dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Astma oskrzelowa

Dzieci.pl 2012-06-12 10:52 0 opinii

Astma nie jest jedną z tych chorób, które pojawiają się nagle i po dwóch tygodniach znikają. To choroba przewlekła, o różnym nasileniu w zależności od pór roku oraz pór dnia i nocy. Jej przebieg i objawy różnią się u poszczególnych osób, w zależności od typu astmy oraz wieku chorej osoby, a nawet od miejsca, w jakim przebywa. Szacuje się, że w Polsce choruje na astmę co 7 dziecko.

Astma oskrzelowa

W dużym uproszczeniu astma polega na tym, że pod wpływem wdechu zimnego lub zanieczyszczonego określonymi substancjami powietrza, dochodzi do skurczu czyli zwężenia oskrzeli i nagłego uczucia duszności. Zjawisko to jest nazywane nadreaktywnością oskrzeli. Dodatkowo błona śluzowa, która wyścieła oskrzela, jest w stanie ciągłego lekkiego stanu zapalnego, choć na co dzień stan ten jest niewyczuwalny dla osoby chorej.

Objawy astmy
Typowe objawy astmy to duszność, towarzyszący jej świszczący oddech oraz uporczywy kaszel. Osoba chora czuje ciężar w klatce piersiowej. Objawy duszności nasilają się zwykle w nocy i nad ranem. Choć symptomy wydają się dosyć charakterystyczne, to u dzieci rozpoznanie astmy nie jest jednak wcale takie łatwe. Objawy tej choroby są bowiem u maluchów zupełnie inne niż u osób dorosłych.

Dzieci do drugiego roku życia przede wszystkim kaszlą. Do tego dochodzi z czasem świszczący oddech. Ataki kaszlu są zwykle reakcją na wysiłek – następują po biegu czy zabawie pełnej podskoków, śmiechu i intensywnych ruchów, po długim płaczu, czasami po „łapczywym” jedzeniu. Typowe napady duszności u tak małych dzieci zdarzają się niezmiernie rzadko.

U dzieci powyżej drugiego roku życia do wymienionych wyżej objawów dochodzi często atopowe zapalenie skóry, alergiczny katar lub alergia na określone pokarmy. Odróżnienie kaszlu związanego z astmą od innych rodzajów kaszlu występujących przy infekcjach, nie jest wcale łatwe ani dla rodzica, ani dla lekarza. Jeśli jednak kaszel dziecka jest suchy, występuje głównie w nocy, w dzień nasila się pod wpływem wysiłku (zwykle 5-10 minut po wysiłku), na skutek gwałtownej zmiany temperatury powietrza lub pod wpływem określonego alergenu (np. podczas kontaktu ze zwierzęciem futerkowym) – możemy podejrzewać, że jest to kaszel astmatyczny. Kaszel taki nie ustępuje pod wpływem leczenia antybiotykami, ale może łagodnieć zimą i latem, a nasilać się np. jesienią i wiosną. Sezonowość jest zawsze sygnałem, że możemy mieć do czynienia z astmą.
Zdarza się, że u niezdiagnozowanego wcześniej dziecka dochodzi do bardzo gwałtownej reakcji – dziecko zaczyna kaszleć coraz mocniej, oddech robi się coraz bardziej świszczący, aż w końcu maluch nie może nabrać powietrza. Wówczas potrzebna jest jak najszybsza interwencja lekarza, który prawdopodobnie poda zastrzyk powodujący rozkurcz oskrzeli.

Leczenie astmy
Zanim lekarz zdiagnozuje u dziecka astmę, przeprowadzi na pewno szczegółowy wywiad chorobowy jak i rodzinny. Lekarz pierwszego kontaktu lub pediatra o ile sam nie specjalizuje się w tego typu chorobach, powinien skierować malucha do specjalisty – alergologa lub pulmonologa. Jeżeli dziecko ma powyżej 5-6 lat, przeprowadzone zostanie u niego badanie pod nazwą spirometria – jest to metoda polegająca na kilkukrotnym wydmuchnięciu powietrza do specjalnego ustnika, co pozwala na zmierzenie pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
Jednak małe dzieci zazwyczaj nie są w stanie wykonać prawidłowo wydechów do spirometru. Z tego względu wykonuje się u nich inne badania, w celu ustalenia przyczyn określonych objawów. Do takich badań należą: rtg klatki piersiowej, tomografia płuc, pH- metria i rtg przełyku, odczyn tunerkulinowy, badanie bakteriologiczne, badanie czynności płuc, bronchoskopia, test prowokacyjny, EKG czy badanie laryngologiczne. Oczywiście nie wykonuje się u każdego małego pacjenta wszystkich tych badań, a jedynie wybrane przez specjalistę…


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!