www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na III trymestr:Dowiedz się, jak zachowa się twoje ciało po porodzie

Dzieci.pl 2012-09-21 13:01 2 opinii

To pytanie zadaje sobie chyba większość kobiet w terminie okołoporodowym. Ostatnie tygodnie oczekiwania na dziecko wypełnione są rozmyślaniami, jak to będzie, kiedy wreszcie przyjdzie ono na świat. Okres połogu, który trwa do 6 tygodni po porodzie jest czasem gwałtownych zmian w organizmie kobiety. Przemiany te obejmują większość narządów, ale również sferę psychiczną:

Dowiedz się, jak zachowa się twoje ciało po porodzie

• Kobieta traci na wadze bezpośrednio po porodzie około 5-6 kg (masa dziecka, wód płodowych, łożyska), a przez kolejne kilka dni dodatkowo 2-3 kg (na skutek wydalania płynów i zmniejszania się macicy), stąd nadmierne pocenie i obrzęki nóg ustępujące do tygodnia po porodzie.

• W piersiach pojawia się siara (pomarańczowy kolor) - pierwsza, najbardziej wartościowa dla noworodka postać mleka. Piersi stają się obrzmiałe, wrażliwe i napięte. Sytuacja ta przybiera punkt kulminacyjny około 3 dnia połogu i nazywana jest nawałem pokarmowym. Ważne jest, aby w tym czasie jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, a uczucie napięcia zmniejszają odpowiednie okłady (ciepłe przed, zimne po karmieniu). Często zdarza się, że nadwrażliwość brodawek sutkowych powoduje ich pękanie, z krwawieniem i powstawaniem bolących strupków. Aby temu zapobiec, po każdym karmieniu należy przeprowadzać ,,naturalne hartowanie brodawek sutkowych”, czyli smarowanie ich niewielką ilością własnego mleka lub stosowanie odpowiednich do tego maści. Niezmiernie ważny jest odpowiednio dobrany biustonosz, który nie uciska piersi, częste mycie brodawek wodą z mydłem i ich dostęp do świeżego powietrza.

• Przez pierwszą dobę większość położnic nie czuje potrzeby pójścia do toalety. Jest to związane z obrzękiem błony śluzowej i cewki moczowej po porodzie. Jednak ilość produkowanego moczu zwiększa się (nawet do 2,5 litra na dobę), gdyż w ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru płynów. Zalecane jest, aby jak najszybciej oddać mocz i robić to najczęściej jak to możliwe. Stolec należy oddać do 5 doby po porodzie. Można to ułatwić pijąc dużo wody i wzbogacając dietę w produkty o dużej zawartości błonnika.

• Macica bezpośrednio po porodzie (waży ok. 1000 g) rozpoczyna ,,zwijanie się” do wielkości sprzed ciąży, czyli wraca pod spojenie łonowe. Kobieta odczuwa to jako bolesne skurcze, nasilające się zwłaszcza w trakcie karmienia piersią. Proces ten, nazywany "inwolucją macicy”, trwa do końca połogu (macica waży wtedy ok. 50- 70 g).

• W wyniku gojenia się rany ściany macicy, powstałej po oddzieleniu łożyska, z dróg rodnych sączyć się będzie niezbyt przyjemna wydzielina przyranna tzw. odchody połogowe, w skład których wchodzą: elementy krwi, strzępki nabłonka i śluz. Charakter odchodów zmienia się wraz ze stopniowym procesem gojenia rany macicy. Ich ilość powinna się stopniowo zmniejszać i nie wydzielać żadnego zapachu. Ich kolor zmienia się następująco:
- krwiste: 1-3 dni po porodzie,
- różowo-brązowe: 5-6 dni po porodzie,
- surowiczo-białawe: 10- 14 dni po porodzie,
- surowiczo-wodniste: do ok. 4 tygodnia po porodzie,
- stopniowe ich zanikanie do 6 tygodnia połogu.

• Rana krocza lub jego pęknięcie właściwie zszyte i pielęgnowane zagoi się bardzo szybko. W większości szpitali do szycia stosowane są rozpuszczalne nici, więc po dokładnym umyciu krocza pod prysznicem preparatem do higieny intymnej, bądź wciąż polecanym tzw. szarym mydłem, należy je dokładnie wysuszyć najlepiej ręcznikiem jednorazowego użytku. Rana krocza nie powinna znajdować się w stałym kontakcie z odchodami połogowymi, które sprzyjają namnażaniu się bakterii, stąd podkłady należy często wymieniać i jak najczęściej zapewniać gojącej się ranie stały dostęp powietrza poprzez ograniczenie noszenia bielizny. Po 2 tygodniach można rozpocząć usprawnianie mięśni krocza napinając je kilka razy dziennie.

• Na ranę po cięciu cesarskim zakładane są w większości przypadków szwy rozpuszczalne, więc pacjentka nie musi trudzić się przychodzeniem do szpitala lub poradni, w celu ich zdjęcia. Należy uważać, aby w pierwszej dobie po operacji nie zamoczyć opatrunku, a w kolejnych dniach połogu zapewnić ranie ciągły dostęp powietrza. Niepokojącymi objawami, które należy zgłosić lekarzowi są wysięk z rany, obrzęk, zaczerwienienie, podwyższona temperatura ciała, zwiększona bolesność.

• Ważne jest, aby pacjentka jak najszybciej rozpoczęła proces poruszania się. Początkowo wystarczą koliste ruchy stopami, ułożenie na łóżku w pozycji siedzącej, następnie wstanie i spacer pod prysznic, który zazwyczaj poprawia samopoczucie i pozwala kobiecie się odprężyć.

• Część kobiet odczuwa po porodzie przygnębienie, obniżony nastrój, wątpliwości, czy sprostają roli matki. Powoduje to w nich nadmierną płaczliwość, zmęczenie. Syndrom ten nazywany jest często ,,baby blues”. Nieoceniona staje się wtedy rola partnera i najbliższej rodziny.

Ewa Kuś, ginekolog


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
0
~młoda stara mama 2014-07-15 (11:39) 3 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 1 minutę temu

1. Kobieta po porodzie wygląda tak, jak pod koniec 8m-ca ciąży. Radze się wtedy na siebie napatrzeć, to nie przeżyje się aż tak dużego szoku w czasie pierwszego poporodowego spojrzenia w lustro. 2. Zwykle na początku jest za mało pokarmu i maleństwo jest głodne - to normalne i najlepiej wcale nie dokarmiać, albo tak rzadko, jak to absolutnie niezbędne. W 3-5dobie, jak przychodzi nawał, to zmienia się diametralnie i samo przystawianie do piersi absolutnie nic nie pomoże. Dziecko nie da rady spić takiej masy mleka. Trzeba koniecznie ściągać niewielkie ilości pokarmu, aż do chwili gdy odczuje się ulgę w nabrzmiałych piersiach. Trzeba zacząć natychmiast, gdy tylko piersi pierwszy raz napuchną!!! Inaczej zapalenie i wszystkie inne pękania i zastoje gwarantowane. Nawał ustaje po ok 24godz, a potem przychodzi i odchodzi na zmianę z niedoborami pokarmu co kilka tygodni w tzw. kryzysach laktacyjnych. Tak to trwa przez 6m-cy, a potem laktacja się stabilizuje i wreszcie można zacząć karmić normalnie. 3. Rozruszanie się po porodzie to jedno, a zupełnie inną sprawą jest możliwość ciągłego odpoczynku przez przynajmniej pierwsze 10 dni (najlepiej 14) po porodzie. Jest to czas odbudowywania energii utraconej podczas porodu. Młoda mama powinna jak najwięcej leżeć, żeby odzyskać siły. Do tego koniecznie jedzenie oparte na wywarach mięsno-warzywnych: takie skondensowane rosoły przynajmniej raz dziennie. Trzeba zaangażować wszystkich dookoła do pomocy, żeby samej nie robić nic poza odpoczynkiem i karmieniem malucha. Taka regeneracja połączona z odpowiednim jedzeniem powoduje, że po 10dniach wstaje się z nowymi siłami do podjęcia trudów opieki nad noworodkiem , nie ma depresji, ani niedoborów pokarmu i wszystko zaczyna się dobrze układać. Rady wypróbowane na sobie i okolicy :-) Powodzenia!

odpowiedz

0
0
~awa 2012-10-03 (17:23) 4 lata 11 miesięcy 16 dni 7 godzin i 16 minut temu

"Na ranę po cięciu cesarskim zakładane są w większości przypadków szwy rozpuszczalne, więc pacjentka nie musi trudzić się przychodzeniem do szpitala lub poradni, w celu ich zdjęcia. Należy uważać, aby w pierwszej dobie po operacji nie zamoczyć opatrunku" - jestem po dwóch CC. Po każdym położne pomagały wstawać w 8-10 godzin po cięciu. Po tzw. rozchodzeniu się zalecały kąpiel i zdjęcie podczas kąpieli opatrunku. to wszystko w przeciągu 10-12 h od porodu.

odpowiedz