www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Zapalenie spojówek

Dzieci.pl 2012-12-21 15:45 11 opinii

Leczenie zapalenia spojówek u noworodków
Podstawowym sposobem leczenia noworodkowego zapalenia spojówek jest przemywanie oczu dziecka solą fizjologiczną – wlewamy ją na jałowy gazik i przemywamy oczka od strony ucha do noska – nigdy odwrotnie, bo w ten sposób unikniemy rozprowadzania bakterii zgromadzonych zwykle w wewnętrznej części oka po całym oku. Jeżeli te działania nie pomagają, dziecko jest płaczliwe i rozdrażnione, a wydzielina przybrała kolor żółty i stała się ciągnąca, wówczas należy udać się do lekarza. Przepisze on wówczas odpowiednie krople z antybiotykiem.

Uwaga – noworodkom nie należy przemywać oczu naparem z rumianku. Wbrew pozorom nie jest to najlepszy środek odkażający dla maleńkich dzieci. Można go stosować dopiero u dzieci rocznych i starszych.

Równie ważne co przemywanie i zakrapianie oczu jest pilnowanie, aby dziecko nie spało w miejscu mocno nasłonecznionym, w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła. Wysusza to dodatkowo oczy i pogłębia stan zapalny.

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci starszych
Zapalenie spojówek nie jest chorobą groźną, daje się stosunkowo łatwo leczyć, nie należy jej jednak lekceważyć, gdyż konsekwencje zaniedbania mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, czego efektem może być jaskra lub nawet zapalenie rogówki. Proste wirusowe zapalenie spojówek zwykle ustępuje w ciągu tygodnia. Aby złagodzić objawy, przepisywane są zwykle nawilżające krople do oczu lub maść zawierająca antybiotyk. W przypadku bakteryjnych zapaleń, lekarz zapisuje zwykle krople lub maść antybiotykową. Najtrudniejsze jest leczenie zapaleń o podłożu alergicznym. Polega ono na podawaniu kropli przeciwalergicznych i próbach wyeliminowania przyczyny uczulenia.

Profilaktyka zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek – zarówno bakteryjne jak i wirusowe, jest chorobą zakaźną. Aby zapobiec zakażeniom, należy często myć ręce i unikać dotykania dłońmi oczu. Nie należy używać wspólnych z chorym dzieckiem ręczników do wycierania twarzy. Jeżeli przyczyną alergicznego zapalenia spojówek są kosmetyki (mydło, szampon, oliwka), trzeba starać się je wyeliminować i używać specjalnych kosmetyków dla alergików. Warto też unikać miejsc o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zadymionych. Trzeba dbać o częste wietrzenie pomieszczeń, co podwyższa wilgotność.

Zaleca się także u starszych dzieci (powyżej roczku) przy zaobserwowaniu pierwszych objawów zapalenia spojówek, przemywanie oczu dwa - trzy razy dziennie słabym naparem z rumianku, świetlika, bławatka, nagietka lub herbaty (Uwaga! Nie wolno stosować herbat smakowych).

Anna Maria Jasieńska/kas/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~oliwka 2014-12-29 (15:35) 2 lata 8 miesięcy 27 dni 10 godzin i 39 minut temu

A ja je stosowałam na alergiczne zapalenie spojówek i też super zadziałały. Ich dużą zaletę jest też cena, bo chyba są najtańsze z tego typu leków.

odpowiedz

0
0
~robinka 2014-09-20 (20:47) 3 lata 5 dni 5 godzin i 27 minut temu

U nas przy zapaleniu spojówek (bakteryjnym) bardzo dobrze się sprawdziły krople sulfacetamid. Trochę byłam zdziwiona, że można je podawać dzieciom, ale lekarka potwierdziła, więc zakraplałam i szybko było ok.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Liliana 2012-12-28 (01:04) 4 lata 8 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 10 minut temu

Autor ma rację. Przekonałam się na własnej skórze ;/

odpowiedz

0
3
~Fizyk 2012-12-27 (16:55) 4 lata 8 miesięcy 29 dni 9 godzin i 19 minut temu

Autorze tych wypocin. Wietrzenie pomieszczenia w zimie drastycznie obniża wilgotność powietrza. Jest to tzw. efekt osuszania powietrza przez ogrzewanie. Im zimniejsze powietrze tym mniejszą pojemność wilgotności posiada, ogrzewając zimne powietrze "wysusza się ono". Schładzając ciepłe powietrze wytrącamy wodę -> patrz mgły, rosa, szadź, itd! Zatem, w zimie aby zapobiegać niskiej wilgotności powietrza w mieszkaniu należy stosować nawilżacze! Koszt niewielki a skuteczność gwarantowana.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
0
~ole 2012-12-27 (14:42) 4 lata 8 miesięcy 29 dni 11 godzin i 32 minuty temu

jak nie spac jak sie ma pokoj 3 na 2

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
0
~bufalo bill 2012-12-27 (18:23) 4 lata 8 miesięcy 29 dni 7 godzin i 51 minut temu

Jak śpię to mam głowę w lodówce a nogi w piecu kaflowym.

odpowiedz