www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Choroby nerek u dzieci

Dzieci.pl 2013-05-23 15:00 1 opinii

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek
U dzieci wywołane jest często zakażeniem paciorkowcem, ale występuje także jako powikłanie po przebytej anginie, szkarlatynie, ropnym zapaleniu skóry, może również być spowodowane przez inne bakterie. Dochodzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych, ich budowy i czynności. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest skąpomocz – dziecko wydala jedynie 100 do 200 ml dziennie. W badaniu laboratoryjnym wykazana jest niewielka ilość białka w moczu, krwinek czerwonych oraz wałeczków; powstają obrzęki na twarzy oraz nadciśnienie tętnicze krwi. Leczenie ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek powinno być prowadzone w szpitalu ze względu na możliwość ostrego przebiegu choroby. Stosuje się antybiotykoterapię, a po wyleczeniu zaleca się oszczędzający tryb życia przez kilka tygodni. Dziecko powinno unikać dużego wysiłku i przemęczenia.

Zespół nerczycowy
Jest to zespół objawów pojawiających się jako powikłanie wcześniejszej choroby nerek. Przyczyną jest duża utrata białka z moczem. Podobnie jak przy ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek podstawowym objawem jest skąpomocz, jednak w badaniu laboratoryjnym pojawia się białkomocz dużego stopnia. Mocz dziecka pieni się. Maluch puchnie - obrzęki obejmują różne części ciała, często całe ciało (najczęściej pojawiają się na nogach, twarzy i w okolicy pasa biodrowego). Może pojawić się gromadzenie się płynu w jamie brzusznej i jamie opłucnej, a także obrzęk moszny u chłopców. Rozpoznanie choroby wymaga wykonania badań krwi.

Leczenie nerczycy jest procesem długotrwałym. Najważniejsze jest leczenie przyczyny, czyli choroby prowadzącej do uszkodzenia funkcji nerek. Terapia polega na podawaniu specjalistycznych leków, które mają dobre działanie terapeutyczne, jednak powoduje czasową otyłość oraz spowolnienie wzrostu. Stosuje się leki moczopędne, aby zmniejszyć opuchliznę. Dzieci z nerczycą powinny stosować dietę bogato białkową. Konieczne jest też ograniczenie soli w pokarmach do mniej niż 6g/dobę (6g = 1 łyżeczka).

Choroba trwa najczęściej kilka lat, okresy intensywnych objawów przeplatają się z okresami gdy dziecko sprawia wrażenie zupełnie zdrowego. Choroba zazwyczaj samoistnie ustępuje w okresie dojrzewania.

Anna Maria Jasieńska/kgm/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
0
~rogalucha 2013-06-18 (13:26) 4 lata 5 miesięcy 2 dni 6 godzin i 35 minut temu

Wsztystkie choroby nerek u dzieci można wyleczyć rdestem ptasim, naparem. Osobiście znam człowieka dziś już dorosłego, którego matka wyleczyła tym ziołem. Przez 4 lata nie pił nic innego tylko to-to była jego herbatka. Początkowo chłopiec był leczony w Akademii Medycznej w Gdańsku, codziennie na skutek leczenia umierało co najmniej jedno dziecko. Lekarz polecił matce zabrać dzieciaka ze szpitala w trybie natychmiastowym i pokazał jej zioła ,które miała zastosować. Facet ma żonę i dwoje dzieci - o chorobie nerek nie pamięta

odpowiedz