www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Brzydki zapach z ust - co oznacza u dziecka?

Dzieci.pl 2013-05-13 15:26 2 opinii

Katar
Choć trudno w to uwierzyć, niemiły zapach mają także niektóre rodzaje kataru. Najgorszy jest ten w kolorze żółto-zielonym (ropno-bakteryjny). Jego przyczyną może być zarówno infekcja bakteryjna jak i alergia. W zależności od przebiegu infekcji, lekarz może zapisać antybiotyk lub leki przeciwzapalne albo preparaty zmniejszające reakcję alergiczną.

Układ pokarmowy
Zdarza się także, że dziecko jest nieodpowiednio żywione i w przewodzie pokarmowym zachodzi zjawisko przedłużonej fermentacji. W zasadzie powodem może być nadmierne spożywanie każdego niemal produktu: mleka, słodyczy, mięsa, potraw ciężkostrawnych, itp. Jeśli rodzice obserwują, że nieprzyjemny zapach z ust nasila się kilkadziesiąt minut po jedzeniu – mogą podejrzewać tę właśnie przyczynę. Warto wówczas skonsultować się z dietetykiem.

Niemiły zapach powoduje również refluks. Jest to choroba polegająca na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Treść żołądka ma odczyn kwaśny, co powoduje, że śluzówka przełyku zostaje podrażniona i dochodzi do stanów zapalnych, tzw. refluksowego zapalenia przełyku. Leczenie u niemowląt polega przede wszystkim na zmianie sposobu odżywiania – wprowadza się specjalne zagęszczone mieszanki mleczne oraz karmi często małymi porcjami. U dzieci starszych oraz u dorosłych, poza zmianą diety (wyeliminowanie pokarmów tłustych, ciężkostrawnych, czekolady) stosuje się także preparaty farmakologiczne, zmniejszające kwasowy odczyn treści żołądka oraz poprawiające motorykę przełyku.

Ciało obce w nosie
Małe dzieci lubią wkładać napotkane przedmioty nie tylko do ust, ale i do nosa. Czasami rzecz jest na tyle duża, że od razu ją zauważymy, jednak nierzadko koralik czy groszek są tak małe, że potrafią tam tkwić niezauważone godzinami. Jeśli nie wyjmiemy ich na czas, dochodzi do zakażenia – pojawia się ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, zwykle z jednej dziurki nosa. Jeśli podejrzewamy i wyczujemy, że w nosku dziecka znajduje się coś nienaturalnego, ciało obce powinien usunąć laryngolog – nie wolno tego robić na własną rękę.

Anna Maria Jasieńska/kgm/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
0
~ffddd 2015-01-24 (17:55) 1 rok 19 dni 11 godzin i 37 minut temu

czasami oznacza cukrzyce zapach troche jabłkowy

odpowiedz

4
0
~ewa 2015-01-23 (19:13) 1 rok 20 dni 10 godzin i 19 minut temu

brak nawodnienia równiez powoduje przykry zapach z ust

odpowiedz