www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na III trymestr:Zdecyduj, czy chcesz mieć poród rodzinny?

Dzieci.pl 2012-10-02 13:50 2 opinii

Poród rodzinny kojarzy nam się często z obecnością bliskiej osoby w momencie narodzin dziecka. Kobiecie najczęściej towarzyszy jej partner, ale miejsce to może również zająć twoja mama lub przyjaciółka. Bardzo ważne jest, aby decyzja o wspólnym porodzie była dobrze przemyślana. Nie kierujcie się panującą modą, czy presją jednego z partnerów.

Zdecyduj, czy chcesz mieć poród rodzinny?

Przygotowania
Najlepszym przygotowaniem do porodu rodzinnego są zajęcia w szkole rodzenia. Wiedza którą tam zdobędziecie, pomoże wam przetrwać trudne chwile. Przede wszystkim twój partner świadomie podejmie decyzję o uczestniczeniu w porodzie, będzie wiedział jak ci pomóc oraz nie będzie czuł się zagubiony i przestraszony zaistniałą sytuacją.

Rola ojca w czasie porodu
We wstępnej fazie porodu rola ojca przeważnie ogranicza się do towarzyszenia partnerce, prowadzenia jej do toalety, pod prysznic, podtrzymywania na worku sako lub piłce. W miarę nasilania się akcji porodowej zachowania kobiety ulegają zmianie. Skurcze zaczną być coraz bardziej uciążliwe. Partner powinien zachęcać kobietę do odpowiedniego oddychania, aby próbowała rozluźnić się w czasie skurczy. Może także wykonywać masaż okolicy lędźwiowo-krzyżowej w momencie silnego bólu. Pomiędzy skurczami twój partner powinien zapewnić ci relaks i odpoczynek. Może to być zwykły masaż pleców i karku, zwilżenie ust lub podanie wody do picia. Istotne jest udzielanie przez mężczyznę pochwał za dzielność partnerki i utwierdzanie jej, że podoła temu zadaniu. W fazie kiedy pojawiają się skurcze parte, partner może pomagać ci w przyjmowaniu dogodnych pozycji. Powinien również zachęcać cię do odpowiedniego oddychania, aby wasze dziecko otrzymało jak największą dawkę powietrza. W momencie finalnym, kiedy zdecydujesz się na poród w pozycji wertykalnej, może pomóc ci w jej utrzymaniu. Gdy w końcu nadejdzie upragniony moment narodzin waszego dziecka, będą to chwile wspólnej radości, łez i szczęścia. Dla ojca będzie to możliwość przecięcia pępowiny. Mężczyźni są przeważnie bardzo dumni, że wytrwali do końca i sprostali temu niełatwemu zadaniu. Będzie to czas nawiązywania jedynej w swoim rodzaju relacji, narodzin nie tylko dziecka, ale rodziny.

Zalety porodu rodzinnego
• Kobieta przebywając w nowym miejscu, wśród obcych ludzi, nie czuje się osamotniona mając u boku bliską osobę.
• Zmniejsza się potrzeba podawania leków przeciwbólowych.
• Obecność bliskiej osoby powoduje, że kobieta czuje się bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa wpływa na prawidłowy przebieg porodu.
• Kobieta otrzymuje wsparcie i otuchę w chwilach zwątpienia.
• Ma zapewnioną ciągłą opiekę ze strony partnera.
• Partner pomaga w znoszeniu bólu porodowego, np. wykonując masaż w okolicy krzyżowo - lędźwiowej kręgosłupa.
• Wzmacnia więź miedzy obojgiem partnerów, jak również między dzieckiem, które przychodzi na świat.
• Kształtuje w partnerze najważniejszą rolę, jaką jest ojcostwo.

Wady porodu rodzinnego
• Partner widzi ciebie w krępujących sytuacjach (podczas rodzenia dziecka możesz się wypróżnić).
• Bliska osoba może czuć lęk, kiedy widzi twoje nietypowe zachowania jako reakcję na ból (krzyk, niecenzuralne słowa, płacz).
• Partner może mieć poczucie bezsilności, kiedy widzi twoje cierpienie.
• Bliska osoba może okazywać zdenerwowanie, które może udzielać się rodzącej.
• Partner może mieć poczucie, że cię zawiódł, gdy jego zabiegi nie przyniosły efektów.
• Bliska osoba może źle znosić widok krwi.

Rola ojców niewątpliwie uległa dzisiaj znacznej zmianie. Od współczesnych ojców oczekuje się aktywności, współuczestniczenia w czasie ciąży, porodu, jak również w opiece nad dzieckiem. Wspólnie przeżyty poród jest dla wielu par jedna z najpiękniejszych chwil w ich życiu. Jednak decyzja wyboru porodu rodzinnego powinna być wynikiem wspólnie przemyślanej decyzji.

Małgorzata Madej

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Małgorzata Madej
autor porady:

Małgorzata Madej

Położnictwo

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~iii578 2014-05-13 (13:35) 3 lata 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 4 minuty temu

Mój partner był przy narodzinach naszej córki. Bardzo dużo mi pomógł. Bez niego, było by mi naprawdę bardzo ciężko. Wszystko widział i niczego się nie bał. On sam, chwali się rodzinie i znajomym, że uczestniczył w tym niezwykłym wydarzeniu. Mówi, że niczego nie żaluje. Pożycie po porodzie się nie zmieniło. Zachęcam do porodów rodzinnych. :):):)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź