www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na II trymestr:Zalecenia na drugi trymestr ciąży

Dzieci.pl 2012-09-12 12:27 0 opinii

Badanie ultrasonograficzne w II trymestrze ciąży wykonuje się między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jest to tzw. badanie połówkowe. Pamiętaj - powinno ono być przeprowadzone u wszystkich ciężarnych, bez względu na ogólne samopoczucie.

Zalecenia na drugi trymestr ciąży

Jeśli ciąża przebiega bezproblemowo, drugi trymestr jest niewątpliwie najprzyjemniejszym okresem. Ustąpiły już dolegliwości trymestru pierwszego, takie jak nudności i wymioty, huśtawka nastrojów itp. Rosnący poziom hormonów powoduję zwiększenie wydolności organizmu, a minimalne dolegliwości powodują, że większość kobiet to właśnie II trymestr uważa za najlepszy czas w ciąży.

Prawidłowa masa ciała
Prawidłowy przyrost masy ciała (około 5-6 kg) zupełnie nie pogarsza sprawności fizycznej - można uprawiać sport: na basenie, rowerze, można gimnastykować się. Znacznie zwiększa się libido, a informacje pozytywne informacje uzyskane od lekarza prowadzącego po wykonaniu badań powoduje, że kobiety są spokojne o dobrostan swojego jeszcze nienarodzonego dziecka. Nie wolno jednak zapominać o badaniach - przede wszystkim o USG.
Wykonanie USG umożliwia bowiem diagnostykę wielu wad rozwojowych u płodu i określenie ciąż wysokiego ryzyka.

Badania "połówkowe"
W trakcie badania USG w drugim trymestrze oceniana jest: czaszka płodu wraz z pomiarami (BPD - wymiar dwuciemieniowy, HC - obwód główki, OFD - odległość od czoła do potylicy),obraz mózgowia, twarz - profil, oczodoły, nos wraz z kością nosową (NB), szczęka, żuchwa, podniebienie, szyja wraz z fałdem karkowym (NT), ciągłość kręgosłupa, budowa serca oraz dużych naczyń krwionośnych, kształt klatki piersiowej, obraz płuc i przepony, jama brzuszna - żołądek, wątroba, nerki, pęcherz moczowy oraz budowa kończyn górnych i dolnych.
Wykonanie badania USG umożliwia rozpoznanie wad rozwojowych takich jak: przepuklina rdzeniowa i mózgowa, wodogłowie, przepuklina przeponowa i pępowinowa, wady serca i dużych naczyń, a także guzy płodu. W czasie badania oceniane jest także łożysko, sznur pępowinowy i ilość płynu owodniowego.

Po wykonaniu USG uzyskujemy dokładne informacje o stanie płodu. Należy pamiętać, że wykonanie badania USG przed 22 tygodniem ciąży i rozpoznanie poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń u płodu umożliwia wcześniejsze zakończenie ciąży w zgodzie z prawem.

Dolegliwości drugiego trymestru
Do typowych dolegliwości drugiego trymestru należą skurcze, zespół niespokojnych nóg oraz problemy ze snem. Jeśli dokuczają ci skurcze podudzi, uczucie kłucia, ciężkości kończyn, a objawy nasilają się głównie w nocy, między 24 a 4 rano, jeśli powoduje to konieczność poruszania nogami, ciągłej zmiany pozycji - możesz cierpieć na tzw. zespół niespokojnych nóg. Trudno określić przyczyny jego powstawania, ale jedną z nich może być niedobór żelaza i kwasu foliowego występujące w okresie ciąży. Na szczęście zespół niespokojnych nóg nie jest w żaden sposób niebezpieczny, co najwyżej powoduje, że przyszła mama nie wysypia się dostatecznie dobrze. Dolegliwości ustępują wraz z porodem, ale mogą pojawiać się w kolejnych ciążach.


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!