www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na II trymestr:Zapisz się do szkoły rodzenia

Dzieci.pl 2012-10-02 14:41 0 opinii

Kobieta ciężarna ma wiele obaw związanych ze swoim stanem, czekającym ją porodem i opieką nad mającym urodzić się dzieckiem. Nie pomagają jej mity związane z pobytem na sali porodowej oraz liczne opowieści kobiet, które już urodziły. Są one bowiem przyczyną strachu przed bólem i bezdusznością personelu szpitali. Brak wiedzy budzi w kobiecie obawę przed nieznanym i nieuniknionym. Jak zatem może sobie pomóc? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zapisz się na zajęcia do szkoły rodzenia.

Zapisz się do szkoły rodzenia

Czym jest szkoła rodzenia?
Szkoła rodzenia jest profesjonalną formą przygotowania do macierzyństwa i ojcostwa. Jest miejscem spotkań par oczekujących przyjścia na świat ich dziecka. Miejscem, gdzie można uzyskać wiedzę z zakresu ciąży, porodu, okresu poporodowego, jak również nauczyć się wielu istotnych umiejętności dotyczących opieki nad dzieckiem. Jej podstawowym celem jest przygotowanie kobiety do porodu, a ojca dziecka do uczestnictwa we wspólnym porodzie. Jest to miejsce działające na zasadzie grup wsparcia, albowiem przyszli rodzice mają szansę spotkać ludzi w podobnej sytuacji życiowej, mających podobne problemy i obawy.

Pierwsza w Polsce szkoła rodzenia
W 1957 roku w Łodzi młody położnik, w późniejszym czasie profesor Włodzimierz Fijałkowski, stworzył pierwszą modelową szkołę rodzenia w Polsce. Był to kamień milowy w położnictwie. Profesor uznał, że poród nie może być traktowany jak choroba, a zdane na lekarzy kobiety, pozbawione naturalnej aktywności, niepotrzebnie cierpią. Przekonywał je, że nie tylko środkami farmakologicznymi można łagodzić ból. Uczył kobiety teorii bólu i oddechu łagodzącego ból. Jednak musiało minąć kilka lat, zanim jego działania spotkały się z uznaniem.

Zajęcia w szkole rodzenia
Zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra: położne, lekarze, psycholodzy i rehabilitanci. Na zajęcia mogą uczęszczać kobiety , u których wykluczona jest zagrożona ciąża. Lekarz prowadzący powinien wystawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do udziału na zajęcia w szkole rodzenia. Kobieta w ciąży może uczestniczyć w nich sama, z partnerem lub z inną, bliską osobą. Na kurs najlepiej zapisać się po 20. tygodniu ciąży, kiedy przyszła mama ma najwięcej energii, a dolegliwości związane z ciążą ustąpiły. Czas trwania zajęć jest różny, zwykle od 4 do 6 tygodni. Niektóre pary decydują się na kurs indywidualny, inne na kurs trwający znacznie krócej. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, na co trzeba przeznaczyć ok. 1,5 godziny. Kurs w zależności od tego ile obejmuje godzin, kosztuje od 100 do 600 zł.

Co zyskasz dzięki szkole rodzenia?
- Poród kobiety rodzącej po raz pierwszy, która nie przygotowała się do tego wydarzenia, trwa ok. 8-12 godzin. Jeśli uczęszczała na zajęcia, skraca się do 6–8 godz. U wieloródek zamiast 6-8 godz., trwa tylko 4-6 godz.
- Stosuje się mniej środków znieczulających, które nie są obojętne dla dziecka.
- Przynajmniej dwukrotnie zmniejsza się konieczność nacinania krocza.
- Trzykrotnie rzadsze są porody operacyjne.
-Na zajęciach możesz uzyskać informacje, dotyczące szeroko pojętej opieki nad noworodkiem oraz karmienia naturalnego.

Czego uczą szkoły?
Typowy program zajęć obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza zawiera cykl wykładów na temat ciąży , porodu i połogu. Dużo mówi się o emocjach w tym czasie ciąży , o więzi emocjonalnej przyszłych rodziców z ich nienarodzonym dzieckiem oraz o roli ojca dziecka w czasie porodu. Natomiast praktyczna część zawiera elementy opieki nad noworodkiem (w tym pielęgnację i karmienie piersią), a także zwiedzanie oddziału położniczego i sali do porodu rodzinnego. Dzięki temu przyszła mama ma okazję poznać warunki panujące w danej placówce i upewnić się, że dokonała wyboru właściwego szpitala. Zajęcia praktyczne obejmują również ćwiczenia w ciąży , przygotowujące ciało do porodu, naukę prawidłowego oddychania oraz techniki relaksacyjne. Jest to istotne, ponieważ w ten sposób może skrócić się czas porodu, jest mniejsze ryzyko wystąpienia komplikacji, a kobieta zazwyczaj szybciej wraca do formy.

Jaką szkołę wybrać?
Kierując się wyborem szkoły rodzenia warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- opinie osób, które uczęszczały do danej szkoły na zajęcia; są one bowiem najlepszym źródłem informacji
- odległość od miejsca zamieszkania
- koszt kursu
- atrakcyjność szkoły (wyposażenie, wygląd)

Czasami mamy wybierają szkołę rodzenia, w której zajęcia prowadzą położne pracujące na sali porodowej w szpitalu, w którym kobiety chcą rodzić dziecko. W ten sposób maja okazję poznać również personel pracujący w danej placówce.

Małgorzata Madej

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Małgorzata Madej
autor porady:

Małgorzata Madej

Położnictwo

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!