www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Choroby nerek u dzieci

Dzieci.pl 2013-05-23 15:00 1 opinii

Choroby nerek u dzieci są bardzo niebezpieczne, ponieważ każda dysfunkcja tych organów może prowadzić do bardzo szybkiego zaburzenia nawadniania organizmu, wysokiej gorączki, a nawet zatrucia.

Choroby nerek u dzieci

Choroby nerek mogą rozwijać się w miąższu nerek bądź w drogach moczowych lub w obu tych miejscach jednocześnie. U dzieci do najczęściej występujących chorób układu moczowego należą: ostre lub przewlekle odmiedniczkowe zapalenie nerek, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek i zespól nerczycowy.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
Podstawowymi objawami w tej chorobie są bóle brzucha lub w dole kręgosłupa oraz gorączką do 38° C. Pojawiają się też typowe zmiany widoczne w badaniach laboratoryjnych. W moczu: białkomocz, ropomocz (podwyższona liczba krwinek białych w osadzie), krwiomocz, obecność wałeczków i bakterii, a we krwi podwyższone są leukocytoza i OB. Dziecko czuje się bardzo źle, widać po nim, że cierpi.

Przyczyną ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek może być wcześniejsze niewyleczone zakażenie układu moczowego. Zdarza się też, że jest to efekt wrodzonej wady rozwojowej w obrębie układu moczowego. Do odmiedniczkowego zapalenia nerek dochodzi czasem na skutek obecności kamieni w drogach moczowych. Sprzyja to bowiem zastojowi moczu w układzie moczowym.

Choroba dotyka zarówno starsze dzieci – kilkulatki jak i niemowlęta. U niemowląt i małych dzieci ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek może być poprzedzone zakażeniem układu oddechowego, przewodu pokarmowego lub występuje jako odosobnione zapalenie. Często poza wymienionymi objawami pojawiają się biegunki lub zaparcia oraz wymioty, co dodatkowo utrudnia trafną diagnozę.

Lekarz pierwszego kontaktu lub pediatra, jeśli podejrzewa to schorzenie, zaleci najpierw badania laboratoryjne, a jeśli te potwierdzą przypuszczenia, skieruje na dalsze badania diagnostyczne: posiew moczu oraz badanie nerek za pomocą aparatury ultrasonograficznej lub rentgenowskiej, w celu ustalenia dokładniejszej przyczyny ostrego zapalenia. U małych dzieci bardzo często lekarze decydują o leczeniu szpitalnym – łatwiej tam o wykonanie wszystkich nadań w jednym miejscu, bez konieczności przewożenia malucha od placówki do placówki.

Jeśli przyczyną choroby było istnienie wad rozwojowych, leczenie będzie wieloetapowe, jeśli jednak takich wad nie ma – stan zapalny ustępuje zwykle po maksymalnie 14 dniach.

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek
Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek rozwija się u dzieci, u których doszło do łagodnego zakażenia układu moczowego i których choroba rozwijała się nieagresywnie przez wiele miesięcy. Przebiega bez wyraźnych objawów, a rozpoznanie następuje na skutek przypadkowego badania moczu. Ta podstępna choroba jest o tyle niebezpieczna, że w przypadku dalszego niesystematycznego leczenia, prowadzi do zniszczenia miąższu nerek, a następnie ich niewydolności.

Nawracające i przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek mimo niewielkich niezbyt uciążliwych symptomów, także wymaga umieszczenia dziecka w szpitalu, w celu przeprowadzenia niezbędnych badań (laboratoryjnych i obrazowych).

Podobnie jak w przypadku ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, należy wykluczyć lub potwierdzić istnienie wad rozwojowych u dziecka, które mogłyby ten stan wywoływać (wodonercze, podwójny układ kielichowo-miedniczkowy). Po leczeniu szpitalnym dziecko niezależnie od powodu wystąpienia przewlekłego stanu zapalnego nerek powinno być pod opieką poradni nefrologicznej przez kilka lat.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
0
~rogalucha 2013-06-18 (13:26) 4 lata 4 miesiące 30 dni 6 godzin i 32 minuty temu

Wsztystkie choroby nerek u dzieci można wyleczyć rdestem ptasim, naparem. Osobiście znam człowieka dziś już dorosłego, którego matka wyleczyła tym ziołem. Przez 4 lata nie pił nic innego tylko to-to była jego herbatka. Początkowo chłopiec był leczony w Akademii Medycznej w Gdańsku, codziennie na skutek leczenia umierało co najmniej jedno dziecko. Lekarz polecił matce zabrać dzieciaka ze szpitala w trybie natychmiastowym i pokazał jej zioła ,które miała zastosować. Facet ma żonę i dwoje dzieci - o chorobie nerek nie pamięta

odpowiedz