www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na II trymestr:Nie daj się zaskoczyć - wszystko o porodzie przedwczesnym

Dzieci.pl 2012-09-21 10:32 0 opinii

Poród przedwczesny to zakończenie ciąży pomiędzy 23 a 37 tygodniem jej trwania, liczonym od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, bez względu na masę urodzeniową noworodka. W Polsce występuje on w około 4,5-12 proc. przypadków.

Nie daj się zaskoczyć - wszystko o porodzie przedwczesnym

W obecnych czasach, dzięki większej wiedzy na temat ciąży oraz regularnym badaniom, jakie przeprowadzają kobiety w okresie jej trwania, można śmiało powiedzieć o spadku liczby porodów przedwczesnych. Wciąż jednak jest to poważny problem, ponieważ 85 proc. noworodków urodzonych przed 29 tygodniem ciąży umiera.

Objawami porodu przedwczesnego są skurcze macicy oraz skracanie się i rozwieranie części pochwowej szyjki macicy. U większości pacjentek w chwili rozpoznania, nie są znane przyczyny wystąpienia tych symptomów.

W ciąży występuje fizjologiczna czynność skurczowa mięśnia macicy, skurcze Alvareza i Braxton –Hicksa. Często nie wiemy, czy odczuwane przez ciężarną skurcze są jeszcze zjawiskiem normalnym, czy już patologią. Wyznacznikiem porodu przedwczesnego jest występowanie od 3 do 12 skurczy macicy na godzinę, natomiast każda czynność skurczowa, której towarzyszy dojrzewanie szyjki macicy jest uznana za objawy porodu przedwczesnego, szczególnie regularna, która powoduje skrócenie szyjki o co najmniej 80 proc. i jej rozwarcie na co najmniej 2 cm.

Profilaktyka porodu przedwczesnego to przede wszystkim wstępna ocena ryzyka, ocena stanu szyjki macicy, monitorowanie czynności skurczowej, leczenie chorób matki i patologii położniczych występujących w przebiegu ciąży. Odpowiednio wczesne wyselekcjonowanie kobiet znajdujących się w grupie ryzyka, pozwoli na objęcie ich intensywnym nadzorem i wczesne wykrycie objawów. W opiece nad kobietą ciężarną należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przedwczesne wystąpienie czynności skurczowej oraz dojrzewanie szyjki macicy. Rozpoznanie możliwe jest już na podstawie wczesnych objawów: łagodne skurcze, uczucie parcia w dolnej części jamy brzusznej, zmiana charakteru lub ilości wydzieliny z pochwy, bóle w okolicy krzyżowej.

Poród przedwczesny rozpoczął się, gdy wystąpiła regularna czynność skurczowa: 2 do 3 skurczy w ciągu godziny, stwierdzimy skracanie szyjki, rozwieranie ujścia - często połączone z krwawieniem, pękniecie pęcherza płodowego i odpłynięcie wód płodowych.

Rozpoznawanie czynności skurczowej
Najprostszym sposobem jest notowanie odczuwanych przez samą ciężarną skurczy na specjalnie do tego celu przygotowanej karcie. Za fizjologiczne uważa się występowanie do 10 skurczów na dobę. Do 30 tygodnia ciąży liczba ta nie powinna przekraczać 3 na godzinę, a powyżej 30 tygodnia do 5 na godzinę.

Czynniki ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego
• wiek poniżej 18 roku życia lub powyżej 35 roku życia w przypadku pierwszej ciąży;
• liczne porody;
• niski status ekonomiczno – socjalny ciężarnej, trudne warunki życiowe, brak odpowiedniej opieki w ciąży, stan wolny, zły stan odżywienia w czasie ciąży, ciężka praca umysłowa, fizyczna, stres, używki (papierosy, alkohol, narkotyki);
• choroby matki: nadciśnienie tętnicze, zakażenie dróg moczowych, żółtaczka zakaźna, choroby wirusowe, choroby przebiegające z gorączką, niedokrwistość, nadczynność tarczycy;
• zmiany w macicy: niewydolność szyjki macicy (niewydolność szyjkowo – cieśniowa), wady anatomiczne macicy, mięśniaki, operacje na mięśniu macicy;
• niektóre patologie ciąży: łożysko przodujące, przedwczesne odklejenie łożyska, krwawienia w przebiegu ciąży, ciąża mnoga, wielowodzie, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, zakażenie płynu owodniowego;
• operacja w obrębie jamy brzusznej podczas ciąży;
• nadmierna pobudliwość skurczowa mięśnia macicy;
• rozwarcie szyjki > 1 cm w 32 tygodniu;
• skrócenie szyjki o > 1 cm w 32 tygodniu;
• obciążony wywiad położniczy: poronienia samoistne, poród przedwczesny w przeszłości, martwe urodzenia płodów, przebyta konizacja lub amputacja szyjki.


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!