www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na II trymestr:Badania serca płodu

Dzieci.pl 2012-09-11 10:41 1 opinii

W przesiewowym badaniu ultrasonograficznym należy ocenić, czy serce jest zbudowane prawidłowo. Przy podejrzeniu jakichkolwiek nieprawidłowości należy skierować ciężarną na dodatkowe badanie, jakim jest prenatalne ECHO serca płodu.

Badania serca płodu

Ryzyko populacyjne urodzenia dziecka z wadą wrodzoną przez młodą, zdrową kobietę wynosi około 3-5 proc.
Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podczas prawidłowo przebiegającej ciąży należy wykonać przesiewowe badanie USG płodu około 11-14 tygodnia ciąży, ok. 20 tygodnia ciąży (+/- 2 tyg.) i do 30 tygodnia ciąży (+/- 2 tyg.). Dzięki temu zaleceniu, można wykryć większość wad strukturalnych płodu.

Badanie ultrasonograficzne serca płodu wykonywane przez lekarza położnika powinno obejmować ocenę:
1. Położenia serca.
2. Wielkości serca – (1/3 klatki piersiowej).
3. Czterojamowości serca – (uwidocznienie tzw. „krzyża serca”).
4. Rytmu serca – (miarowy 120 - 170/min).
5. Zalecane jest uwidocznienie skrzyżowania dużych naczyń (drogi wypływu z lewej i prawej komory serca.

Nieprawidłowość dotycząca położenia, wielkości, budowy lub rytmu serca jest wskazaniem do badania kardiologicznego płodu w ośrodku referencyjnym. Optymalnym terminem wykonania ECHO płodu przy ciąży niskiego ryzyka jest 20 tydzień ciąży, a w przypadku ciąży wysokiego ryzyka pierwsze badanie powinno być przeprowadzone około 12-13 tygodnia ciąży, a drugie – w 20 tygodniu ciąży.

Najlepszym okresem do oceny budowy i funkcji serca oraz całego układu krążenia jest zdecydowanie czas między 18 a 22 tygodniem ciąży, najlepiej około 21-22 tygodnia . Takie badanie nazywane jest badaniem „połówkowym”, połączonym z echokardiografią płodową . Badanie w połowie ciąży jest najbardziej dokładne, ponieważ organy wewnętrzne osiągają na tyle duże wymiary, że można je dobrze zobaczyć w obrazie USG, a kości płodu nie są tak mocno uwapnione jak pod koniec ciąży i nie odbijają większości fal ultradźwiękowych. Oceniając serce wypowiedzieć się można na temat jego struktury, wielkości, symetrii, połączeń z dużymi naczyniami krwionośnymi - innymi słowy rozpoznać bądź wykluczyć wadę serca. Echokardiografia płodu pozwala także ocenić funkcje czynnościowe serca i całego układu krążenia oraz odpowiedzieć na pytanie, czy nienarodzony płód jest wydolny krążeniowo. W przypadkach nierównej pracy serca płodu ECHO pozwala sprecyzować rodzaj arytmii, odpowiadając na pytanie, czy jest ona groźna dla płodu czy nie.

Nie zawsze występowaniu arytmii u płodu towarzyszy wada serca. Ocena serca płodu nie jest łatwa, jedynie kilkunastu lekarzy w Polsce ma do tego uprawnienia. Wymaga to bowiem wieloletniego doświadczenia ultrasonograficznego zdobytego w ośrodkach referencyjnych, gdzie można zobaczyć wiele różnych anomalii, które w ocenie przesiewowej zdarzają się relatywnie rzadko. Badanie ECHO oprócz umiejętności i najwyższej klasy sprzętu ultrasonograficznego, z oprogramowaniem do badań prenatalnych i kardiologicznych, wymaga także czasu.


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~rodzice antka 2017-11-10 (07:25) 10 dni 12 godzin i 20 minut temu

U nas podczas usg genetycznbego robonego u doskonalej specjalstki dr Warcholińskiej (ul zelazna w katowicach) wykryto problemy z sercem. potem u tej samej doktorki robilismy echo serca plodu, ktore niestety potwierdzilo wade, ale obecnie jestesmy w trakce leczenia i dobrej mysli

odpowiedz