www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Brzydki zapach z ust - co oznacza u dziecka?

Dzieci.pl 2013-05-13 15:26 9 opinii

Katar
Choć trudno w to uwierzyć, niemiły zapach mają także niektóre rodzaje kataru. Najgorszy jest ten w kolorze żółto-zielonym (ropno-bakteryjny). Jego przyczyną może być zarówno infekcja bakteryjna jak i alergia. W zależności od przebiegu infekcji, lekarz może zapisać antybiotyk lub leki przeciwzapalne albo preparaty zmniejszające reakcję alergiczną.

Układ pokarmowy
Zdarza się także, że dziecko jest nieodpowiednio żywione i w przewodzie pokarmowym zachodzi zjawisko przedłużonej fermentacji. W zasadzie powodem może być nadmierne spożywanie każdego niemal produktu: mleka, słodyczy, mięsa, potraw ciężkostrawnych, itp. Jeśli rodzice obserwują, że nieprzyjemny zapach z ust nasila się kilkadziesiąt minut po jedzeniu – mogą podejrzewać tę właśnie przyczynę. Warto wówczas skonsultować się z dietetykiem.

Niemiły zapach powoduje również refluks. Jest to choroba polegająca na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Treść żołądka ma odczyn kwaśny, co powoduje, że śluzówka przełyku zostaje podrażniona i dochodzi do stanów zapalnych, tzw. refluksowego zapalenia przełyku. Leczenie u niemowląt polega przede wszystkim na zmianie sposobu odżywiania – wprowadza się specjalne zagęszczone mieszanki mleczne oraz karmi często małymi porcjami. U dzieci starszych oraz u dorosłych, poza zmianą diety (wyeliminowanie pokarmów tłustych, ciężkostrawnych, czekolady) stosuje się także preparaty farmakologiczne, zmniejszające kwasowy odczyn treści żołądka oraz poprawiające motorykę przełyku.

Ciało obce w nosie
Małe dzieci lubią wkładać napotkane przedmioty nie tylko do ust, ale i do nosa. Czasami rzecz jest na tyle duża, że od razu ją zauważymy, jednak nierzadko koralik czy groszek są tak małe, że potrafią tam tkwić niezauważone godzinami. Jeśli nie wyjmiemy ich na czas, dochodzi do zakażenia – pojawia się ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, zwykle z jednej dziurki nosa. Jeśli podejrzewamy i wyczujemy, że w nosku dziecka znajduje się coś nienaturalnego, ciało obce powinien usunąć laryngolog – nie wolno tego robić na własną rękę.

Anna Maria Jasieńska/kgm/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
2
~ffddd 2015-01-24 (17:55) 2 lata 8 miesięcy 26 dni 4 godziny i 4 minuty temu

czasami oznacza cukrzyce zapach troche jabłkowy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~norbs 2016-10-28 (19:25) 11 miesięcy 22 dni 2 godziny i 34 minuty temu

Moj synek mial bardzo nieprzyjemny zapach z ust. Powod to najprawdopodobniej zatrucie fluorem: on nie umie wypluwac pasty a w przedszkolu biora jedna tubke i wszystkim dzieciom na szczotki. On uzywa ziajki bez fluoru w domu. Przez tydzien go zatruły.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kama 2017-01-28 (17:01) 8 miesięcy 22 dni 4 godziny i 58 minut temu

moja córcia w wieku 6 miesięcy zaczęła mieć wprowadzane mleko modyfikowane w większych ilościach, a wcześniej była głównie na piersi i nie było żadnych dolegliwości. Bardzo szybko zaczęła reagować nieprzyjemnym zapachem z ust i zamianami atopowymi na skórze. Nie podejrzewałam alergii na białko krowie ponieważ karmiąc nie byłam na diecie. Wykluczyliśmy wszystko co nam przyszło do głowy z alergenów i nic. Dopiero przejście na mleko dla alergików Bebilon Pepti rozwiązało problem oddechu i skóry. Obecnie jest na Pepti, karmię ją już tylko raz dziennie swoim mlekiem, nadal bez diety i wszystko już jest w porządku.

odpowiedz

5
2
~ewa 2015-01-23 (19:13) 2 lata 8 miesięcy 27 dni 2 godziny i 46 minut temu

brak nawodnienia równiez powoduje przykry zapach z ust

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~ela 2016-06-03 (11:55) 1 rok 4 miesiące 17 dni 10 godzin i 4 minuty temu

Dokładnie w pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej i nie tylko dokładne szczotkowanie jamy ustnej ale i języka.Córka miała nieprzyjemny oddech bardzo często rano ale po wizycie u lekarza rodzinnego a potem specjalisty problem sam się rozwiązał i lekarz stwierdził,że to tylko halitoza fizjologiczna. Pytanie czy ktoś stosował spray Lactoangin ?Podobno nie tylko na ból gardła ale i w walce z nieprzyjemnym oddechem można go stosować

odpowiedz