www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na I trymestr:Powiadom o ciąży swoich najbliższych

Dzieci.pl 2013-04-09 14:42 33 opinii

Czy macierzyństwo jest czymś niezbędnym i koniecznym na drodze ku pełnej realizacji kobiety? Oczywiście nie ma jednoznacznych odpowiedzi na to pytanie. Dla jednych jest to naturalna konieczność biologiczna, dla drugich to kolejny etap w życiu po okresie dorastania i małżeństwa. Jeszcze dla innych będzie to efekt presji i chęć sprostania oczekiwaniom rodziny czy też znajomych.

Powiadom o ciąży swoich najbliższych

Wejście w rolę matki nie jest łatwym zadaniem. Trzeba liczyć się z faktem zasadniczej zmiany w percepcji świata i zdarzeń, z koniecznością doświadczania wielu stresów i nowych, nieznanych dotąd problemów. Z drugiej jednak strony, macierzyństwo jest czymś niepowtarzalnie pięknym. Wydaje mi się, że bogactwa doświadczeń i uczuć, jakie stają się udziałem matki, nie da się w żaden sposób zastąpić.

Wielu lekarzy uważa, że czynnikiem sprzyjającym podjęciu roli matki są pozytywne doświadczenia z okresu ciąży i porodu. Warto zatem zadbać o to, aby okres ciąży był czasem spokoju, zadowolenia i jak najmniejszej ilości stresu. Nie zawsze jest to łatwe zadanie, wszak nie na wszystko co nas spotyka, mamy wpływ. Jednak informacja na temat tak ważny, jak pojawienie się nowego członka naszej rodziny, należy do tego rodzaju spraw, nad którymi możemy i powinniśmy mieć kontrolę. Dlatego warto skorzystać z tej możliwości i w pełni świadomie decydować komu i w jakiej kolejności oznajmimy tę nowinę. To, w jaki sposób komunikować na zewnątrz fakt zajścia w ciążę, zależy od wielu czynników. Myślę, że od strony psychologicznej ważnym czynnikiem jest stosunek samej kobiety do macierzyństwa, innymi słowy to, jak ona sama postrzega siebie w roli kobiety i matki. Pamiętajmy przy tym, iż dla wielu kobiet – co jest absolutnie naturalne – fakt zajścia w ciążę jest czymś intymnym i wiąże się z potrzebą prywatności.

Ważny jest też inny aspekt, a mianowicie, czy ciąża jest stanem oczekiwanym, czy wręcz przeciwnie - niespodziewanym i niepożądanym. A także na ile kobieta czuje się dojrzała do podjęcia roli matki. Bezsporne jednak jest to, że jej partner/mąż ma prawo dowiedzieć się o tym fakcie jak najszybciej (w końcu dziecko jest owocem ich związku, ich miłości, to oni będą je razem wychowywać, dbać o jego prawidłowy rozwój, wspólnie będą ponosić odpowiedzialność za jego życie). Jeżeli uznamy fakt, że ciąża jest czymś intymnym, to intymność ta dotyczy zarówno kobiety, jak i jej partnera, podobnie jak akt seksualny, który ich połączył i doprowadził do poczęcia potomka.

Dziecko właściwie już od momentu poczęcia ma prawo do opieki i troski ze strony obojga rodziców. Udokumentowany licznymi badaniami jest fakt, że zaangażowanie ojców w opiekę nad potomkiem pozytywnie wpływa na ich więź , a także podnosi jej jakość. Kolejność w której kobieta powinna informować o swej ciąży osoby z bliskiego otoczenia, w dużej mierze odzwierciedla relacje z tymi osobami i jest wyznacznikiem lojalności. W prawidłowo funkcjonujących rodzinach w pierwszej kolejności informowany powinien być partner, następnie rodzice i dalsza rodzina. Jeżeli kobieta najpierw mówi o ciąży mamie, a dopiero potem mężowi, oznacza to, że nie odcięła pępowiny od swojej rodziny i nie przeniosła lojalności z rodziny generacyjnej na prokreacyjną. Czuje się zatem bardziej córką swoich rodziców niż żoną męża. Nieodcięta pępowina nie wróży nic dobrego na przyszłość. Ani dla kobiety, ani dla jej małżeństwa, ani wreszcie dla dziecka. Świadczy ona bowiem o niedojrzałości, a niedojrzałość jest zagrożeniem dla rozwoju prawidłowej postawy macierzyńskiej i więzi z dzieckiem.

Inną kwestią jest kiedy i w jaki sposób poinformować o ciąży pracodawcę. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta i jednoznaczna. W dużej mierze zależy to od pozycji zawodowej kobiety, od jej relacji z pracodawcą oraz stażu pracy. Kobieta decydując się poinformować swego przełożonego o fakcie zajścia w ciążę, powinna rozważyć wszystkie te czynniki, pamiętając że w okresie ciąży należy unikać niepotrzebnych stresów. Przyszła mama nade wszystko powinna kierować się zdrowym rozsądkiem i myśleniem pragmatycznym, mając na względzie dobro swoje i dziecka.

Monika Wasilewska


Opinie (33)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
3
~ewa 2013-04-11 (20:10) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 6 godzin i 34 minuty temu

Mąż wiedział,że jestem w ciąży razem ze mną bo zawsze był i jest przy mnie podczas każdego badania ginekologicznego i był przy porodach bo jak można się wstydzić najbliższej osoby a obcego faceta ginekologa nie to obłudne podejście by było.A mamy prawo do obecności nawet przy zabiegach w szpitalu ust 2008 r art 21 Prawo Pacjenta gdy naruszy go ginekolog płaci odszkodowanie za wyproszenie osoby bliskiej!.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

30
10
~Takaja 2013-04-10 (09:11) 4 lata 5 miesięcy 14 dni 17 godzin i 33 minuty temu

Jak słyszę/czytam, że rodzice WSPÓLNIE wychowują dziecko, to mnie śmiech ogarnia. ZAWSZE matki zostają z tymi dziećmi i to matki się nimi zajmują - faceci POMAGAJĄ i z tego co widzę to tylko na początku. To nigdy nie jest podział obowiązków 50/50 nawet w późniejszym okresie gdy dziecko jest "odchowane". Wszystko spada na matki - widzę to w swojej rodzinie, po swojej matce, po rodzinie męża również, po koleżankach i znajomych także. Pic na wodę fotomontaż dlatego coraz więcej kobiet nie decyduje się na dzieci bo większość tych opowieści o wspólnym zajmowaniu się dziećmi to propaganda :)

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

2
1
~Mama 2014-05-31 (13:47) 3 lata 3 miesiące 24 dni 12 godzin i 57 minut temu

Takaja moim zdaniem troszeczkę przesadzasz... jak masz faceta który uważa że miejsce baby jest przy garach i w stercie pieluch to nie dziwie się że masz taką a nie inną opinię. Zgodzę się z komentarzem glorii... jak Twój mąż/chłopak/narzeczony wyraża chęć pomocy tobie a ty go non stop bombardujesz że coś robi żle, że nie tak trzyma dziecko, że nie tak karmi, że nie tak przewija itp itd to heh ja sama bym jeb*** drzwiami i wyszła. Powinnaś podpowiadać, pomóc, albo wykonywać jakąś czynność razem z nim. Z mężem mamy 6 miesięcznego synka i nie widzi żadnego problemu się nim zająć wtedy kiedy ja robie coś innego. Masz po prostu złe doświadczenia chyba.

odpowiedz

7
0
~Magda T 2013-12-20 (20:06) 3 lata 9 miesięcy 4 dni 6 godzin i 38 minut temu

W pierwszej ciąży wiedział najpierw mąż ale potem powiedziałam wszystkim. Chciałam żeby każdy wiedział o mojej radości. Teraz jestem w drugiej ciąży i powiem szczerze wie o niej oczywiście mąż:) ale całą reszta poczeka bardzo długo. Jakość teraz czuje się dojrzalsza i uważam że sama powinnam się nacieszyć myślą o drugim potomku a nie wysłuchiwać dobry i złych rad krewnych i znajomych o drugim potomku :)

odpowiedz

5
2
~Daga 2013-10-17 (16:35) 3 lata 11 miesięcy 7 dni 10 godzin i 9 minut temu

Ja powiedzialam najpierw mezowi tuz po wykonaniu testu, potem nablizszemu mi koledze z pracy, potem mojej najlepszej przyjaciolce. Rodzice i tesciowie i cala reszta watahy poczekaja na wiesci. Chce sie dzielic z kims, z kim mam prawdziwa wiez a nie z kims, kim musze bo jest moja tesciowa na ten przyklad. Przyjaciele to rodzina, ktora sama sie wybiera :)

odpowiedz

16
0
~Mamamia 2013-04-11 (14:31) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 12 godzin i 13 minut temu

Zgadzam się, że o ciąży powinien pierwszy dowiedzieć się ojciec dziecka a później reszta - czy to rodzina czy znajomi, ale pierwszy powinien być poinformowany bezwzględnie partner.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~dziadek Jacek 2013-04-12 (08:34) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 18 godzin i 10 minut temu

A KTO zmajstrował to dziecko? Pewnie nie wie i dlatego pyta.

odpowiedz

0
1
~wer 2013-04-12 (07:43) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 19 godzin i 1 minutę temu

sąsiadzce

odpowiedz

12
1
~podatnik 2013-04-11 (15:31) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 11 godzin i 13 minut temu

Na fejsie całej szkole, potem wsi, a na końcu rodzicom i koledze - ojcu dziecka.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
5
~beretka 2013-04-11 (17:18) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 9 godzin i 26 minut temu

Najpierw powiadom ojca czyli księdza, a później,kogo chcesz.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź