www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na I trymestr:Zmierz się z mitami o macierzyństwie

Dzieci.pl 2012-10-10 01:32 2 opinii

Na temat ciąży i macierzyństwa istnieje wiele mitów i przesądów. Możemy dowiedzieć się z nich na przykład, że gdy kobieta ma zgagę, to znaczy iż dziecku rosną włoski. Czasem w przekazach tych, mających swe źródło w mądrości ludowej, tkwi ziarno prawdy, jednakże w dzisiejszych czasach nauka i wiedza na temat okresu prenatalnego jest na tyle rozwinięta, że nie musimy odwoływać się do tego typu wiedzy potocznej, którą (niewątpliwie w dobrej wierze) zarzucają nas nasze babki, ciotki czy inne życzliwe kobiety.

Zmierz się z mitami o macierzyństwie

W naszym kraju pokutuje także specyficzny mit Matki Polki. Ma on swe źródło w wizji kobiety w pełni poświęcającej się dzieciom i rodzinie, pozbawionej (pozbawiającej się) prawa do myślenia o sobie i własnych potrzebach. Na pewno zmiany społeczno-kulturowe, zintensyfikowane po 1989 roku, przekształcają z wolna obraz polskiej rodziny i pełnionych w niej ról. Nie zawsze jednak proces ten zachodzi tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Nadal jeszcze posiadanie dziecka wielu osobom kojarzy się z poświęceniem i byciem ofiarą. Liczne badania wykazują, że macierzyństwo nobilituje kobietę w oczach innych kobiet, podnosi jej wartość, z drugiej jednak strony oczekuje się od matki rezygnacji z własnego życia i całkowitego skupienia się na dziecku. Wiąże się to dodatkowo z tym, że zaangażowanie ojców w pomoc związaną z pielęgnacją dziecka i opieką nad nim, ma nadal charakter dobrowolny, a nie obligatoryjny. Mężczyźni wybierają sobie rodzaj pomocy, jakiej chcieliby udzielać, w dodatku rzadko w tych czynnościach są samodzielni, zwykle potrzebują kontroli i przewodnictwa .

Istnieje wiele mitów związanych z macierzyństwem. Z badań Oakleya (1980) wynika, że 91 proc. kobiet przeżywa ten czas inaczej niż przewidywało. Istnieją pewne sprzeczności pomiędzy wyobrażeniami i mitami związanymi z macierzyństwem, a rzeczywistością. Jako pierwszy mit kobiety przytaczają zazwyczaj kreowany przez współczesne media wzór atrakcyjnej, zawsze doskonale ubranej i zadbanej matki, otoczonej szczęśliwą, uśmiechniętą rodziną. Większość kobiet uważa ten obraz za nieadekwatny, gdyż całkowicie nieprzystający do rzeczywistości. Większym, często sygnalizowanym problemem kobiet jest brak odpowiedniego przygotowania do roli matki. Jedna z badanych stwierdziła: „Możesz czytać o tym i rozmawiać z przyjaciółmi, ale w żaden sposób nie pomoże ci to w przygotowaniu szczegółowym do roli rodzica. Sądzę, że zawsze pojawienie się dziecka jest kompletnym szokiem dla całego systemu rodzinnego”.

Wyobrażenia związane z wydaniem na świat dziecka, a także z rolą matki, stanowią często nierealną część mitu, podsycanego przez mass media i otoczenie, utrudniając kobiecie prawidłowe przygotowanie się do nowej dla niej sytuacji. Przecież okres ciąży i późniejsza opieka nad dzieckiem w naturalny sposób ograniczają wolność kobiety, a ta stając się matką, musi przyjąć na siebie odpowiedzialność za potomka. To właśnie maluszek staje się najważniejszą osobą w jej życiu, ważniejszą nawet niż ona sama.

Kolejnym ważnym aspektem macierzyństwa jest uczucie zmęczenia, brak snu, ograniczenie poczucia wolności i swobody. Niektóre kobiety bardzo trudno znoszą konieczność rezygnacji z pracy. Odizolowane od społeczeństwa i przyjaciół czują się bardzo samotne. Małżeństwa, które uprzednio prowadziły bardzo towarzyski tryb życia, teraz muszą go częściowo, a nieraz całkowicie zmienić. Innym poruszanym przez kobiety problemem jest wpływ wczesnych doświadczeń macierzyńskich na pogarszanie się wzajemnych relacji między małżonkami. Nie mają oni czasu, by ze sobą rozmawiać, razem wychodzić, (chociażby ze względu na zmęczenie obydwojga partnerów), również ich kontakty intymne stają się rzadsze. W takich trudnych chwilach – zarówno w okresie ciąży jak i po urodzeniu się dziecka – kobiety często szukają wsparcia u bliskich i przyjaciół. Wtedy to najczęściej słyszą różne, „dobre” rady. Ich wartość jest względna, każdy człowiek bowiem jest bytem indywidualnym i niepowtarzalnym, mającym własne, jednostkowe doświadczenia, które nie zawsze da się „przełożyć” w prosty sposób na życie innych osób. Słuchając rad i wskazówek od osób starszych lub bardziej doświadczonych, należy pamiętać, że nie zawsze to co nam doradzają, jest adekwatne w naszej sytuacji. Rady są o tyle dobre, o ile wspierają kobietę w trudnych chwilach, poprawiając jej nastrój, dając nadzieję na lepszą przyszłość, a także zmniejszając lęk i napięcie. Natomiast w sytuacji, gdy udzielane rady powodują jeszcze większy stres, należy się przed nimi chronić.

Wierzę, że każda zdrowo myśląca i dojrzała kobieta potrafi znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie, niekoniecznie powielając doświadczenia i postępowanie innych. Funkcję rad widziałabym zatem w wyciszaniu i wspieraniu przyszłej matki po to, aby mogła otworzyć się na jej własne, wewnętrzne zasoby i znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Słuchając udzielanych nam wskazówek, pamiętajmy o tym, że pewnych odpowiedzi – zwłaszcza tych, dotyczących naszego życia – warto poszukać w samym sobie. Starajmy się zatem zachować zdrowy rozsądek, nie bojąc się zaufać własnej intuicji.

Monika Wasilewska


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
0
~ojojoj 2014-06-23 (18:50) 3 lata 4 miesiące 28 dni 1 godzinę i 12 minut temu

Przewijałam ten bełkotliwy artykuł żeby dojść do meritum a tu artykuł kończy się na tym kręceniu waty o niczym:) to się zmierzyłam z mitem o macierzyństwie

odpowiedz

7
0
~on 2014-06-14 (22:27) 3 lata 5 miesięcy 5 dni 21 godzin i 35 minut temu

bez sensu ten artykuł. żenada. po prostu dno.

odpowiedz