:24 3 opinii

W optymalnych warunkach każda ciąża powinna być zaplanowana. Zdarza się jednak wielokrotnie, że zaskakuje kobietę. Pierwsze podejrzenia pojawiają się, gdy miesiączka się opóźnia. To jednak nie jedyny wczesny objaw ciąży.

O tym musisz pamiętać na początku ciąży

Objawy, które towarzyszą kobietom w pierwszych tygodniach ciąży - zwykle zanim jeszcze uświadomi sobie, ze w jej wnętrzu rozwija się dziecko to pojawienie się nudności, wymiotów (zwłaszcza porannych), zwiększenie apetytu, zmiana zwyczajów żywieniowych, częstomocz, a także powiększenie się i bolesność piersi. Są to tak zwane domyślne objawy ciąży.

Zatrzymanie miesiączki, powiększenie macicy, zwiększenie napięcia i powiększenie piersi, pojawienie się rozstępów skórnych, to z kolei tzw. prawdopodobne objawy ciąży. Pewne objawy ciąży - to dopiero te, które możliwe są do potwierdzenia w badaniu USG.

Większość kobiet przeczuwających odmienny stan, pierwsze kroki kieruje do apteki, aby zakupić test ciążowy. Gdy na teście pojawią się dwie kreski, wszystko wskazuje na to, że to ciąża. Innym sposobem jej potwierdzenia jest ocena poziomu we krwi hormonu HCG podczas badania laboratoryjnego - wynik dodatni jest 100-procentowym potwierdzeniem ciąży.

Kiedy do lekarza?
Kolejnym krokiem przyszłej mamy jest wizyta u ginekologa i badanie ultrasonograficzne. Wykaże ono pęcherzyk ciążowy przy wartości beta-HCG 1500 mIU/ml, zaś zarodek z widoczną akcją serca przy wartości 6000-7000 mIU/ml. W przełożeniu na tygodnie ciąży, które liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, pęcherzyk ciążowy będzie widoczny w jamie macicy powyżej 4 tygodnia ciąży, a zarodek z widoczną akcją serca powyżej 6 tygodnia ciąży. Stąd zalecenie, aby z pierwszą wizytą u ginekologa poczekać do 6-7 tygodnia ciąży, ale nie czekać dłużej niż do 9-10 tygodnia.

W gabinecie lekarz zada przyszłej mamie rutynowe pytania: o termin ostatniej miesiączki, o poprzednie ciąże, porody, przebyte choroby, operacje, stosowane leki… Później nastąpi badanie ginekologiczne i USG. Zobaczymy (i usłyszymy) "małą fasolkę" - ciąża staje się faktem.

Przed wizytą warto zaplanować, o co zapytać lekarza prowadzącego - do głowy przychodzi bowiem mnóstwo pytań bądź wręcz przeciwnie - pojawia się pustka.
Przykładowe pytani, które warto zadać:
Czy dziecko jest zdrowe - czy wszystko jest w porządku?
Jak często mam przychodzić na wizyty?
Jakie badania warto wykonać i kiedy?
Jakie przyjmować witaminy?
Czy mogę uprawiać seks?
Czego mi nie wolno?

W ciąży nie ma niemądrych pytań. Każda wątpliwość pojawiająca się u przyszłej mamy, a dotycząca jej nienarodzonego dziecka, powinna być wyjaśniona. Dużym ułatwieniem jest zapisywanie pytań - w ciąży natłok emocji powoduje, że o wielu pytaniach po prostu zapominamy. Każda ciąża ma niepowtarzalny indywidualny przebieg, dlatego powinniśmy oczekiwać od lekarza prowadzącego odpowiedzi na pytania dotyczące ciąży.

Zmiana zwyczajów
Ciąża to okres całkowitej eliminacji używek takich jak alkohol i papierosy. Palenie tytoniu i spożywanie alkoholu przez ciężarne powoduje znaczy wzrost ryzyka poronienia czyli zakończenia ciąży przed 21 tygodniem jej trwania, a także ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego tj.porodu między 22 a 36 tygodniem.

Nikotyna i alkohol są również czynnikami predysponującymi do wystąpienia wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu. Pamiętajmy, że nikotyna przenika przez łożysko. Po wypaleniu papierosa w organizmie ciężarnej dochodzi do skurczu naczyń macicznych co zmniejsza przepływ krwi w przestrzeni międzykosmkowej, prowadząc do ograniczenia wymiany tlenu u płodu o około 20 procent. Palenie tytoniu podwyższa znacząco we krwi stężenie toksycznych substancji takich jak: cyjanki i tiocyjanki, które blokują enzymy cyklu oddechowego, co finalnie upośledza zdolność krwi do przenoszenia tlenu i innych gazów.

Alkohol zmniejsza transport łożyskowy niektórych aminokwasów, glukozy, witamin K, B, cynku i żelaza, prowadząc do zaburzenia syntezy białek oraz zmniejszenia stężenia glukozy insuliny i hormonów tarczycy jednocześnie, prowadząc do zmniejszenia zapasów glikogenu w wątrobie płodu. Zaburzając równowagę stężeń tromboksanu i prostaglandyn, alkohol działa obkurczająco na naczynia krwionośne.

Beata Sterlińska


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Andzelika 2017-11-04 (20:55) 15 dni 22 godziny i 58 minut temu

Witam mam na imię Andżelika i mam takie pytanie jestem w ciąży19 tygodni i byłam w szpitalu od 16 do 30 października bo miałam zabarenie pęcherza moczowego i badania wchodzilo bardzo dobre i dostałam wypis z szpitala do domu 30 mnie wypuścili do domu i na następny dzień 31 października był wypis i tam napisanie rozpoznawanie ostatnie krwawienie we wczesnym okresie ciąży- poronienie zagrażające ale krwawienie nie miałam tylko było krew pokazana na papierze taretowych dwa dni 20 i 21 października tylko miałam dwa dni i nic nie boli mnie i badanie usg 16 października wyszło ciąża pojedyncza płód w położeniu dowolnym.łożysko na ścianie przedniej prawidłowa ilość wód płodowych FHR(+) plus i nie chcę stracić dziecko. Poproszę odpowiedź o szybką o to mi chodzi poproszę o odpowiedź o szybką

odpowiedz

1
0
~anielka 2014-02-03 (19:11) 3 lata 9 miesięcy 17 dni i 42 minuty temu

Na początku ciąży trzeba przede wszystkim pamiętać o zażywaniu kwasu foliowego żeby uchronić dziecko od wad wrodzonych. Cewa nerwowa zamyka się w pierwszych tygodniach ciąży to już na 3 miesiące przed ciążą trzeba o foliku pamiętać

odpowiedz

2
0
~trochę inaczej 2013-04-22 (16:03) 4 lata 6 miesięcy 29 dni 3 godziny i 50 minut temu

Innym sposobem jej potwierdzenia jest ocena poziomu we krwi hormonu HCG podczas badania laboratoryjnego - wynik dodatni jest 100-procentowym potwierdzeniem ciąży. z tym twierdzeniem się nie zgodzę, ponieważ występują pewne schorzenia w których wartości beta- HCG odpowiadają normom ciążowym. Potwierdzić ciążę można poprzez USG bądź poprzez wysłuchanie akcji serca w późniejszych tygodniach.

odpowiedz