www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Jak pielęgnować skórę małego alergika?

Artykuł sponsorowany 2016-09-30 15:42 0 opinii

Skłonność do uczuleń dotyka w Polsce coraz więcej osób, często małych dzieci. Wśród objawów, z jakimi borykają się alergicy, bardzo istotne miejsce zajmują problemy skórne (najczęściej przybierają one postać atopowego zapalenia skóry). Jak sobie z nimi radzić?

Jak pielęgnować skórę małego alergika?

Według danych Polskiego Towarzystwa Alergologicznego 21,2% mieszkańców Europy Zachodniej ma zdiagnozowaną alergię. Badania profesor Ewy Czarnobilskiej z Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wykazały, że nawet połowa krakowskich uczniów zmaga się z objawami uczuleniowymi. Rozprzestrzenianiu alergii sprzyja to, że schorzenie to może mieć po części podłoże genetyczne. 

Czego potrzebuje skóra alergika? Objawem alergii jest przede wszystkim nieprzyjemna swędząca wysypka. Osoby z alergią skarżą się także na szorstkość i łuszczenie się skóry. Jeśli takie zmiany wystąpią, nie wolno ich rozdrapywać — w skrajnych przypadkach mogą przekształcić się w trudno gojące się rany, istnieje również ryzyko zakażenia. 

Bez względu na to, czy i w jakim natężeniu problemy te się pojawiają, skóra alergika wymaga specjalnej ochrony. Bardzo ważną rolę odgrywa jej codzienna pielęgnacja. Należy zrezygnować zarówno z mydła, jak i z żeli myjących o skomplikowanym składzie, a zamiast nich sięgnąć po emolienty (np. Emolium), które dodatkowo nawilżą i natłuszczą skórę. Warto zwrócić uwagę również na stosowane proszki do prania i płyny do płukania ubrań. Zawarte w nich substancje mogą silnie uczulać. 

Skóra dzieci cierpiących na alergię powinna podlegać szczególnej ochronie również w czasie typowo wakacyjnych aktywności – kąpieli i opalania. Podczas ekspozycji na słońce należy regularnie nacierać ciało dziecka kremem z filtrem przeciwsłonecznym (zwróćmy uwagę na to, by był to filtr mineralny, nie bloker chemiczny) o wysokim faktorze, np. 50 SPF. By uchronić wrażliwą skórę przed wysuszeniem i dodatkowymi podrażnieniami, zarówno kąpiele morskie, jak i słoneczne należy kończyć prysznicem.

Jak przeciwdziałać alergii?

Pierwszym krokiem przy jakichkolwiek podejrzeniach alergii powinna być wizyta u specjalisty. Ten zleci między innymi wykonanie dokładnych testów. Przeprowadza się je na dwa sposoby — z próbek krwi lub tak zwaną metodą kontaktową. Wyniki pozwolą określić, na jakie alergeny dziecko jest uczulone i określić plan leczenia. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia to właśnie uczulenia były jednym z trzech najczęstszych powodów dziecięcych konsultacji ambulatoryjnych w minionym roku (oprócz chirurgii i kardiologii).

Podstawą zwalczania alergii jest wyeliminowanie (lub chociaż ograniczenie) kontaktu z alergenami. Cytowane już badania profesor Czarnobilskiej z Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wskazują, że połowa alergików jest uczulona na substancje chemiczne, druga połowa natomiast cierpi z powodu nadwrażliwości na czynniki naturalne — takie jak roztocza kurzu domowego, pyłki roślin czy alergeny pokarmowe. Te ostatnie stosunkowo najłatwiej wykluczyć – wystarczy unikać spożywania konkretnych potraw. Niestety do najbardziej uczulających produktów należą pokarmy, które stanowią podstawę żywienia – między innymi mleko, jaja i zboża.

W przypadku potwierdzonego uczulenia zmiany powinny objąć również najbliższe otoczenie małego alergika. Jeśli testy wykazały nadwrażliwość na roztocza, z jego pokoju powinny zniknąć wykładziny, dywany, koce, firanki i zasłony (można je zastąpić roletami). Ograniczmy również liczbę pluszowych zabawek (a przynajmniej nie kupujmy nowych). Te, które pozostaną, należy często prać lub regularnie przemrażać. Pomieszczenia, do których dziecko ma dostęp, należy regularnie odkurzać (najlepiej odkurzaczem wodnym), aby nie dopuszczać do gromadzenia się roztoczy. Spośród tworzyw sztucznych warto wyeliminować te, które zawierają formaldehyd (jest on składnikiem płyt okleinowych, mebli, dywaników i odzieży). Substancje drażniące mogą uwalniać się z nich latami. Starajmy się też ubierać dziecko w odzież wykonaną z jak najbardziej naturalnych materiałów.

Opieka nad małym alergikiem wymaga troski i zaangażowania. Warto jednak ten trud ponieść. Połączenie odpowiedniej pielęgnacji, specjalistycznego leczenia i konsekwentnego eliminowania alergenów przynosi dzieciom z alergią zdecydowaną ulgę.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!