www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na III trymestr:Już dziś wybierz szpital do porodu

Dzieci.pl 2012-10-02 13:27 0 opinii

Ciąża to czas radości związany z oczekiwaniem na przyjście na świat twojego upragnionego dziecka. Cieszysz się, że będziesz mamą. Zastanawiasz się, czy to będzie chłopiec czy dziewczynka. Myślisz jakie imię będzie najładniejsze. Planujesz pokój dla malucha. Jednak, gdy dzień rozwiązania zbliża się nieuchronnie, zaczynasz zastanawiać się, jak będzie wyglądał twój poród. Myślisz nad wyborem miejsca, gdzie twoje ukochane maleństwo ma przyjść na świat.

Już dziś wybierz szpital do porodu

Blisko czy daleko?
Obecnie przestała obowiązywać zasada rejonizacji, możesz więc wybrać miejsce, w którym urodzisz dziecko. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, będziesz miała prawdopodobnie większy wybór szpitali. Pamiętaj jednak, że fakt, iż któryś z nich znajduje się najbliżej, nie oznacza, że jest najlepszy. Czasami warto pokonać kilkanaście kilometrów, żeby twoje dziecko urodziło się w miejscu, gdzie otoczą cię opieką życzliwi ludzie.

Warunki lokalowe
Pamiętaj, że wiele szpitali podnosi swój standard, chcąc sprostać warunkom unijnym. Warto wybrać się osobiście w celu obejrzenia oddziału i sali porodowej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zapisz się do Szkoły Rodzenia prowadzonej przy danym szpitalu. W ramach zajęć przeważnie przewidziane jest oglądanie oddziału położniczego i sali porodowej. Uczęszczając na takie zajęcia poznasz przy okazji część personelu (lekarze, położne). Zwróć uwagę na wielkość sal i ich rozmieszczenie (czy przy każdej sali jest węzeł sanitarny).

Sala porodowa
Obejrzyj dokładnie rozmieszczenie sali porodowej. Poród jest magicznym czasem, gdzie bardzo ważne jest poszanowanie godności i intymności kobiety rodzącej. Idealne warunki są wówczas, gdy szpital dysponuje oddzielnymi pokojami. Niestety, zwykle rodzi jednocześnie kilka kobiet, a łóżka oddzielone są od siebie parawanami lub ściankami działowymi. Zapytaj, czy istnieje możliwość wynajęcia pokoju rodzinnego, czyli umiejscowionego osobno.

Szpital kliniczny

Jeżeli podjęłaś decyzję, że będziesz rodzić w szpitalu klinicznym, licz się z możliwością przebywania tam studentów i innych osób uczących się. Jeżeli będzie ci to przeszkadzało, poproś żeby ograniczyć do minimum ilość personelu. Pamiętaj, że twoja psychika jest najważniejsza. Delikatne światło, jak najmniejsza liczba personelu i bliska ci osoba, zapewnią potrzebę bezpieczeństwa. W takich warunkach poród przebiega przeważnie bez zakłóceń.

Z kim urodzisz?
Większość kobiet kierując się wyborem szpitala, bierze pod uwagę fakt, czy ginekolog prowadzący ciążę w nim pracuje. Pamiętaj jednak, że rzadko zdarza się, żeby twój lekarz miał dyżur, kiedy będziesz rodziła dziecko. Może pomóc ci jedynie w momencie, gdy pojawią się problemy z przyjęciem do szpitala. W niektórych placówkach istnieje tzw. usługa akuszerska (odpłatna). Oznacza to, że możesz umówić się z konkretną położną do porodu. Idealnie byłoby, gdyby to właśnie ona przygotowała cię do porodu. Wcześniejsze spotkania spowodują, że znając położną będziesz czuła się bezpiecznie. Poza tym będziesz miała okazję porozmawiać z nią, a także omówić, jak wyobrażasz sobie swój poród. Zapytaj, czy istnieje możliwość porodu rodzinnego (czy wiąże się z tym dodatkowa opłata, w jakiej wysokości).

Poród aktywny
Zanim podejmiesz decyzję, warto dowiedzieć się, czy w danej placówce będziesz mogła rodzić aktywnie. Oznacza to, że kobieta rodząca może przyjmować pozycje wertykalne (chodzić, siedzieć) w trakcie porodu. Są szpitale, które prowadzą monitoring porodu za pomocą kardiotokografu, który rejestruje akcję serca dziecka i skurcze mięśnia macicy. Wiąże się to przeważnie z potrzebą leżenia, co sprzyja większym doznaniom bólowym i sprawia, iż poród postępuje wolniej. Ważne jest również wyposażenie sali porodowej. Zwróć uwagę, czy dostępna jest wanna, prysznic, jak daleko jest toaleta. Zapytaj, czy będziesz mogła rodzić aktywnie ( unikając leżenia w łóżku), czy będzie możliwe korzystanie z piłki, drabinek, worka sako, liny, materacy.

Zapytaj, czy u kobiet które rodzą pierwsze dziecko rutynowo przeprowadza się zabieg nacięcia krocza. Nie jest to czasami konieczne. Warto znaleźć zatem placówkę, gdzie nie wykonuje się tego w sposób machinalny. Dowiedz się, czy kobieta ma możliwość wyboru pozycji w czasie, kiedy rodzi się dziecko. Możesz rodzić nie tylko na wznak. Jest wiele innych pozycji w których działa siła grawitacji, np. pozycja na czworaka, na boku, kuczna. Zapytaj o formy znieczulenia. Czy istnieje możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego? Ile to kosztuje?

Po porodzie
Rodząc w szpitalu, który posiada trzeci stopień referencyjności musisz wiedzieć, że na pewno zajmuje się bardzo trudnymi przypadkami z zakresu patologii noworodka. Zapewnia więc opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem na najwyższym poziomie. Dowiedz się, czy w szpitalu funkcjonuje system rooming-in, gdzie matki przebywają bez przerwy z dziećmi. Sprzyja to bowiem prawidłowej więzi emocjonalnej miedzy matką a dzieckiem oraz zapewnia utrzymanie prawidłowej laktacji, czyli karmienia wyłącznie piersią. Zapytaj, ile dni po porodzie będziesz musiała spędzić w szpitalu. Czy możliwe są odwiedziny osób bliskich na salach, czy wyznaczone jest osobne pomieszczenie przeznaczonego do tego celu.

Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Zrób wcześniej rekonesans szpitali w twojej okolicy. Pytaj kobiet, które rodziły w danych placówkach. Nawiąż kontakt z kimś z personelu i zadawaj dużo pytań.

Powodzenia!

Małgorzata Madej

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Małgorzata Madej
autor porady:

Małgorzata Madej

Położnictwo

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!