www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na III trymestr:Co cię czeka na izbie przyjęć?

Dzieci.pl 2012-10-02 12:28 0 opinii

Wiele kobiet boi się bólu związanego z porodem, ale również szpitalnych procedur. Pamiętaj, że im więcej będziesz wiedziała, tym mniejszy ogarnie cię lek, kiedy przekroczysz próg szpitala. Masz prawo wybrać taki, który ci odpowiada. Każda placówka jest zobowiązana cię przyjąć, jeżeli dysponuje akurat wolnymi miejscami.

Co cię czeka na izbie przyjęć?

Swoje pierwsze kroki skieruj w stronę izby przyjęć. Będzie tam czekała na ciebie położna, której powiesz z jakiego powodu przyjechałaś do szpitala. Niedługo potem powinien pojawić się lekarz, który oceni, czy poród rzeczywiście się zaczął.

Czasami kobiety ogarnięte paniką jadą do szpitala w momencie, kiedy pojawi się pierwszy skurcz. Pamiętaj, że poród jest najczęściej procesem długotrwałym, wiec nie spiesz się. W momencie falstartu pobyt w izbie przyjęć najczęściej kończy się badaniem ginekologicznym i wykonaniem KTG (kardiotokografu), czyli rejestracji akcji serca dziecka i skurczy mięśnia macicy. Badanie będzie trwało około 20 minut, w tym czasie będziesz leżała na lewym boku. Kiedy zapis KTG jest prawidłowy i poród został wykluczony, kobieta wraca do domu, aby powrócić we właściwym momencie.

Po wstępnym badaniu ginekologicznym, wykonanym przez lekarza lub położną, kiedy zapadnie decyzja o przyjęciu do szpitala, czeka cię dużo formalności oraz procedur. Położna poprosi cię o dokumenty: dowód osobisty, kartę ciąży oraz dokument stwierdzający, że jesteś ubezpieczona (RMUA lub legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną pieczątką pracodawcy). Potrzebne będą również wyniki badań: oryginał grupy krwi, HBS, WR, wyniki USG oraz ostatnie badanie krwi i moczu. Zostaniesz poproszona o przebranie się w koszulę szpitalną lub przywiezioną z domu.

Badania
Oprócz badania ginekologicznego oceniającego stopień zaawansowania porodu, położna dokona pomiaru ciśnienia krwi i zmierzy twoja temperaturę ciała.

Formalności
Będziesz musiała wypełnić szereg dokumentów związanych z przyjęciem do szpitala. Zostanie założona dokumentacja, w której znajdą się informacje dotyczące twoich danych osobowych, zawodu, miejsca zamieszkania i wykształcenia. Podpiszesz również zgodę na przyjęcie do szpitala. Zebrany zostanie wywiad dotyczący przebytych chorób, operacji, przyjmowanych leków w przypadku chorób przewlekłych (choroby tarczycy, serca, oczu, itp.).

Pamiętaj, jeżeli jesteś uczulona na leki przeciwbólowe lub antybiotyki, niezwłocznie poinformuj o tym fakcie personel. Padną również pytania dotyczące obecnej ciąży, także o infekcje, które mogłaś przechodzić (dróg moczowych, oddechowych, dróg rodnych itp.) oraz o leki, jakie przyjmowałaś.

Zabiegi
W izbie przyjęć wykonywane są również dwa niezbyt przyjemne zabiegi:
- Golenie krocza, gdzie usuwane jest owłosienie. Zdaniem lekarzy zabieg ten sprzyja utrzymaniu higieny po porodzie i pozwala na lepsze gojenie się rany krocza po jego nacięciu, bądź pęknięciu.
- Lewatywa - po której następuje wypróżnienie.

Niestety w wielu szpitalach zabiegi te są wykonywane rutynowo. Pamiętaj jednak, że nie musisz się na nie zgodzić. Masz prawo wyboru. Od 8.04. 20011 roku wszedł w życie tzw. standard okołoporodowy, czyli rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające procedury postępowania w opiece nad kobietą i jej dzieckiem podczas fizjologicznego porodu. Zapoznaj się z nim dokładnie. Dowiesz się wówczas, jakie prawa ma kobieta podczas pobytu w szpitalu, kiedy rodzi swoje dziecko. To bardzo ważny dokument, warto go przeczytać. Jeżeli zaplanowaliście poród rodzinny, twój partner powinien zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie, w którym będzie mógł wejść na oddział położniczy. Są to przeważnie ochraniacze na buty i fartuch z fizeliny. W większości szpitali jest to wymagane. Po tym wszystkim położna zaprowadzi was na salę porodową.

Powodzenia!

Małgorzata Madej


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!