www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Astma oskrzelowa

Dzieci.pl 2015-10-16 10:52 13 opinii

Astma nie jest jedną z tych chorób, które pojawiają się nagle i po dwóch tygodniach znikają. To choroba przewlekła, o różnym nasileniu w zależności od pór roku oraz pór dnia i nocy. Jej przebieg i objawy różnią się u poszczególnych osób, w zależności od typu astmy oraz wieku chorej osoby, a nawet od miejsca, w jakim przebywa. Szacuje się, że w Polsce choruje na astmę co siódme dziecko.

Astma oskrzelowa

W dużym uproszczeniu astma polega na tym, że pod wpływem wdechu zimnego lub zanieczyszczonego określonymi substancjami powietrza, dochodzi do skurczu, czyli zwężenia oskrzeli i nagłego uczucia duszności. Zjawisko to jest nazywane nadreaktywnością oskrzeli. Dodatkowo błona śluzowa, która wyścieła oskrzela, jest w stanie ciągłego lekkiego stanu zapalnego, choć na co dzień stan ten jest niewyczuwalny dla osoby chorej.

Objawy astmy
Typowe objawy astmy to duszność, towarzyszący jej świszczący oddech oraz uporczywy kaszel. Osoba chora czuje ciężar w klatce piersiowej. Objawy duszności nasilają się zwykle w nocy i nad ranem. Choć symptomy wydają się dosyć charakterystyczne, to u dzieci rozpoznanie astmy nie jest jednak wcale takie łatwe. Objawy tej choroby są bowiem u maluchów zupełnie inne niż u osób dorosłych.

Dzieci do drugiego roku życia przede wszystkim kaszlą. Do tego dochodzi z czasem świszczący oddech. Ataki kaszlu są zwykle reakcją na wysiłek – następują po biegu czy zabawie pełnej podskoków, śmiechu i intensywnych ruchów, po długim płaczu, czasami po „łapczywym” jedzeniu. Typowe napady duszności u tak małych dzieci zdarzają się niezmiernie rzadko.

U dzieci powyżej drugiego roku życia do wymienionych wyżej objawów dochodzi często atopowe zapalenie skóry, alergiczny katar lub alergia na określone pokarmy. Odróżnienie kaszlu związanego z astmą od innych rodzajów kaszlu występujących przy infekcjach, nie jest wcale łatwe ani dla rodzica, ani dla lekarza. Jeśli jednak kaszel dziecka jest suchy, występuje głównie w nocy, w dzień nasila się pod wpływem wysiłku (zwykle 5-10 minut po wysiłku), na skutek gwałtownej zmiany temperatury powietrza lub pod wpływem określonego alergenu (np. podczas kontaktu ze zwierzęciem futerkowym) – możemy podejrzewać, że jest to kaszel astmatyczny. Kaszel taki nie ustępuje pod wpływem leczenia antybiotykami, ale może łagodnieć zimą i latem, a nasilać się np. jesienią i wiosną. Sezonowość jest zawsze sygnałem, że możemy mieć do czynienia z astmą.
Zdarza się, że u niezdiagnozowanego wcześniej dziecka dochodzi do bardzo gwałtownej reakcji – dziecko zaczyna kaszleć coraz mocniej, oddech robi się coraz bardziej świszczący, aż w końcu maluch nie może nabrać powietrza. Wówczas potrzebna jest jak najszybsza interwencja lekarza, który prawdopodobnie poda zastrzyk powodujący rozkurcz oskrzeli.

Leczenie astmy
Zanim lekarz zdiagnozuje u dziecka astmę, przeprowadzi na pewno szczegółowy wywiad chorobowy jak i rodzinny. Lekarz pierwszego kontaktu lub pediatra o ile sam nie specjalizuje się w tego typu chorobach, powinien skierować malucha do specjalisty – alergologa lub pulmonologa. Jeżeli dziecko ma powyżej 5-6 lat, przeprowadzone zostanie u niego badanie pod nazwą spirometria – jest to metoda polegająca na kilkukrotnym wydmuchnięciu powietrza do specjalnego ustnika, co pozwala na zmierzenie pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
Jednak małe dzieci zazwyczaj nie są w stanie wykonać prawidłowo wydechów do spirometru. Z tego względu wykonuje się u nich inne badania, w celu ustalenia przyczyn określonych objawów. Do takich badań należą: rtg klatki piersiowej, tomografia płuc, pH-metria i rtg przełyku, odczyn tunerkulinowy, badanie bakteriologiczne, badanie czynności płuc, bronchoskopia, test prowokacyjny, EKG czy badanie laryngologiczne. Oczywiście nie wykonuje się u każdego małego pacjenta wszystkich tych badań, a jedynie wybrane przez specjalistę…


Opinie (13)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Magda 2015-11-09 (15:15) 1 rok 10 miesięcy 15 dni 11 godzin i 28 minut temu

W przypadku astmy oskrzelowej u dziecka najlepiej zastosować inhalacje, bo można dotrzeć z lekiem dokładnie tam, gdzie lek jest potrzebny. Żeby dziecko nie bało się inhalacji warto wybrać specjalnie zaprojektowany inhalator jak inhalator baby sanity, ten ma kształt królika i można inhalować nim nawet niemowlaki.

odpowiedz

0
0
~cdf 2015-10-22 (10:31) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 16 godzin i 12 minut temu

do ~mama alergika: Szkoda, że od samego początku postawiłaś na jedynie łagodzenie objawów, a nie leczenie dzieciaczka. To, co dziecku podajesz nie leczy, a bardzo mocno obciąża organizm. Na początku dobrze jest zastosować leczenie bez ubocznego działania destrukcyjnego, a dające realną poprawę zdrowia. Przeczytaj mój poprzedni wpis.

odpowiedz

0
0
~mama alergika 2015-10-21 (10:32) 1 rok 11 miesięcy 3 dni 16 godzin i 11 minut temu

Astma jest poważnym problemem , z którym mierzą się zarówno dorośli jaki i najmłodsze dzieci. Jestem mamą alergika i astmatyka i o tym, że dziecko ma takie dolegliwości dowiedzieliśmy się całkiem niedawno. Szukałam informacji na stronie odetchnijspokojnie.pl i zaczęłam się zastanawiać nad ciągłymi zapaleniami oskrzeli u mojego przedszkolaka. Zrobiliśmy badania i okazało się że jest alergia i trzeba zastosować dietę eliminacyjną. Dodatkowo dostaliśmy Asmenol i lek wziewny na leczenie astmy. Dziecko przestało kasłać i nie choruje. Wcześniej każdy katar kończył się antybiotykiem a lekarze jedynie rozkładali ręce. Odpowiednia diagnoza i dobrze dobrane leczenie może zdziałać naprawdę dużo.

odpowiedz

2
0
~cdf 2015-10-19 (08:02) 1 rok 11 miesięcy 5 dni 18 godzin i 41 minut temu

Od kilkudziesięciu lat znane są (potwierdzone badaniami klinicznymi ) zasady skutecznego LECZENIA astmy. To tylko ustawiony na zysk świat medycyny komercyjnej odrzuca wyleczenie pacjenta, na rzecz jego ustawicznego leczenia. Bo to daje w skali globalnej, na każdej takiej chorobie, miliardy dolarów.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~dobry 2015-10-19 (07:37) 1 rok 11 miesięcy 5 dni 19 godzin i 6 minut temu

a moze chlamydia oskszelowa

odpowiedz

1
1
~jk 2015-10-19 (07:36) 1 rok 11 miesięcy 5 dni 19 godzin i 7 minut temu

Jedzcie więcej czipsów

odpowiedz

2
7
~adam 2015-10-19 (06:09) 1 rok 11 miesięcy 5 dni 20 godzin i 34 minuty temu

kolejny skutek uboczny szczepionek. Dzieci mogą podziękować niewyedukowanym rodzicom.

odpowiedz

5
5
~moon rover 2015-10-19 (02:15) 1 rok 11 miesięcy 6 dni i 28 minut temu

Zacznijcie od tego, ze to obecne bardzo toksyczne szczepienia wywołują epidemie astmy u dzieci, podobnie jak epidemie wszystkich innych chorób chronicznych z autyzmem, cukrzycą, ADHD i rakiem włącznie

odpowiedz

2
3
~ere 2015-10-18 (23:56) 1 rok 11 miesięcy 6 dni 2 godziny i 47 minut temu

Potrzebny będzie jakiś wspaniały suplement diety!

odpowiedz

6
0
~phi 2015-10-18 (23:35) 1 rok 11 miesięcy 6 dni 3 godziny i 8 minut temu

i kolejny artykuł w którym nie ma nic o chemii w jedzeniu. Chemia ta jest praktycznie w każdym pokarmie i jej negatywna rola wciąż jest niedoceniana.

odpowiedz