www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa

Dzieci.pl 2015-10-16 10:52 13 opinii

Astma nie jest jedną z tych chorób, które pojawiają się nagle i po dwóch tygodniach znikają. To choroba przewlekła, o różnym nasileniu w zależności od pór roku oraz pór dnia i nocy. Jej przebieg i objawy różnią się u poszczególnych osób, w zależności od typu astmy oraz wieku chorej osoby, a nawet od miejsca, w jakim przebywa. Szacuje się, że w Polsce choruje na astmę co siódme dziecko.

Choroba wiecznie głodnych

Choroba wiecznie głodnych

Dzieci.pl 2015-10-14 14:19 1 opinii

Zespół Pradera-Williego to choroba, której podstawowym objawem jest głód nie do zaspokojenia. Chore dziecko nie ma nad nim kontroli.

Ważny temat "Rosnę z witaminą D"

Ważny temat "Rosnę z witaminą D"

Wirtualna Polska 2015-10-09 13:51 0 opinii

Suplementacja witaminą D jest niezwykle ważna zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Niestety nawet 90% Polaków cierpi z powodu niedoborów tej witaminy.

Zespół Retta

Zespół Retta

Dzieci.pl 2015-10-08 13:31 28 opinii

Zespół Retta (RS - Rett Syndrome) to mało znana choroba, będąca zaburzeniem neurologicznym zaliczanym do spektrum autyzmu. Dotyczy tylko i wyłącznie dziewczynek i występuje u wszystkich ras i we wszystkich częściach świata. Zdarza się raz na 10 tys. urodzeń. Jej przyczyną jest uszkodzenie genu w chromosomie X.

Badabada, czyli nowoczesny program do wykrywania autyzmu u małych dzieci

Badabada, czyli nowoczesny program do wykrywania autyzmu u małych dzieci

Dzieci.pl 2015-09-21 11:48 64 opinii

Badabada to nowoczesny program pozwalający na bardzo wczesne wykrywanie autyzmu. Ma być prowadzony w Polsce do 2018 roku. Twórcom Badabada zależy na tym, żeby jak największa liczba maluchów została zdiagnozowana przed trzecim rokiem życia. Od jak najwcześniejszego wykrycia zaburzenia i podjęcia terapii zależy bowiem, jak dziecko będzie się później rozwijać.

Schizofrenia u dziecka

Schizofrenia u dziecka

Dzieci.pl 2015-08-26 11:38 5 opinii

Choć przez wiele lat uważano, że schizofrenia to choroba dorosłych, dziś już wiadomo, że nie oszczędza ona również dzieci. Potwierdzone, zdiagnozowane przypadki zdarzają się już u 10-12-latków. Zazwyczaj u chłopców, choć nie jest to regułą. Wyjaśnijmy zatem, na czym polega schizofrenia, jakie są jej objawy i czy można ją wyleczyć.

Białaczka u dziecka - objawy i leczenie

Białaczka u dziecka - objawy i leczenie

Dzieci.pl 2015-07-31 14:38 65 opinii

W Polsce każdego roku białaczkę diagnozuje się u jednego dziecka na 15-25 tysięcy. Najczęściej zapadają na nią maluchy między trzecim a piątym rokiem życia. Stanowi blisko 30 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wieku dziecięcego. Diagnoza nie jest wyrokiem - obecnie większość białaczek u dzieci udaje się wyleczyć.

Wścieklizna – podczas wakacji ryzyko wzrasta

Wścieklizna – podczas wakacji ryzyko wzrasta

Dzieci.pl 2015-06-15 11:42 0 opinii

Okres lata i wakacji to czas, gdy wzrasta ryzyko zakażenia wirusem wścieklizny. Bliższy kontakt z naturą, a co za tym idzie i ze zwierzętami sprawia, że zagrożenie tą niebezpieczną chorobą przenoszoną przez czworonogi jest wyższe.

Jak rozpoznać u dziecka zespół Aspergera?

Jak rozpoznać u dziecka zespół Aspergera?

Dzieci.pl 2015-06-11 12:10 197 opinii

Zespół Aspergera jest ostatnio coraz częściej diagnozowaną chorobą. Jej rozpoznanie jest trudne i długotrwałe ze względu na specyfikę objawów. Na co zatem warto zawrócić uwagę w codziennych zachowaniach dziecka?

Pierwszy od wielu lat przypadek błonicy w Europie

Pierwszy od wielu lat przypadek błonicy w Europie

Dzieci.pl 2015-06-09 14:57 27 opinii

W Hiszpanii doszło do pierwszego od 30 lat przypadku zachorowania na błonicę. Jest to choroba praktycznie wyeliminowana z Europy. 6-latek nie był szczepiony przeciwko dyfterytowi. Jego rodzina należy do tzw. ruchu antyszczepionkowego.

Achondroplazja – wada genetyczna niskich dzieci

Achondroplazja – wada genetyczna niskich dzieci

Dzieci.pl 2015-05-13 12:30 3 opinii

Gdy spotykamy osoby o bardzo niskim wzroście, to z reguły budzą one wśród nas troskę, chęć opiekowania się i rozczulenie. W szkole zyskują szybko mało oryginalne acz wdzięczne ksywki „mała”/”mały” i prawie nikt nie zastanawia się, że przyczyną ich postury może być choroba genetyczna.

Nie pozwólmy amputować Rayyanowi nogi

Nie pozwólmy amputować Rayyanowi nogi

Dzieci.pl 2015-04-28 10:02 63 opinii

Rayyan urodził się z rzadką wadą genetyczną - tibial hemimelia. Nie ma kości piszczelowej. Wg statystyk choroba ta występuje raz na milion urodzeń. Polscy lekarze stosują w takim przypadku tylko jedno rozwiązanie - amputację nogi. Tymczasem jak pokazuje przykład Bartka Bułata, o którym pisaliśmy w ubiegłym roku, nogę dziecka można uratować - ale nie w naszym kraju i wymaga to bardzo dużych pieniędzy.

Heterochromia – nieszkodliwa wada genetyczna

Heterochromia – nieszkodliwa wada genetyczna

Dzieci.pl 2015-04-27 10:20 27 opinii

Heterochromia to niezwykle rzadka wada rozwojowa, która jednak nie powoduje komplikacji zdrowotnych ani nie utrudnia normalnego funkcjonowania. Polega ona na tym, że osoba dotknięta tą przypadłością ma różne kolory każdego z oczu lub na jednym oku ma różne zabarwienie w dwóch częściach tęczówki.

Posłuchaj, jak brzmi koklusz

Posłuchaj, jak brzmi koklusz

Dzieci.pl 2015-04-22 10:44 74 opinii

Koklusz, inaczej zwany krztuścem, jest jedną z chorób, które powracają, mimo że zostały uznane na wymarłe i niemal wyeliminowane dzięki szczepionkom.