www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Jak rozpoznać u dziecka zespół Aspergera?

dzieci.pl 2011-03-16 08:15 34 opinii

Zespół Aspergera jest chorobą mało znaną, jednak coraz częściej diagnozowaną. Jej rozpoznanie jest trudne i długotrwałe ze względu na specyfikę objawów.

Jak rozpoznać u dziecka zespół Aspergera?

Zdarza się, że symptomy zespołu Aspergera pozostają nie zakwalifikowane do tego typu jednostki chorobowej i bywają nieodkryte do osiągnięcia przez dziecko wieku szkolnego. Zdarza się też, że nastolatka uznaje się za ekscentryka, nie podejrzewając wystąpienia choroby.

Cechy tej choroby widoczne są dość wcześnie, nie łatwo jednak uznać, że wymagają specjalistycznych konsultacji. Dlaczego? Z obserwacji wynika, iż dziecko rozwija się prawidłowo, zaś jego trudności w społecznym funkcjonowaniu przypisuje się skutkom wychowania, zakładając poprawę zachowania, gdy kilkulatek trafi do grupy przedszkolnej lub szkolnej. Większość rodziców i nauczycieli stwierdza wtedy występowanie trudności wychowawczych i bywa, że problem zostaje w dalszym ciągu niezdiagnozowany.

Zespół Aspergera u najmłodszych

Rosalyn Lord umieszcza zespół Aspergera w spektrum chorób autystycznych, zwracając uwagę na pewne charakterystyczne cechy związane z zaburzeniami komunikacji. Dziecko może sprawiać wrażenie zupełnie prawidłowo rozwijającego się, gdy jest obserwowane w domu. Zdaniem rodziców, nic nie budzi podejrzeń. Bywa, że niektóre dzieci początkowo wykazują pewne opóźnienia w rozwoju mowy, które zazwyczaj udaje się „nadrobić”. Czasami maluchy są mniej ruchliwe. Jednak to, co powinno budzić niepokój, dotyczy funkcjonowania społecznego dziecka. Problemy stają się wyraźne, gdy chłopiec lub dziewczynka spędzają czas w grupie (w przedszkolu, szkole). Występują trudności z zabawą i spontanicznymi zachowaniami oraz charakterystyczne dla zespołu Aspergera działania schematyczne.

Trudności w komunikacji są zauważalne niemal od razu. Nie jest możliwa swobodna rozmowa, a maluch podejmuje dość „nietypowe” tematy. Już w wieku przedszkolnym zaczynają pojawiać się specyficzne zainteresowania, znacznie różniące się od pasji innych dzieci w tym wieku np. obsesyjne zainteresowania militariami, samochodami, zwierzętami. Można też dostrzec trudności z wyrażaniem emocji. W sytuacjach nietypowych, nowych dziecko czuje się zagrożone, co wiąże się z dużym stresem i chęcią ucieczki. Dobrze czuje się we własnym świecie. W przypadku rozwoju umiejętności poznawczych, na uwagę zasługuje fakt, iż maluch ma łatwość w zapamiętywaniu wybranych faktów i informacji.

Można zadać pytanie: czy to nie autyzm? Zespół Aspergera różni od autyzmu chęć nawiązywania kontaktu. Dzieci z zespołem Aspergera, jak wskazuje R. Lord, wykazują zainteresowanie nawiązywaniem relacji z innymi dziećmi oraz dorosłymi.

Zespół Aspergera w szkole

Wiele dzieci trafia do szkoły bez diagnozy tej jednostki chorobowej. Już na pierwszy rzut oka młody człowiek ma trudności w komunikacją i kontaktami z innymi. Dzieci bywają określane jako mało dojrzałe. Wyjaskrawiają się emocje, takie jak agresja czy wybuchowość, trudne do akceptacji przez grupę. W rozwoju poznawczym postęp bywa porównywalny do rozwoju innych dzieci, jednak dziwi niejednokrotnie skupianie się dziecka na jednym temacie.

Pogłębiają się jednak kłopoty w kontaktach z rówieśnikami. Pojawiają się nieliczne związki z wybranymi osobami, jednak trudno je nazwać np. przyjaźnią. U dziecka z zespołem Aspergera nie rozwijają się umiejętności interpersonalne, które ułatwiają się nawiązywanie kontaktów. Najczęściej te trudności pogłębiają się, gdyż z powodu nieakceptacji dziecko, a potem młody człowiek coraz bardziej uciekają do swojego wewnętrznego świata.

W toku dorastania, dojrzewania coraz boleśniejszy staje się brak akceptacji w środowisku. Młody człowiek nie potrafi być spontaniczny, nie ma ukształtowanego myślenia symbolicznego, co jeszcze bardziej utrudnia jego społeczne funkcjonowanie. Nie rozumie przysłów i znanych porównań, trudno jest mu myśleć abstrakcyjnie. Rozwój dziecka zależy w dużej mierze od warunków, w jakich się wychowuje. Akceptacja i zrozumienie ze strony rodziców i nauczycieli, ich duża czujność pozwolą nie tylko zdiagnozować ZA, ale również zadbać o właściwe traktowanie i wspomaganie dziecka z zespołem Aspergera.

KKZ/ ASO

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ZDROWIU I WYCHOWANIU DZIECKA:

Zespół Aspergera?

Czy Twoje dziecko ma depresję?


Opinie (34)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~beti 2016-05-25 (06:31) 1 rok 5 miesięcy 30 dni 4 godziny i 2 minuty temu

Mój syn ma 3 lata i trzy miesiące, gdy miał 2,5 roku zaczęłam się martwić o jego słaby rozwój mowy i tak zaczęła się przygoda z lekarzami. Wszystko jest ok. pracuje w domu z logopedą i są duuużżże postępy, poszedł do przedszkola i też wiele się zmieniło, teraz uwielbia nawiązywać nowe kontakty, chodzi ze mną do kościoła, na pikniki, jest dzieckiem bardzo wesołym. Pracujemy z mężem nad jego rozwojem. Wszystkich rodziców przestrzegam przed dr Pelc- Dymon, która jest lobbystą naganiającą do swojej poradni. Po 5 min. rozmowy ze mną zdiagnozowała mojego syna jako Autystę, synek spał, ja ledwie żyłam bo miał badanie EEG, kto wie jak to się odbywa to niech sobie pomyśli. Pani niby doktor w trakcie rozmowy podnosiła głos, zadawała kilka pytań, spieszyła się, wręcz krzyczała, że nie ma czasu bo cały oddział został sam. W szpitalu ZOSTAŁAM PRZYGOTOWANA NA TAKĄ SYTUACJĘ PRZEZ PRACOWNIKÓW TEJ KLINIKI, DLATEGO NIE BYLAM ZASKOCZONA, ALE MOIM ZDANIEM pani dr powinna być postawiona przed sądem etyki lekarskiej. Po pięciu min. diagnoza, kiedy takie coś przeprowadza się długo przez szereg obserwacji dziecka??? Mało tego pani dr Pelc biegała za nami byśmy tego samego dnia pojechali na ul Hetmańską w Rzeszowie bo to już trzeba. Mama nadzieję, że kiedyś ktoś zajmie się takim czymś, bo to jest okradanie Narodowego Funduszu Zdrowia. Chociaż sama się zastanawiam czy nie wykonać kilka telefonów, ale zrobię to na spokojnie, bo emocje są złym doradcą. POZDRAWIAM wszystkich RODZICÓW.

odpowiedz

0
0
~Nadwrażliwa 2015-09-14 (22:53) 2 lata 2 miesiące 9 dni 11 godzin i 40 minut temu

Spendzam czas modląc sie za dziwnych facetĂľw i nie czytam książek mistycznych bo boje sie ich

odpowiedz

0
1
~nadwrażliwa 2015-09-14 (22:31) 2 lata 2 miesiące 9 dni 12 godzin i 2 minuty temu

Ja. Niestety jestem nienormalna i funkcjonuje na pograniczu aspargera nie umiem tak dugo nawionzywać trwałych więzi jak normalny człowiek nie mam grupy ruwieśniczej nie moge mieć męszczyzny kocham bardzo Jezusa adlatego nie miałam chłopaków wiem że pujde do Piekła nikt mnie nie zatrudni podobajom mi sie tylko jacyś niedostępni ludzie ezoterycy nie chrześcijanie albo pacyfiści którzy wierzą w pacyfizm dosłownie bo wierzą w system new age albo są uzależnieni od seksu narkotyków nie umiem tego zmienić

odpowiedz

13
11
~ulu 2011-03-17 (15:55) 6 lat 8 miesięcy 6 dni 18 godzin i 38 minut temu

ci psycholodzy to we wszystkim widzą chorobę
to że ktoś jest inny niż wszyscy i ma inny sposób myślenia i nie chce się z innymi kontaktować to nieoznacza że jest chory jeszcze tak dalej a ci psycholodzy wszystko uznają za chorobę

odpowiedz

9
0
~ela 2013-09-17 (20:23) 4 lata 2 miesiące 6 dni 14 godzin i 10 minut temu

przede wszystkim, to diagnozę musi postawić psychiatra albo neurolog ( i to nie byle jacy!!!!!!) , bo psycholog nie posiada takiej "możliwości" i wiedzy...psycholog jest od prowadzenia terapii.Ja z synem chodziłam do psychologa od 2-go roku życia, teraz ma 7 i pół, i pani cały czas stwierdziła, że szukam dziury w całym, a że neurolog po 10 min. stwierdziła ZA, to psycholog powiedziała, że to jest nie poważne!!!!! teraz, po tylu latach doszła do wniosku, że syn ma pewne cechy autystyczne............... a przez ten czas można było dziecku pomoc...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
2
~xyz 2011-03-17 (15:45) 6 lat 8 miesięcy 6 dni 18 godzin i 48 minut temu

?
jeżeli na lekcjach rysuje samochody, felgi samochodowe a w gimnazjum na religii czytałem czasopisma motoryzacyjne to czy to jest normalne?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

24
3
~lilika 2011-03-17 (16:27) 6 lat 8 miesięcy 6 dni 18 godzin i 6 minut temu

zespół aspergera MUSZĄ orzec SPECJALIŚCI a nie domorośli psycholodzy
miałam problem ponieważ paniom w przedszkolu wydawało się, że coś jest nie tak z dzieckiem-w porządku-od tego są żeby zwrócić uwagę, obejrzała córkę przedszkolna psycholog i wręczyła mi dosłownie do ręki słuchawkę do swojej znajomej psycholog w jednej z poradni, która po szeregu testów przeprowadzanych u niej w gabinecie a nie w grupie rówieśniczej orzekła, że będziemy się spotykać co dwa tygodnie, ponieważ będzie córkę testować w kierunku zespołu Aspergera. W opinii, którą mi wydała wyliczyła same ułomności, opóźnienia itd. Na moje stwierdzenie na wizycie, kiedy 4-letnia córka nie umiała rozróżnić prostokąta od kwadratu,że nie zawsze rodzic wie co dziecko powinno umieć zanim go poślemy do przedszkola (córka od września poszła do przedszkola a badanie było przeprowadzane na początku grudnia), napisała, ze matka sama przyznała, że nie interesowała się rozwojem dziecka.... TAk więc, po otrzymaniu opinii a potem telefonie bezpośrednio do domu, gdzie pani z poradni zaoferowała mi swe usługi w celu dalszego testowania dziecka, lekko mówiąc załamałam się, ale zaczęłam rozpytywać się o dobrego, profesjonalnego psychologa. Polecono mi zespół specjalistów przyjmujących w jednym z naszych miast wojewódzkich, gdzie się wybrałyśmy, oczywiśćie diagnoza była zupełnie przeciwstawna, orzeczono, że córka ma jedynie późniejszy rozwój mowy, który może zniwelować logopeda i tyle. POwiem jedno-Rodzice-jeśli macie jakiekolwiek podejrzenia albo szkoła bądź przedszkole podejrzewa cokolwiek u Waszego dziecka- korzystajcie z pomocy SPECJALISTY!!!!!! Ja miałam przez tzw psychologa z poradni szkolnej-2 miesiące wyjęte dosłownie z życia.... mieszkam w niewielkiej wsi, córka chodzi tam do przedszkola, dzięki pseudo psychologowi przedszkolno-szkolnemu i jej znajomej- mojemu dziecku-DOSŁOWNIE została przypięta etykietka dziecka opóźnionego, kłopotliwego itd. Odkręcanie tej durnej sytuacji kosztowało mnie mnóstwo nerwów i siwych włosów!!!! Nie życzę nikomu!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
0
~EQUILIBRIUM 2014-07-11 (18:21) 3 lata 4 miesiące 12 dni 16 godzin i 12 minut temu

Ja mam Zespol Aspergera i to wszystko co tu piszecie juz od lat co do joty do mnie pasuje, lubie astronomie, fizyke, nanotechnologie, cybernetyke, kody i algorytmy, itp. i nawet probuje… zbudowac wehikul czasu, poza tym fascynuje mnie film pt: Equilibrium i ksiazka Rok 1984 Orwella, tez mialem nauczanie indywidualne i wrogow mam do dzis i 8 razy rzucala mnie dziewczyna, teraz chodze z Iwoną, ktora akceptuje moje „naukowe teorie” i inne „dziwactwa”, bo sama taka jest, jestem z Chojnic 89-604 pomorskie. Poza tym zapraszam na moje profile: NK – Henryk 8 Tudor DVD, Twitter - Henryk3D oraz Facebook – Pixel Elektro Abchazyjski, z gory thanks i pozdr…

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
1
~Julia 2012-03-15 (09:52) 5 lat 8 miesięcy 9 dni i 41 minut temu

moje dziecko ma zdiagnozowany ZA ,ale żadnej pozytywnej pomocy,poza poradą :"z tym można żyć.",a wszelkiego rodzaju pseudopublikacje (patrz wyżej:zespół Aspergera?) dowodzą ,że polski psycholog (p.Aleksandra Zazulak) nie ma pojęcia o czym pisze.I po co? W Krakowie jest poradnia dobrze przygotowanych psychologów . Pani Zazulak, dzieci z zespołem A najczęściej mają bardzo wysoki iloraz inteligencj,co doskonale fałszuje i utrudnia diagnozę...i świetnie sobie radzą z wszelkimi rodzajami testów.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

11
2
~Aspeger 2013-03-23 (12:20) 4 lata 8 miesięcy 22 godziny i 13 minut temu

Janusz Korwin-Mikke jest osobą z wyraźnymi cechami zespołu Aspergera. Jest ekscentrykiem, widoczne są u niego echolalie - szczególnie na wizji, gdy jest zestresowany przed kamerami. Jest on człowiekiem silnie zrytualizowanym, przytaczającym różne przykłady i używającym takich samych sformułowań - pomimo upływu lat. Widoczny jest u niego brak empatii, skłonność do walenia prosto z mostu, obsesyjne zainteresowanie cybernetyką, ekonomią, teorią ewolucji. Przejawia także sztywność ruchów powiązaną z brakiem dobrej koordynacji.

odpowiedz