www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na III trymestr:Już czas, aby urządzić pokój niemowlaka

Dzieci.pl 2012-09-21 14:18 2 opinii

Oczekiwanie rodziców na pojawienie się w domu nowo narodzonego dziecka, pociąga za sobą nie tylko ogromne emocje, ale i cały szereg przygotowań.

Już czas, aby urządzić pokój niemowlaka

Z dużym wyprzedzeniem czasowym rodzice planują zakupy, sprzątanie, remont, a nawet zakup mieszkania, tak aby później skupić się już wyłącznie na relacjach ze swoim maleństwem. I tu bardzo często stają przed dylematem dotyczącym miejsca, w którym ich bobas będzie spędzać większość swojego czasu. Mama z tatą nierzadko zastanawiają się: czy ulokować go w swojej sypialni, czy też przeznaczyć dla niego osobny pokój? Coraz więcej rodziców decyduje się na wariant drugi i od razu aranżuje specjalny pokój dla dziecka. Przytłoczeni ilością pomysłów oraz informacji płynących z kolorowych czasopism wnętrzarskich, świeżo upieczeni rodzice staja przed prawdziwym wyzwaniem: jak w ciekawy i przemyślany sposób urządzić miejsce przyjazne maleństwu? Kolory ścian, stylistyka mebli, rodzaj sprzętów i akcesoriów, odpowiednie ustawienie w pokoju łóżeczka, to najczęściej zadawane pytania.

Sprzęty bez których trudno się obejść…
W pierwszych miesiącach życie dziecka polega głównie na spaniu i jedzeniu. Najważniejszym sprzętem dla niemowlaka jest więc łóżeczko bądź kołyska. To tu niemowlę będzie spędzało najwięcej czasu w pierwszym okresie swojego życia. W obu przypadkach należy pamiętać o dokupieniu dość twardego, płaskiego materacyka z atestem.

Łóżeczko lub kołyska - gdzie i jak je ustawić?
Łóżeczko ze względu na dość znaczne rozmiary, zajmuje więcej przestrzeni, toteż stanowi zazwyczaj stały element aranżacji specjalnie przeznaczonego pokoju dla dziecka. Przy jego zakupie warto kierować się jakością i funkcjonalnością, ponieważ niektóre modele są odpowiednie zarówno dla niemowlaka jak i kilkulatka. Łóżeczko najlepiej postawić z dala od okna i drzwi, tak aby uchronić dziecko przed przeciągami. Niewskazane jest ustawienie go w pobliżu źródła ciepła, gdyż dziecko położone w jego sąsiedztwie może ulec przegrzaniu. Dobrym natomiast rozwianiem jest usytuowanie łóżeczka krótszym bokiem przy ścianie. Tak położone dziecko może obserwować swój pokój oraz swoich rodziców z prawej i z lewej strony, a to z kolei aktywizuje mięśnie szyi niemowlaka.. Kołyska bardzo praktyczna w pierwszych miesiącach życia jest bardziej mobilna od łóżeczka i bez problemu zmieści się w małej sypialni obok łóżka rodziców.

Przewijak, komoda, co jeszcze?
Mebli w pokoju maluszka nie powinno być za dużo. Poza łóżeczkiem w pokoju niemowlaka powinny się znaleźć: przewijak, komoda lub szafka do przechowywania ubranek i akcesoriów do pielęgnacji, a także wygodny fotel lub sofa dla karmiącej mamy. Przewijak, czyli specjalne miejsce do przewijania i pielęgnacji pociechy, musi być wygodny i bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i rodziców, dlatego dobrze jeśli znajduje się tuż obok łóżeczka.

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Kinga Żurowska
autor porady:

Kinga Żurowska

Stylizacja

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~xdw 2016-07-29 (08:01) 1 rok 3 miesiące 19 dni 12 godzin i 13 minut temu

białe meble!

odpowiedz

0
0
~anika 2015-03-18 (23:08) 2 lata 7 miesięcy 29 dni 21 godzin i 6 minut temu

Ja całkiem niedawno znalazłam fajbe mebelki na Decomanii. Wiec jesli faktycznie szukacie czegos ciekawego dla siebie i swojego domu to mozecie poszukac dokładnie tam.

odpowiedz