www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na III trymestr:Sprawdź, czy przenoszenie ciąży jest niebezpieczne

Dzieci.pl 2012-09-12 11:42 1 opinii

Za ciążę po terminie uważa się ciążę, która trwa przynajmniej 42 pełne tygodnie (294 dni) licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, przy założeniu, że cykl trwa 28 dni.

Sprawdź, czy przenoszenie ciąży jest niebezpieczne

Zmienność czasu trwania cyklu miesiączkowego powoduje, że ciąże trwające pełne 42 tygodnie możemy podzielić na ciąże które rzeczywiście trwają 42 tygodnie i te, które mimo trwania 42 tygodnie są mniej zaawansowane biologicznie ze względu na zmienność cyklu menstruacyjnego.

Ciąże które trwają dłużej niż 41 tygodni (dotyczy to około 2-14 proc. wszystkich ciąż), a zwłaszcza te, których długość przekracza 42 tygodnie, wiążą się z podwyższeniem ryzyka okołoporodowego . Niestety, w ciąży po terminie obserwuje się zwiększoną częstość występowania niedotlenienia płodu, dystocji barkowej (to sytuacja położnicza, w której po urodzeniu główki płodu dalsze rodzenie się barków jest utrudnione) oraz urazów okołoporodowych ze zwiększeniem ryzyka umieralności okołoporodowej. Powodem tych patologii w ciąży po terminie jest głównie postępująca niewydolność maciczno-łożyskowa.

Powikłania występujące w ciąży po terminie dotyczą zarówno płodu jak i ciężarnej. U ciężarnej w ciąży przenoszonej obserwuje się częściej zaburzenia przebiegu porodu, uszkodzenie dróg rodnych, krwotoki poporodowe, konieczność wykonania cięcia cesarskiego. Dzieci urodzone z ciąż po terminie są narażone na zwiększone ryzyko zachorowalności okołoporodowej z wyższym ryzykiem nieprawidłowego rozwoju. Obserwuje się u nich zwiększoną zapadalność na poważne schorzenia z wyższym odsetkiem umieralności w pierwszych dwóch latach życia.

Mimo rozwoju medycyny ciąża po terminie stanowi problem diagnostyczny i nie ma optymalnego sposobu postępowania. Wskazana jest całkowita indywidualizacja, dlatego u jednych pacjentek proponuje się wykonanie cięcia cesarskiego, u innych indukcję porodu, zaś u innych postawę wyczekującą. Aby zmniejszyć liczbę rozpoznanych ciąż po terminie, należy ustalić dokładna datę porodu. Metodą diagnostyczną jest badanie USG w pierwszej połowie ciąży (11-14 tydzień) - zmniejsza to częstość rozpoznawania ciąż po terminie do 2-5 proc. (przy 20-40 proc. ciąż uznanych za ciąże przeterminowane jedynie na podst. daty ostatniej miesiączki). Beata Sterlińska


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~agnieszka 2016-01-21 (09:33) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 10 godzin i 48 minut temu

Hmm wg OM urodziłam córkę 2 tyg po terminie a wg USG 2 dni. Jeden lekarz twierdził że prawdziwy termin to ten z USG świadczyło o tym dno macicy a drugi się upierał że ten z OM. Poród sam się zaczął a córka jest śliczna zdrową silną dziewczynką

odpowiedz