www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Brzydki zapach z ust - co oznacza u dziecka?

Dzieci.pl 2013-05-13 15:26 9 opinii

Małe dzieci, nawet jeśli nie umyją rano czy wieczorem swoich pierwszych ząbków, zazwyczaj nie wydzielają brzydkiego zapachu z ust. Tak jest, gdy dziecko jest zdrowe.

Brzydki zapach z ust - co oznacza u dziecka?

Zdarza się jednak, że z buzi malucha wydobywa się nieprzyjemna woń, czasami ropna, czasami jakby przegniła. Prawie zawsze oznacza to jakąś chorobę i należy jak najszybciej ustalić jej umiejscowienie, zdiagnozować ją i wyleczyć.

Zazwyczaj przyczyną niemiłego zapachu z ust dziecka jest choroba zębów lub dziąseł, angina, infekcje w obrębie jamy ustnej, przerośnięty trzeci migdał, przewlekły katar lub ciało obce w nosie. Zdarza się, że za problem odpowiada układ pokarmowy - powodem może być refluks żołądkowo-przełykowy, choroba żołądka, a także pasożyty.

Zęby i dziąsła
Najprostszym do ustalenia powodem niemiłego zapachu z ust dziecka są infekcje i stany zapalne dziąseł lub pierwszych zębów. Choć sam fakt, że dziecko ich nie szczotkuje, nie powinien powodować takich zmian, wywołuje jednak stany zapalne w obrębie dziąseł oraz zębów, a także grzybicę - a to już śmierdzi…

Jama ustna
Częstą przypadłością małych, nawet bezzębnych jeszcze dzieci są afty i pleśniawki. Pleśniawki to naloty wywołane przez drożdżaki, czyli grzyby. Wyglądają jak resztki mleka, które przykleiły się do wewnętrznej strony policzków, a każda próba odklejenia ich kończy się krwawieniem.

Innym powodem brzydkiego zapachu może być zapalenie jamy ustnej. Dotyka ono najczęściej małe dzieci i niemowlęta, atakuje zazwyczaj latem i jesienią. Wysiękowe zapalenie jamy ustnej spowodowane jest przez wirusy coxsackie. Czasami rodzicowi trudno skojarzyć zapach z chorobą, bowiem pierwsze objawy nie są charakterystyczne. Zaczyna się od niewielkiej gorączki i utraty apetytu. Problemem jest jedzenie, ponieważ przełykanie i gryzienie sprawia ból. Dziecko jest marudne i płaczliwe, chce pić, ale trudno mu przełykać. Typowe objawy pojawiają się po dwóch, trzech dniach - dochodzi do uszkodzenia śluzówki jamy ustnej, pojawiają się zaczerwienienia, powstają plamy (czasami krwawiące) na palcach, stopach, pośladkach i ramionach, czasami na twarzy i nogach. Najsilniej krwawiące są rany na twarzy.

Migdałki
Nieprzyjemny zapach z ust związany może być także z powiększonymi migdałami lub przerośniętym trzecim migdałem. Osiadające tam bakterie powodują procesy, za sprawą których tworzą się substancje wydzielające ropny fetor. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że z migdałkami wszystko w porządku - warto zbadać dziecko pod kątem obecności w gardle bakterii gronkowca lub grzybów.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
2
~ffddd 2015-01-24 (17:55) 2 lata 9 miesięcy 24 dni 4 godziny i 23 minuty temu

czasami oznacza cukrzyce zapach troche jabłkowy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~norbs 2016-10-28 (19:25) 1 rok 20 dni 2 godziny i 53 minuty temu

Moj synek mial bardzo nieprzyjemny zapach z ust. Powod to najprawdopodobniej zatrucie fluorem: on nie umie wypluwac pasty a w przedszkolu biora jedna tubke i wszystkim dzieciom na szczotki. On uzywa ziajki bez fluoru w domu. Przez tydzien go zatruły.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kama 2017-01-28 (17:01) 9 miesięcy 20 dni 5 godzin i 17 minut temu

moja córcia w wieku 6 miesięcy zaczęła mieć wprowadzane mleko modyfikowane w większych ilościach, a wcześniej była głównie na piersi i nie było żadnych dolegliwości. Bardzo szybko zaczęła reagować nieprzyjemnym zapachem z ust i zamianami atopowymi na skórze. Nie podejrzewałam alergii na białko krowie ponieważ karmiąc nie byłam na diecie. Wykluczyliśmy wszystko co nam przyszło do głowy z alergenów i nic. Dopiero przejście na mleko dla alergików Bebilon Pepti rozwiązało problem oddechu i skóry. Obecnie jest na Pepti, karmię ją już tylko raz dziennie swoim mlekiem, nadal bez diety i wszystko już jest w porządku.

odpowiedz

5
2
~ewa 2015-01-23 (19:13) 2 lata 9 miesięcy 25 dni 3 godziny i 5 minut temu

brak nawodnienia równiez powoduje przykry zapach z ust

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~ela 2016-06-03 (11:55) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 10 godzin i 23 minuty temu

Dokładnie w pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej i nie tylko dokładne szczotkowanie jamy ustnej ale i języka.Córka miała nieprzyjemny oddech bardzo często rano ale po wizycie u lekarza rodzinnego a potem specjalisty problem sam się rozwiązał i lekarz stwierdził,że to tylko halitoza fizjologiczna. Pytanie czy ktoś stosował spray Lactoangin ?Podobno nie tylko na ból gardła ale i w walce z nieprzyjemnym oddechem można go stosować

odpowiedz