www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na III trymestr:Wybierz swoją porodówkę

Dzieci.pl 2012-10-02 14:58 39 opinii

Nawet jeśli do porodu zostało ci jeszcze trochę czasu, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem miejsca, w którym przyjdzie na świat twoje dziecko. W dzisiejszych czasach nie musisz rodzić unieruchomiona na szpitalnym łóżku. Odwiedzając porodówki, możesz się zdziwić: liny, drabinki, worki i specjalne krzesła - po co to wszystko? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w podjęciu decyzji.

Wybierz swoją porodówkę

Odległość od szpitala
Jeżeli szpital, o którym słyszałaś dużo pochlebnych opinii, położony jest nieco dalej od twojego miejsca zamieszkania, warto pokonać tę drogę, aby dziecko przyszło na świat w przyjaznej atmosferze.

Warunki lokalowe
Idź do szpitala i zapytaj, czy istnieje możliwość zwiedzenia sali porodowej i oddziału położniczego. Warto zapoznać się wcześniej z możliwościami lokalowymi szpitala. W sali porodowej może znajdować się kilka łóżek, przedzielonych parawanami lub ściankami działowymi. Wówczas musisz liczyć się z tym, że będziesz rodziła wśród innych kobiet. Nie sprzyja to koncentracji i zaburza poczucie bezpieczeństwa. Być może właśnie w tej placówce istnieje tzw. pokój porodu rodzinnego, gdzie wśród bliskich osób, w atmosferze ciszy i w spokoju, będziesz mogła urodzić swoje dziecko. To bardzo ważne. Poczucie bezpieczeństwa, zachowanie intymności i godności pomaga w czasie porodu. Zapytaj, czy musisz w związku z tym uiścić dodatkową opłatę.

Bliskie osoby
Możliwość porodu z bliską osobą staje się możliwa w tej chwili już niemal w każdym szpitalu. Jednak warto upewnić się, czy jest tak w placówce, którą wybrałaś. Obecność kogoś bliskiego zapewni ci poczucie bezpieczeństwa. Ma to ogromny wpływ na twoją psychikę, która jest tak istotna w czasie porodu.

Obecność wybranej położnej
Czasami w szpitalu istnieje możliwość skorzystania z tzw. usługi akuszerskiej. Polega ona na tym, że z wybraną przez siebie położną, możesz umówić się do porodu. Wiąże się to oczywiście z dodatkową opłatą, która waha się od 300 do 1500 zł. Zanim zacznie się poród, będziesz miała okazję wcześniej ją poznać wybraną pielęgniarkę i porozmawiać na temat swoich oczekiwań, np. o porodzie w pozycji wertykalnej (pionowej).

Poród naturalny
Warto zdobyć informacje dotyczące metod prowadzenia porodu. Czy w danej placówce można rodzić w sposób naturalny? Czy rutynowo przyspiesza się poród poprzez przebicie pęcherza płodowego, podanie oksytocyny? Czy nacina się krocze i wykonuje tzw. masaż szyjki macicy? Czy kobieta zmuszona jest leżeć podczas trwania całego porodu? Czy poród dziecka jest możliwy tylko w pozycji na plecach? Jeżeli tak - nie poddawaj się. Szukaj szpitala, gdzie można rodzić dziecko w sposób aktywny (w pozycjach na wpół pionowych lub pionowych) oraz gdzie korzysta się z naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego (np. immersja wodna). Takie szpitale istnieją!

Wyposażenie sali porodowej, czyli sojusznicy rodzących
Zwiedzając salę porodową zwróć uwagę na sprzęty, jakie się w niej znajdują. Nowoczesne łóżko, które ma regulowaną wysokość oraz kąt nachylenia. Można je ustawiać w dowolnej pozycji, zapewniając poród w pozycjach wybranych przez rodzącą.

Wanna coraz częściej jest standardowym wyposażeniem wielu sal porodowych. Stosowana bywa najczęściej w pierwszym okresie porodu, jako naturalna metoda łagodzenia bólu. Niestety tylko w nielicznych szpitalach możliwy jest poród w wodzie.

Piłka porodowa jest kolejnym sprzętem mającym przyspieszyć poród. W początkowej fazie pomaga dziecku prawidłowo wstawić się w kanał rodny, przyspiesza rozwieranie szyjki macicy i łagodzi ból związany ze skurczami.

Stołek porodowy wyglądem przypomina niski taboret. Różni się jednak wycięciem w miejscu, na którym siedzi kobieta. Pozwala zachować pionową postawę ciała. Zalecany w końcowej fazie porodu, kiedy rodzi się już dziecko. Zbyt długie na nim przebywanie może spowodować obrzęk tkanek miękkich krocza.

Worek sako wypełniony jest styropianowymi kuleczkami, dzięki którym idealnie dopasowuje się do ciała. Zmniejsza ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i może być pomocny w czasie porodu, kiedy kobieta rodzi dziecko w pozycjach wertykalnych. Drabinki, wyglądem nie odbiegają od tych, jakie spotykamy na salach gimnastycznych. Pomagają zachować pionową postawę ciała w czasie porodu i łagodzą ból związany ze skurczami porodowymi. Liny, które zwisają z sufitu, pełnią podobną rolę.

Na długo przed terminem porodu warto zasięgnąć informacji, jak z tych sprzętów korzystać, gdyż pomogą ci przetrwać trudne chwile podczas rodzenia dziecka.

MAŁGORZATA MADEJ

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Małgorzata Madej
autor porady:

Małgorzata Madej

Położnictwo

Opinie (39)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
13
~madzia 2012-10-08 (12:04) 4 lata 11 miesięcy 11 dni 10 godzin i 39 minut temu

to jakieś szaleństwo, zaczyna się ze szpitali robić cyrki a kobiety rodzące traktować jak niedorozwoje co do szpitala muszą latać z mężami bo inaczej stres im na mózg padnie. Nasze babki rodziły w normalnych warunkach i też żyły, często nawet lepiej.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
4
~matka 2012-10-09 (08:00) 4 lata 11 miesięcy 10 dni 14 godzin i 43 minuty temu

Ja pierwsze rodziłam w szpitalu państwowym, drugie w prywatnej klinice. Personel ten sam, ale zachowanie zupełnie inne,. Polecam prywatne kliniki, koszt nie jest aż taki wysoki, a wspomnienia z porodu o wiele milsze.

odpowiedz

1
2
~ewa 2012-10-08 (22:15) 4 lata 11 miesięcy 11 dni i 28 minut temu

Najważniejsze jest to by podczas badań ,zabiegów i porodów był mąż przy nas.Ponieważ nie zawsze personel medyczny jest który traktuje normalnie pacjenta.A mamy prawo do obecności osoby bliskiej podczas badań i zabiegów w szpitalu poza uśpieniem i ogłoszoną epidemią a nie wymysłem chamskiego personelu bo wtedy może płacić wysokie odszkodowanie pacjentce.Na boku jest najlepsza pozycja bo nie trzeba nacinać krocza lecz wielu ginekologów i położników jest niedouczonych.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
9
~madzia 2012-10-08 (21:39) 4 lata 11 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

komentarze kobiet wymagających porodów rodzinnych i innych nowoczesnych bzdur typu kolorowe ściany itp. dowodzą, że mężczyźni jednak są gatunkiem mądrzejszym.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
18
~hatinka 2012-10-06 (03:59) 4 lata 11 miesięcy 13 dni 18 godzin i 44 minuty temu

ale maja ponawalane w glowach te kobiety teraz hehehehehehehe

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

19
1
~lelka 2012-10-06 (01:45) 4 lata 11 miesięcy 13 dni 20 godzin i 58 minut temu

Jestem po 3 porodach, każdy w innym szpitalu, ale zdecydowanie najgorsze jest nieposzanowanie przez lekarzy naszej intymności i godności. I prawda jest taka, że becikowe nie zmieni podejścia społeczeństwa: chcesz mieć dziecko = musisz się wyzbyć wszelkich zahamowań i zrozumieć, że nie masz żadnych praw podczas porodu ! Znieczulenie = kup pan cegiełkę, albo niestety lekarz idzie 2h.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

8
1
~enzo 2012-10-06 (00:24) 4 lata 11 miesięcy 13 dni 22 godziny i 19 minut temu

w Indonezji kobiety tradycyjnie rodzą przed frontowymi drzwiami domu, na stojąco (a raczej wisząco), trzymając się rękami poręczy nad głową i rozluźniając dolną część ciała. To nie jest żart :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

13
0
~mimi83 2012-10-06 (00:36) 4 lata 11 miesięcy 13 dni 22 godziny i 7 minut temu

Ja rodzilam ze znieczueniem zewnatrzoponowym i jestem bardzo zadowolona z porodu, byl szybki i przede wszystkim bezbolesny, ja i coreczka bylysmy w swietnej formie. Nie rozumiem po co niektore kobiety wybieraja meczarnie, nastepnym razem rowniez wezme znieczulenie tym bardziej ze zyje w kraju gdzie podaja je na zyczenie i bez zadnej lachy, bardzo polecam!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
15
~Marianna 2012-10-06 (02:54) 4 lata 11 miesięcy 13 dni 19 godzin i 49 minut temu

Moja corka ma 14 lat I JEST W CIAZY.Jak mam miec do niej szacunek? Sama zaczynalam na wylotowce na Strzelce Opolskie..

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
1
~Ja 2012-10-08 (20:51) 4 lata 11 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 52 minuty temu

Zasadnicza różnica pielęgniarka to nie to samo co położna, to są dwa inne zawody.

odpowiedz