www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Autyzm, czyli niezwykłe dziecko w zwyczajnym świecie

dzieci.pl 2011-07-18 11:29 11 opinii

Kiedy słyszymy pojęcie "autyzm", przed oczami mamy rozżaloną matkę i odwracające się od niej dziecko.

Autyzm, czyli niezwykłe dziecko w zwyczajnym świecie

W szerokim rozumieniu autyzm kojarzy się bowiem nieodłącznie z trudnościami na pierwszej linii kontaktów matka - dziecko.

Kilka lat temu uznawano nawet w gronie specjalistów, że autyzm jest przede wszystkim wynikiem niewłaściwego postępowania z dzieckiem oraz zbyt małej ekspresji uczuć matki. Niedawno słyszałam też, jak niektórzy nazywają autystyków "antyspołecznymi odmieńcami". Potocznie zwykło się sądzić po pozorach i opierać swoje teorie o zasłyszane historie na temat osób dotkniętych tym zaburzeniem. Tymczasem warto wiedzieć, że autyzmowi towarzyszą często niezwykłe zdolności i fenomenalna pamięć.

Skąd się bierze autyzm? Kim są osoby cierpiące na to zaburzenie?
Autyzm to zahamowanie rozwoju psychicznego na pewnym etapie życia dziecka, które znacząco wpływa na jego zdolności poznawcze, społeczne i emocjonalne. Dziecko z autyzmem jest nadawcą sprzecznych sygnałów, co dezorientuje jego rodziców. Jego wygląd budzi podziw, fenomenalne niekiedy zdolności są powodem do dumy i przyciągają do niego ludzi, ale już samo jego zachowanie - odpycha. Wydawane przez niego czasami krzyki, samouszkadzanie się, kiwanie czy uderzanie głową o ścianę, wywołują strach. Wiele dzieci cierpiących na to zaburzenie nie znosi przytulania, odrzuca maskotki, a ludzki dotyk jest dla nich niemalże bolesny. Często gwałtownie reagują odpychaniem i unikaniem takich doznań.

JESTEŚMY JUŻ NA FACEBOOKU - DOŁĄCZ DO NAS!Więcej o autyzmie i adhd:

Czym objawia się autyzm?