www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na III trymestr:Naucz się łagodzić dolegliwości trzeciego trymestru

Dzieci.pl 2012-09-14 14:09 0 opinii

W trzecim trymestrze ciąży pojawiają się liczne dolegliwości. Do najczęstszych należą: zgaga, bóle kręgosłupa, żylaki oraz obrzęki i trudności w oddychaniu. Istnieją jednak sposoby, aby złagodzić dolegliwości.

Naucz się łagodzić dolegliwości trzeciego trymestru

Zgaga
To przykra dolegliwość dotycząca całego okresu ciąży, nasilająca się zazwyczaj w drugiej jej połowie. Najczęściej objawia się w postaci piekącego bólu w klatce piersiowej. Powiększająca się macica powoduje przesunięcie się żołądka i jelit ku górze, zawartość żołądka przedostaje się do dolnej części przełyku i cofa się. Przyczyną zgagi są też zmiany hormonalne - podwyższone w ciąży poziomy HCG, progesteronu i estrogenów.

Postępowanie: częste (5 razy dziennie) spożywanie niewielkich ilości posiłków, co zneutralizuje treść żołądkową, unikanie tłustych, ciężko strawnych ostro przyprawionych potraw, używek, napojów gazowanych, unikanie dużej ilości węglowodanów. Ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 2 godziny przed snem. Nie wolno kłaść się także w dzień od razu po spożyciu posiłku. Pomocne mogą być również luźne wygodne ubrania, nieuciskające okolic żołądka.

Zaparcia
W czasie ciąży mogą pojawić się trudności z wypróżnianiem czyli zaparcia. Od samego początku do końca ciąży pod wpływem działania hormonów, a głównie progesteronu, następuje zwiotczenie mięśni jelit i dna miednicy. Pojawia się wolna perystaltyka, co powoduje, że resztki pokarmu wolniej przesuwają się przez przewód pokarmowy wywołując przewlekłe trudności w wypróżnianiu czyli zaparcia.

Postępowanie: dieta bogata w błonnik - pieczywo pełnoziarniste, musli, warzywa, kasze, spożycie dużej ilości płynów - powyżej 2 litrów na dobę, ograniczenie przypraw, używek, białego pieczywa, ziemniaków, makaronu. Wskazana jest aktywność fizyczna - rower, spacery, basen. Mimo zaparć w ciąży zdecydowanie unikaj środków przeczyszczających.

Obrzęki
Obrzęki powstają u większości kobiet ciężarnych, nawet jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy. Najczęściej pojawiają się w drugiej połowie ciąży i dotyczą kończyn dolnych - podudzi i stóp, dłoni. Dolegliwości bardzo rzadko mają charakter uogólniony. Główną przyczyną jest utrudniony odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych, a także nadmiar wody i soli w organizmie. Przyczyny obrzęków u ciężarnych nie do końca zostały poznane. Na szczęście w większości przypadków obrzęki ustępują po nocnym odpoczynku.

Postępowanie: odpoczynek, ułożenie nóg wyżej niż tułowia, w przypadku pojawienia się obrzęków uogólnionych dotyczących twarzy, kończyn górnych, powłok brzusznych wraz ze wzrostem ciśnienia tętniczego krwi, a także z towarzyszącym białkomoczem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Żylaki kończyn dolnych/ żylaki odbytu (hemoroidy)
Gwałtowne zmiany hormonalne i wzrost masy ciała towarzyszące ciąży, przyczyniają się do wystąpienia żylaków. Żylaki zwłaszcza kończyn dolnych, okolic sromu, okołoodbytnicze są wynikiem przewlekłego zastoju żylnego spowodowanego uciskiem ciężarnej macicy na sploty żylne w obrębie miednicy - powoduje to wzrost ciśnienia śródbrzusznego. Czynniki hormonalne to druga ważna przyczyna powstawania żylaków w ciąży. 30 proc. ciężarnych skarży się na hemoroidy powodujące bóle i krwawienia z odbytnicy. Żylaki kończyn dolnych i hemoroidy dotyczą 25 proc. ciężarnych, a częstość i ilość objawów wzrasta wraz z liczbą przebytych ciąż.

Postępowanie: odpoczynek, właściwe ułożenie kończyn dolnych, unikanie wysokich temperatur (opalanie), likwidacja zaparć, leczenie uciskowe - odpowiednio dobrane pończochy elastyczne. W przypadku hemoroidów zalecane są środki o działaniu przeciwzapalnym w postaci maści lub czopków doodbytniczych lub tabletek - dobrane muszą być po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Wzmożona wydzielina pochwowa
Zwiększona ilość wydzieliny pochwowej pojawia się już w pierwszych tygodniach ciąży. Szarobiaława wydzielina związana jest ze zwiększoną produkcją śluzu w drogach rodnych ciężarnej pod wpływem hormonów: estrogenów i progesteronu i nie wymaga leczenia. Zmiana zabarwienia, nieprzyjemny zapach, pojawienie się pieczenia lub świądu wymaga konsultacji lekarza prowadzącego - objawy te sugerują zakażenie w obrębie pochwy i sromu. Przy pojawieniu się znacznie zwiększonej ilości wydzieliny pochwowej powinno się wykluczyć przedwczesne odpływanie płynu owodniowego. W okresie ciąży zabronione jest wykonywanie irygacji, a także stosowanie jakichkolwiek tamponów.


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!