www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na II trymestr:Naucz się rozpoznawać pierwsze ruchy dziecka

Dzieci.pl 2012-09-12 12:10 0 opinii

Kobieta która jest w pierwszej ciąży zaczyna odczuwać pierwsze ruchy płodu około 20 tygodnia ciąży, natomiast wieloródka od 18 tygodnia ciąży.

Naucz się rozpoznawać pierwsze ruchy dziecka

Ocena ruchów płodu jest najstarszym badaniem pozwalającym na ocenę dobrostanu płodu. Znając datę wystąpienia pierwszych ruchów dziecka, można obliczyć hipotetyczny termin porodu, dodając u pierwiastek 20 tygodni, a u wieloródek 22 tygodnie.

Pytanie lekarza o ruchy płodu w pierwszej fazie może przyszłej mamie nastręczać trudności z odpowiedzią - czasami trudno ocenić typ tych ruchów, czasami kobieta jest tak zajęta innymi sprawami, że zabraknie jej brak spostrzegawczości, aby te pierwsze "muśnięcia" wychwycić, zdarza się mylenie ruchów dziecka z ruchami jelit.

Tymczasem dzięki ocenie ruchów płodu można różnicować stany fizjologiczne i patologiczne. Treza jednak pamiętać, że częstość ruchów zmniejsza się wraz z rozwojem ciąży - między 20 a 30 tygodniem ciąży liczba ruchów wynosi nawet kilkanaście w ciągu 10 minut obserwacji, podczas gdy w 40 tygodniu ciąży zmniejsza się do 1-2.
Większość ciężarnych odczuwa więcej niż 10 ruchów płodu w ciągu każdych 12 godzin. Według innego schematu, ruchy płodu należy liczyć co najmniej przez godzinę dziennie, a liczba mniejsza niż 3 uznawana jest za patologiczną. Najczęściej jednak stosuje się schemat, według którego za patologiczne przyjmuje się mniej niż 10 ruchów płodu w ciągu 2 godzin obserwacji.

Zmniejszenie się ruchów poniżej średniej może stanowić objaw zagrożenia płodu i poprzedza wewnątrzmaciczne obumarcie płodu o co najmniej 24 godziny. Może też oznaczać niewydolność łożyska. Z kolei zbyt silne ruchy mogą by sygnałem zwiastującym powikłania ze strony pępowiny.

W każdym przypadku wszelkie niepokojące zmiany dotyczące ruchów dziecka należy zgłosić natychmiast lekarzowi prowadzącemu ciążę, a gdy nie ma takiej możliwości, należy udać się jak najszybciej do szpitala.
Beata Sterlińska/kas


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!