www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Choroba niemytych jagód – bąblowica

Choroba niemytych jagód – bąblowica

Dzieci.pl 2014-07-11 10:14 155 opinii

Sezon jagodowy w pełni, warto więc przypomnieć: niemyte jagody, poziomki czy maliny mogą spowodować bardzo ciężką chorobę - bąblowicę. Co roku lekarze odnotowują co najmniej kilkanaście przypadków zachorowań.

Zespół DiGeorge'a - jedna z najtrudniejszych do zdiagnozowania chorób

Zespół DiGeorge'a - jedna z najtrudniejszych do zdiagnozowania chorób

Dzieci.pl 2014-05-16 10:08 8 opinii

Mówi się, że to jedna z najtrudniejszych do zdiagnozowania chorób na świecie. Choć daje bardzo zróżnicowane i zmienne w nasileniu objawy, a naukowcy przez lata posługiwali się kilkoma różnymi nazwami na jej określenie, to w gruncie rzeczy jedna i ta sama choroba genetyczna. Mowa o mikrodelecji 22q11.2 nazywanej też zespołem DiGeorge'a. W niedzielę, 18 maja, w podwarszawskim Dziekanowie odbędzie się spotkanie rodzin i pacjentów z tą chorobą.

Nadmierne owłosienie u dzieci i nastolatków

Nadmierne owłosienie u dzieci i nastolatków

Dzieci.pl 2014-03-31 16:47 47 opinii

Jedne dzieci przychodzą na świat prawie łyse, owłosienie innych jest bardzo bujne. O tym, jakie włosy ma dziecko, decyduje wiele czynników. Wśród nich bardzo ważne jest dziedziczenie… Zdarza się jednak, że pewne nieprawidłowości w rozwoju owłosienia dziecka są skutkiem choroby.

Opinia eksperta: ADHD nie istnieje

Opinia eksperta: ADHD nie istnieje

Dzieci.pl 2014-03-17 15:01 134 opinii

Nadpobudliwemu dziecku lub takiemu, które z trudem się koncentruje, szybko można przykleić metkę z zaburzeniem, przepisać leki łagodzące symptomy i uznać sprawę za zamkniętą. Co jednak, jeśli każda z oznak, sklasyfikowanych łącznie jako ADHD, jest efektem innej choroby?

Lecz łuszczycę odpowiednią dietą

Lecz łuszczycę odpowiednią dietą

Dzieci.pl 2014-03-13 10:32 69 opinii

Łuszczyca to jedna z najbardziej uciążliwych i wstydliwych chorób skóry. Ujawnia się w dzieciństwie i w okresie dojrzewania. Niewiele osób wie, że można z nią skutecznie walczyć za pomocą odpowiedniej diety. Co jeść, aby złagodzić przykre objawy?

Zespół Aperta

Zespół Aperta

Dzieci.pl 2014-03-12 11:35 0 opinii

Zespół Aperta (ang. Apert syndrome) to jedna z najrzadszych i najcięższych chorób genetycznych. Zdarza się raz na około 170 tysięcy urodzeń. Zazwyczaj (w 98 proc. przypadków) dziecko dotknięte AS rodzi się zdrowym rodzicom.

Duży brzuch małego dziecka

Duży brzuch małego dziecka

Dzieci.pl 2014-03-10 15:27 5 opinii

Z każdym miesiącem uczące się chodzić, biegać i skakać roczne maluchy zyskują coraz więcej podobieństwa do dorosłej ludzkiej postawy. Najdłużej utrzymującym się atrybutem okresu niemowlęctwa jest zwykle wzdęty brzuszek.

Nadmiar cholesterolu coraz częściej zdarza się dzieciom

Nadmiar cholesterolu coraz częściej zdarza się dzieciom

Dzieci.pl 2014-03-03 12:08 73 opinii

O wysokim poziomie cholesterolu mówi się zazwyczaj w kontekście dorosłych, a nawet starszych ludzi. Tymczasem coraz większa grupa dzieci ma podwyższony poziom tej substancji, choć rzadko rodzice zdają sobie z tego sprawę, bowiem dzieci nie są zazwyczaj badane pod tym kątem.

Choroby rzadkie – chorych wcale nie jest tak mało…

Choroby rzadkie – chorych wcale nie jest tak mało…

Dzieci.pl 2014-02-25 12:32 71 opinii

Choroby rzadkie to bardzo zróżnicowana grupa zespołów i dolegliwości, które występują nie częściej niż raz na 2 tys. urodzeń. Podgrupą chorób rzadkich są choroby ultrarzadkie – takie, które zdarzają się raz na 50 tys. porodów.

Choroba sieroca - dzieci cierpiące na brak miłości

Choroba sieroca - dzieci cierpiące na brak miłości

Dzieci.pl 2014-02-19 10:28 7 opinii

Choć określenie "choroba sieroca" sugeruje, że przypadłość dotyka jedynie dzieci, które nie mają rodziców, jest to mylące.

Polio wykryte w Kabulu

Polio wykryte w Kabulu

PAP 2014-02-11 14:46 0 opinii

Pierwszy od 2001 r. przypadek zakażenie wirusem polio w Kabulu wykryto u trzyletniej afgańskiej dziewczynki – informuje BBC News. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawia się, że infekcja ta może zostać przeniesiona do Europy.

Dieta w chorobie syropu klonowego

Dieta w chorobie syropu klonowego

Dzieci.pl 2014-02-10 13:07 5 opinii

Choroba syropu klonowego (z angielskiego Maple Syrup Urine Disease - MSUD) to choroba genetyczna, na którą choruje jedno dziecko na około 200 tys. urodzeń. Jest ona dość rzadka, ponieważ oboje rodziców musi posiadać zmutowany gen, aby dziecko zachorowało. W Polsce rodzi się każdego roku jedno - dwoje dzieci z tym schorzeniem.

Zespół Tourette'a

Zespół Tourette'a

Dzieci.pl 2014-01-22 14:04 54 opinii

Zespół Tourette’a nie ma żadnego wpływu na poziom inteligencji, a bardzo często ludzie dotknięci tą przypadłością od dzieciństwa naznaczani są jako osoby niepełnosprawne umysłowo. I trudno się dziwić otoczeniu, które nie zetknęło się nigdy z informacjami o tej przypadłości – chorzy zachowują się jakby byli skrajnie agresywni.

Szkarlatyna atakuje

Szkarlatyna atakuje

2014-01-13 09:57 233 opinii

Szkarlatyna (płonica) to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Długo nie daje charakterystycznych objawów, w związku z czym trudno zacząć ją leczyć, zanim rozwinie się na dobre. Nie ma na nią szczepionek, raz przebyta nie daje odporności, a w dodatku niedoleczona bardzo często powoduje niebezpieczne dla życia powikłania: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia ucha, stawów, gorączkę reumatyczną, pląsawicę czy zapalenie nerek z krwiomoczem.