www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na III trymestr:Naucz się rozpoznawać, że poród się zbliża

Dzieci.pl 2012-10-02 14:14 9 opinii

Czas ciąży i oczekiwania na nowego członka rodziny zbliża się nieubłaganie, przybliżając cię do wielkiego finału. Termin porodu, który masz wyznaczony w karcie ciąży, to tylko orientacyjny termin. Wraz ze zbliżającym się terminem rozwiązania, organizm mamy i dziecka powoli przygotowuje się do tego wydarzenia. Oto na co powinnaś zwrócić uwagę.

Naucz się rozpoznawać, że poród się zbliża

Symptomy zbliżającego się porodu
Na kilka tygodni przed porodem obniża się dno macicy. Rozpoznasz to łatwo, bowiem pojawi się w końcu ulga w oddychaniu. Zaczniesz odczuwać większy ucisk na pęcherz moczowy, stąd wrażenie częstszego oddawania moczu.
Około 38 tygodnia ciąży zaczną się pojawiać skurcze przepowiadające.

Jak rozpoznasz, że to nie są skurcze porodowe?
Skurcze przepowiadające są najczęściej nieregularne i niebolesne. Pojawiają się sporadycznie, najpierw wieczorem, później również w dzień. Z każdym dniem będzie ich coraz więcej. Będziesz je odczuwała jako twardnienie brzucha. Nie mają tendencji prowadzących do regularności, ani do zwiększania odczuwania bólu. Nie będą związane z ruchami dziecka.

Jak rozpoznać, czy to poród?
- Zrób sobie kąpiel odprężającą. Wejdź na 20 – 30 minut do wanny lub pod prysznic z ciepłą wodą (35-36 stopni). Kiedy wyjdziesz z takiej kąpieli po jakimś czasie skurcze przepowiadające zanikną, zaś w przypadku skurczy porodowych powrócą jeszcze mocniejsze. - W czasie badania ginekologicznego lekarz stwierdzi, że szyjka macicy stała się miękka, skróciła się, czy może nastąpiło już rozwarcie.

- Poczujesz ucisk w dole brzucha. Będziesz miała wrażenie, jakby dziecko chciało ci za chwilę „wypaść”. Trudności z chodzeniem są normalne w tym czasie.

- Odejdzie czop śluzowy blokujący do tej pory kanał szyjki macicy.
Będzie to wydzielina o konsystencji gęstego śluzu, która może być podbarwiona krwią.

- Śluz wydobywający się z dróg rodnych stanie się gęstszy i bardziej obfity.

- Może mogą pojawić się objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, biegunka.

- Dzień przed lub już w dniu porodu, możesz odczuć silne skurcze jelit. Stolce stają się luźne i częste. W ten sposób organizm kobiety samoistnie oczyszcza się przed porodem.

- Rozchwianie emocjonalne. W dniu porodu możesz poczuć zdenerwowanie lub przeciwnie - przygnębienie. Może pojawić się niezrozumiały przypływ energii, nagle zapragniesz przeprowadzić gruntowne porządki.

Kiedy jechać do szpitala?
Kiedy rodzisz pierwsze dziecko pora jechać do szpitala, gdy:
- skurcze mięśnia macicy, odczuwane przez ciebie jako twardnienie brzucha będą regularne co 5 minut
- będą miały tendencję do nasilania

- gdy odpłyną przejrzyste wody płodowe.

Jeśli rodzisz kolejne dzieci:
- skurcze mięśnia macicy występują co 10 minut

Może zdarzyć się tak, że płyn owodniowy odpłynie w całości. Rozpoznasz to na pewno, bowiem będzie to duża ilość wód ( ok. 1000 ml). Może być jednak i tak, że pęka górny biegun pęcherza płodowego i wody zaczynają się sączyć. Jeśli masz wątpliwości, czy to płyn owodniowy, czy nasilona wydzielina z pochwy, załóż wkładkę i obserwuj, czy robi się mokra. Pamiętaj, że wody płodowe są ciepłe, zaś wydzielina z pochwy nie jest. W przypadku odpływania płynu owodniowego powinnaś udać się do szpitala. Pęcherz płodowy jest barierą ochronną dla twojego dziecka, kiedy pęka, bariera ta zostaje zniesiona.

Niepokojące objawy:
- Słabe lub zbyt gwałtowne ruchy dziecka
- Krwawienie z dróg rodnych. Może to być objaw odklejającego łożyska, będącego zagrożeniem życia dla matki i dziecka. W przypadku tzw. brudzenia (podobnego kiedy kończy się miesiączka) nie wpadaj w panikę. Wiąże się to najczęściej z odejściem czopu śluzowego.
- Płyn owodniowy ma zielone zabarwienie.
W takiej sytuacji, musisz znaleźć się pod opieką lekarzy i położnych w celu wykonania zapisu KTG (kardiotokografu), który rejestruje akcję serca dziecka i skurcze mięśnia macicy. Trzeba sprawdzić, czy dziecko ma odpowiednie warunki w łonie matki.

Obserwuj zmiany, jakie zachodzą w twoim organizmie w okresie okołoporodowym oraz przypomnij sobie informacje jakie zdobyłaś czytając artykuły lub uczęszczając na zajęcia do szkoły rodzenia. Pozwoli ci to zachować spokój i udać się do szpitala w odpowiednim momencie.

Pamiętaj, że poród u kobiety, która rodzi pierwsze dziecko może trwać kilka, kilkanaście godzin (5-15 godzin). Kolejne porody są zazwyczaj krótsze (4-8 godzin). Przed wyjazdem do szpitala zjedz lekkostrawny posiłek. Na sali porodowej nie będziesz już mogła zjeść. Pozwoli ci to zachować energię, gdyż poród jest olbrzymim wysiłkiem dla twojego organizmu.

Małgorzata Madej

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Małgorzata Madej
autor porady:

Małgorzata Madej

Położnictwo

Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

29
0
~aksandra79 2013-06-25 (07:53) 4 lata 2 miesiące 25 dni 16 godzin i 45 minut temu

Z mojego przykładu wynika, że poród wcale nie musi przebiegać w ten sposób. Ja nie miałam żadnych skurczów przepowiadających, początkowo nie miałam również żadnych bóli. W nocy obudziło mnie to, że musiałam pobiec do toalety, odszedł mi wtedy czop śluzowy. Doczekaliśmy spokojnie z mężem do rana i pojechaliśmy do szpitala, czułam, że mam już skurcze, jednak KTG nic nie rejestrowało. Po badanich powiadziano mi, że to jeszcze nie jest poród i odesłano do domu. W domu jednak wszystko się rozkręciło - przez 12 godzin czułam taki ból krzyża że myślałam, że zwariuję. Po całym dniu liczenia sobie co ile mam te bóle stwierdziłam, że już więcej nie wytrzymam. Bóle były tak mocne, że już nie umiałam myśleć ale wcale nie robiły się regularne czy mocniejsze. Ból był cały czas taki sam, po prostu nie do zniesienia, więc o północy pojechaliśmy spowrotem do szpitala. Tam po kolejnym badaniu okazało się, że widać główkę dziecka! Gdybym jeszcze troszkę poczekała z przyjazdem do szpitala, to dziecko pewnie odebrałby mąż sam w domu. Na porodówce położna już na nas czekała, przebiła mi pęcherz płodowy, żeby odeszły wody a ja dalej nie miałam skurczów, takich jakie się spodziewałam i o jakich wszyscy mówią. Urodziłam po 40 minutach śliczną, zdrową dziewczynkę. Nie życzę nikomu takich bóli krzyża, chciałam tylko zauważyć, że nie zawsze objawy porodu są książkowe.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
6
~Gghjgg 2015-05-27 (12:03) 2 lata 3 miesiące 23 dni 12 godzin i 35 minut temu

Luzne stolce bola umieram Jeszcze ta dziwna wodnita zolta wydzielina z pochwy. Do niedawna chcialam szybciej urodzic ale teraz gdy mam juz objawy to umierrraaaaaaam znowu skurcz aaa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~Gghjgg 2015-05-27 (12:12) 2 lata 3 miesiące 23 dni 12 godzin i 26 minut temu

Dodam ze oprócz luznych stolcow mam Jeszcze zimne poty gesia skorke

odpowiedz

0
3
~Gghjgg 2015-05-27 (12:11) 2 lata 3 miesiące 23 dni 12 godzin i 27 minut temu

Jak dlugo trwaja te luzne stolce bo juz chyba od godziny latam na wc. Mam dosc

odpowiedz

0
8
~Gghjgg 2015-05-27 (12:10) 2 lata 3 miesiące 23 dni 12 godzin i 28 minut temu

Jak dlugo trwaja te luzne stolce bo juz chyba od godziny latam na wc. Mam dosc

odpowiedz