www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na I trymestr:Sprawdź, jak będzie rósł twój brzuch

Dzieci.pl 2012-09-20 15:18 3 opinii

Masz wątpliwości, jak duży powinien być twój brzuch? Przeczytaj wszystko o „rozmiarach” brzuszków - jak się zmienia rozmiar i kształt macicy, jak układa się dziecko w poszczególnych miesiącach ciąży.

Sprawdź, jak będzie rósł twój brzuch

Większość kobiet dowiadujących się o ciąży, z utęsknieniem czeka na to, aby w końcu ich brzuch się zaokrąglił, ,,żeby było już widać”. Gdy w końcu ich brzuch się powiększa, mają wątpliwości, czy nie jest za duży lub za mały. Z przerażeniem słuchają opinii koleżanki lub sąsiadki: „Jak ja byłam w piątym miesiącu ciąży, to było już widać, a u ciebie nic…”. A jak traktować słowa babci, która spoglądając na ciężarną wnuczkę mówi: „Będziesz mieć chłopca, bo twój brzuch jest szpiczasty”? Jaki więc powinien być rozmiar brzuszka, a jaki jego kształt?

W trakcie każdej wizyty ginekologicznej lekarz bada wysokość dna macicy. W ten sposób jest w stanie określić czas trwania ciąży oraz oszacować, czy wielkość macicy jest odpowiednia w stosunku do wieku ciążowego. Ocenia jej wielkość w stosunku do pewnych miejsc orientacyjnych ciała kobiety. W zasadzie do 12 tygodnia ciąży dno macicy znajduje się pod spojeniem łonowym, więc powiększenie brzucha może być najwcześniej zauważalne począwszy od II trymestru ciąży (od 13 tygodnia). Dno macicy znajduje się:
• w końcu 16. tygodnia: 1- 2 palce nad spojeniem łonowym,
• w końcu 20. tygodnia: 2-3 palce poniżej pępka,
• w końcu 24. tygodnia: na wysokości pępka,
• w końcu 28. tygodnia: 2-3 palce powyżej pępka,
• w końcu 32. tygodnia: w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym,
• w końcu 36. tygodnia: przylega do łuków żebrowych - najwyższe położenie dna macicy (ciężarna odczuwa je, kiedy zaczyna się trudniej oddychać i nasilają się objawy zgagi),
• w końcu 40. tygodnia: 1-2 palce poniżej łuków żebrowych, a więc w przybliżeniu na tej samej wysokości, co w końcu 32. tygodnia ciąży (ciężarne informują, że zaczęło im się łatwiej oddychać).

Często pomimo narastania tygodni ciąży, powiększania macicy i zmiany jej kształtu na coraz bardziej okrągły, u niektórych kobiet wciąż nie widać brzuszka. Nie należy zapominać, że jest to uwarunkowane kształtem ciała, stanem mięśni (które u wysportowanych kobiet mocniej i silniej trzymają powiększającą się macicę), tuszą kobiety (u pulchnych kobiet później widać ciążę).

Podziel się

oceń
tak 4 66.67%
nie 2 33.33%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~jahar 2017-05-11 (09:09) 6 miesięcy 9 dni 10 godzin i 35 minut temu

Jaaaa Widac bylo Ci brzuch bo mialas wzdecia i to nie macica a jelita sie wypychaly. Ja jestem w 18 tyg i ciaze Chowam w spodniach ale jak zjem tylko kawalek czegos to odeazu wygladam tak jakby to byl conajmniej 7 miesiac

odpowiedz

2
4
~jaaaa 2015-02-21 (13:23) 2 lata 8 miesięcy 30 dni 6 godzin i 21 minut temu

Kij to prawda. Ja na co dzien nosilam rozmiar 40 i w ciazy widoczny brzuch byl juz w 10tc. Wazne jest tylko to ze kazde cialo jest inne i inaczej reaguje na ciaze.

odpowiedz

1
7
mkichal44@wp.pl 2012-10-10 (12:38) 5 lat 1 miesiąc 10 dni 7 godzin i 6 minut temu

Fajną pamiątką jest odlew brzucha z końca okresu ciąży.

odpowiedz