www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na II trymestr:Obserwuj wzrost swojej wagi w ciąży

Dzieci.pl 2012-09-28 14:56 2 opinii

Wiele kobiet myśląc o ciąży obawia się zmian w swoim wyglądzie. Zadręczają się pytaniami, czy wrócą do dawnej figury. Obawy są uzasadnione, gdyż ciało kobiety w okresie ciąży podlega ogromnym zmianom, aby przygotować się na przyjście małego człowieka.

Obserwuj wzrost swojej wagi w ciąży

Standardy przybierania na wadze
Najlepiej jeśli proces przybierania na wadze jest naturalny, zgodny z tym, co zaplanowała biologia. Jeżeli przyszła mama jest zdrowa, odżywia się racjonalnie (głównie chodzi o zasadę „jem dla dwojga, nie za dwoje”), ma dobre wyniki badań krwi, USG to nie powinna się martwić. Zapewne przyrost masy ciała będzie fizjologiczny. To oznacza, że kobieta o prawidłowej masie ciała (współczynnik BMI pomiędzy 18,5 a 24,9) powinna przytyć w ciąży ok. 11,5 - 16 kg.

U kobiet z niedowagą (BMI poniżej 18,5) przyrost masy ciała w ciąży może wynieść od 12,5 do 18 kg. Jeśli natomiast mamy do czynienia z kobietami o podwyższonej masie ciała, wówczas zaleca się przytycie od 7 do 11,5 kg (nadwaga, BMI pomiędzy 25 – 29,9) oraz od 5 do 9 kg (otyłość, BMI powyżej 30).

Ważne również jest tempo przybierania na wadze. W pierwszym trymestrze zakłada się wzrost masy ciała od 0,5 kg do 2 kg. Dopiero w II i III trymestrze tempo przyrostu nabiera rozpędu. Wówczas kobieta tyje ok. 0,5 kg na tydzień w przypadku prawidłowej masy ciała i niedowagi oraz 0,3 kg na tydzień w przypadku nadwagi i 0,2 kg na tydzień, jeśli jest otyła. Nie każda kobieta ma świadomość, że przy prawidłowym wzroście masy ciała, tkanka tłuszczowa stanowi zaledwie 10 – 15 proc. całkowitego przyrostu.

Zobaczmy, co składa się na 11-kilogramowy przyrost masy ciała, przy założeniu, że dziecko w momencie urodzenia waży 3,3 kg:
• 3,3 kg masa ciała dziecka;
• 2 kg woda w zgromadzonych tkankach;
• 1,7 kg zgromadzona tkanka tłuszczowa;
• 1,25 kg zwiększona objętość krwi;
• 0,9 kg powiększona macica;
• 0,8 kg wody płodowe;
• 0,65 kg łożysko;
• 0,4 kg powiększone piersi.

Gdy tyjesz za mało
Powodem, dla którego masa ciała nie wzrasta w ciąży, są często wymioty i mdłości dokuczające kobietom w I trymestrze. Jeżeli w tym czasie nie przytyłaś, a mogło się nawet zdarzyć, że waga się obniżyła, nie panikuj. Taka sytuacja jest dopuszczalna, ważne, abyś była pod opieką ginekologa, który może wówczas zalecić dodatkową suplementację witaminami czy składnikami mineralnymi.

Jeżeli mdłości i wymioty utrzymują się również przez II i III trymestr, wówczas ważna jest kontrola wzrostu masy ciała oraz rozwoju płodu. Ginekolog na pewno w takiej sytuacji będzie czujny.

Pregoreksja, czyli anoreksja ciężarnych, może być kolejną przyczyną zbyt małych przyrostów masy ciała. Tym razem problem tkwi w naszym postrzeganiu siebie, swojego ciała, niechęci do dziecka i panicznego strachu przed zmianami, którym podlega ciało kobiety. W takiej sytuacji należy nawiązać kontakt z psychologiem, aby móc podjąć terapię. Nieleczona pregoreksja może doprowadzić do przedwczesnego porodu, niedożywienia dziecka i wad serca.

Jeżeli przyrost masy ciała nagle zatrzyma się (zwłaszcza w III trymestrze), ważne jest, aby skontrolować przyrosty masy ciała dziecka. Przyczyną takiego stanu może być źle funkcjonujące łożysko, niedostarczające dziecku pożywienia, bądź fakt, że tętnica pomiędzy łożyskiem a dzieckiem nie wykazuje dobrych przepływów i pokarm nie dociera do płodu.

Gdy tyjesz za dużo
Powiedzenie „w ciąży jem za dwoje” powoli odchodzi do lamusa, i słusznie! Było ono bowiem złym pretekstem dla wielu kobiet do objadania się. Takie uleganie zachciankom często kończyło się wówczas nadmiernym przybieraniem na wadze (tworzeniem się większej ilości tkanki tłuszczowej, niż to jest potrzebne).

Warto wiedzieć, że fizjologiczny przyrost tkanki tłuszczowej, wynoszący niespełna 2 kg, jest potrzebny, aby kobieta karmiąc piersią miała z czego czerpać zapasy do produkcji mleka. Nadmiar odłoży się w ciele i trudno będzie się go pozbyć.

Kolejnym czynnikiem, który może powodować wzrost masy ciała w ciąży to obrzęki. U przyszłych mam są one czymś naturalnym. Kiedy zatem należy zacząć się niepokoić? Jeśli zauważyłaś u siebie gwałtowny wzrost masy ciała (więcej niż 0,5 kg tygodniowo w II i III trymestrze), obrzęki nie ustępują gdy odpoczywasz (leżysz z nogami do góry, unikasz stania, długiego siedzenia), opuchlizna widoczna jest nie tylko na stopach, dłoniach, a dodatkowo ciśnienie tętnicze jest wyższe niż 140/90 mmHg, powinien być to dla ciebie sygnał do szybkiej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Takie objawy wskazują często na zatrucie ciążowe (EPH-gestoza), które wymaga zmiany trybu życia na wolniejszy, leżenia w łóżku, a niekiedy pobytu w szpitalu.

Magdalena Szymańska, dietetyk


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Ana 2014-12-02 (15:02) 2 lata 9 miesięcy 17 dni 9 godzin i 35 minut temu

jak zwykle opis tycia w ciąży dostosowany do pojedynczej ciąży. A zważywszy na dzisiejsze czasy ile jest ciąż mnogich informacji jak zwykle brak

odpowiedz

0
0
~laura 2013-03-18 (16:30) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 8 godzin i 7 minut temu

A co w ciąży bliźniaczej? W końcu to dwoje dzieci.

odpowiedz