www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Brzydki zapach z ust - co oznacza u dziecka?

Dzieci.pl 2013-05-13 15:26 2 opinii

Małe dzieci, nawet jeśli nie umyją rano czy wieczorem swoich pierwszych ząbków, zazwyczaj nie wydzielają brzydkiego zapachu z ust. Tak jest, gdy dziecko jest zdrowe.

Brzydki zapach z ust - co oznacza u dziecka?

Zdarza się jednak, że z buzi malucha wydobywa się nieprzyjemna woń, czasami ropna, czasami jakby przegniła. Prawie zawsze oznacza to jakąś chorobę i należy jak najszybciej ustalić jej umiejscowienie, zdiagnozować ją i wyleczyć.

Zazwyczaj przyczyną niemiłego zapachu z ust dziecka jest choroba zębów lub dziąseł, angina, infekcje w obrębie jamy ustnej, przerośnięty trzeci migdał, przewlekły katar lub ciało obce w nosie. Zdarza się, że za problem odpowiada układ pokarmowy - powodem może być refluks żołądkowo-przełykowy, choroba żołądka, a także pasożyty.

Zęby i dziąsła
Najprostszym do ustalenia powodem niemiłego zapachu z ust dziecka są infekcje i stany zapalne dziąseł lub pierwszych zębów. Choć sam fakt, że dziecko ich nie szczotkuje, nie powinien powodować takich zmian, wywołuje jednak stany zapalne w obrębie dziąseł oraz zębów, a także grzybicę - a to już śmierdzi…

Jama ustna
Częstą przypadłością małych, nawet bezzębnych jeszcze dzieci są afty i pleśniawki. Pleśniawki to naloty wywołane przez drożdżaki, czyli grzyby. Wyglądają jak resztki mleka, które przykleiły się do wewnętrznej strony policzków, a każda próba odklejenia ich kończy się krwawieniem.

Innym powodem brzydkiego zapachu może być zapalenie jamy ustnej. Dotyka ono najczęściej małe dzieci i niemowlęta, atakuje zazwyczaj latem i jesienią. Wysiękowe zapalenie jamy ustnej spowodowane jest przez wirusy coxsackie. Czasami rodzicowi trudno skojarzyć zapach z chorobą, bowiem pierwsze objawy nie są charakterystyczne. Zaczyna się od niewielkiej gorączki i utraty apetytu. Problemem jest jedzenie, ponieważ przełykanie i gryzienie sprawia ból. Dziecko jest marudne i płaczliwe, chce pić, ale trudno mu przełykać. Typowe objawy pojawiają się po dwóch, trzech dniach - dochodzi do uszkodzenia śluzówki jamy ustnej, pojawiają się zaczerwienienia, powstają plamy (czasami krwawiące) na palcach, stopach, pośladkach i ramionach, czasami na twarzy i nogach. Najsilniej krwawiące są rany na twarzy.

Migdałki
Nieprzyjemny zapach z ust związany może być także z powiększonymi migdałami lub przerośniętym trzecim migdałem. Osiadające tam bakterie powodują procesy, za sprawą których tworzą się substancje wydzielające ropny fetor. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że z migdałkami wszystko w porządku - warto zbadać dziecko pod kątem obecności w gardle bakterii gronkowca lub grzybów.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
0
~ffddd 2015-01-24 (17:55) 1 rok 20 dni 15 godzin i 7 minut temu

czasami oznacza cukrzyce zapach troche jabłkowy

odpowiedz

4
0
~ewa 2015-01-23 (19:13) 1 rok 21 dni 13 godzin i 49 minut temu

brak nawodnienia równiez powoduje przykry zapach z ust

odpowiedz