www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Łysienie u dzieci

Dzieci.pl 2013-04-08 11:38 56 opinii

Gdy dziecko zaczyna łysieć - wpadamy w panikę, bo podejrzewamy, że jest to spowodowane czymś strasznym. Tymczasem przyczyny łysienia u dzieci mogą być bardzo różne, prawie zawsze są trudne do jednoznacznego określenia, ale rzadko niebezpieczne dla życia.

Łysienie u dzieci

Przyjmuje się, że przeciętna liczba włosów na ludzkiej głowie wynosi ok. 100 tys., a za normalną uznaje się utratę do 100 włosów na dobę. Niepokój powinno jednak wzbudzić długotrwałe wypadanie kosmyków w ilości większej niż 70-100 włosów dziennie, nagłe pojawienie się lub nasilenie tego zjawiska czy też dysproporcja pomiędzy wypadaniem włosów i odrastaniem nowych.

Główne przyczyny łysienia u dzieci to:
- łysienie plackowate;
- trichotillomania (niemożność powstrzymania się od wyrywania włosów);
- łysienie telogenowe;
- choroby skóry powodujące przerzedzenie się włosów;
- Hypotrichosis simplex (choroba genetyczna).

Łysienie plackowate
Przyczyna tej choroby jest bardzo trudna do ustalenia. Często impulsem do rozpoczęcia procesu jest silny stres lub traumatyczne przeżycie, ale nie jest to regułą. Do łysienia plackowatego może przyczyniać się obciążenie genetyczne - występowanie tego schorzenia w rodzinie. Często łysienie wynika z zaburzeń autoimmunologicznych, czyli zaburzeń układu odpornościowego, który z niewyjaśnionych przyczyn zaczyna atakować własne komórki organizmu. Wówczas mieszki włosowe zmniejszają się, a włosy nie wyrastają ponad skórę głowy. Czasami za łysienie plackowate u dzieci odpowiadają choroby, np. alergia pokarmowa, choroby pasożytnicze czy zaburzenia hormonalne, np. w obrębie tarczycy. Leczenie łysienia plackowatego jest zależne od przyczyny i za każdym razem inne. Stosuje się wówczas m.in. leki o działaniu immunosupresyjnym i przeciwzapalnym, takie jak kortykosteroidy i cyklosporyny. W przypadku łysienia jako pochodnej innej choroby, wyleczenie podstawowej dolegliwości daje efekt w postaci odrastania włosów.

Inne metody terapii polegają na stymulacji mieszków włosowych do wzrostu włosów. Stosuje się m.in. masaż skóry głowy, akupunkturę, ekspozycję głowy na słońce, leczenie ciepłem, homeopatię, zioła chińskie, tran, okłady z musztardy, olejki – z wiesiołka, ogórecznika, siemienia lnianego i z czarnej porzeczki. W pobudzaniu wzrostu włosów dobre są preparaty z aloesu w kremie do smarowania głowy lub jako roztwory do picia. Proces leczenia wspomaga przyjmowanie witaminy A, E, H i cynku (jego naturalnym źródłem są pestki dyni), które korzystnie wpływają na stan skóry głowy i włosów. Często zdarza się, że odrastanie włosów następuje samoistnie, spontanicznie, bez jakiegokolwiek leczenia.

Trichotillomania
Choroba ta jest zazwyczaj związana z zaburzeniami emocjonalnymi, podobnie jak ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci. Polega na tym, że dziecko nie jest w stanie powstrzymać się przed wyrywaniem włosów. Tu leczenie skoncentrowane jest na psychoterapii oraz różnych metodach relaksacji i nauce rozładowywania napięcia.

Łysienie telogenowe
Jest to forma łysienia charakteryzująca się rozproszonym wypadaniem włosów. Aby zrozumieć, na czym polega, musimy zrozumieć, jak wygląda proces wzrastania włosów. Cykl wzrostu włosa podzielony został na dwie fazy: fazę wzrostu (anagen) i fazę odpoczynku (telogen). Faza anagenu może trwać około trzech lat, a telogenu około trzech miesięcy. W trakcie trwania fazy telogenu odpoczywający włos pozostaje w mieszku włosowym. W chwili rozpoczęcia fazy anagenu zostaje on wypchnięty przez nowy włos. W przypadku zdrowej skóry głowy w fazie telogenu nieustannie pozostaje od 5 do 15 proc. włosów. O łysieniu telogenowym można mówić wtedy, gdy w fazę spoczynku przechodzi większa część wszystkich, znajdujących się na skórze głowy włosów.

Przyczynami tej przypadłości mogą być: choroby zakaźne przebiegające z wysoką gorączką, leki i związki chemiczne (beta-blokery, leki przeciwdrgawkowe, leki przeciwkrzepliwe, retinoidy, witamina A), zaburzenia hormonalne, niedobory substancji odżywczych, schorzenia skóry i tkanki łącznej, erytrodemia, zespół złego wchłaniania, AIDS, silny stres. Łysienie telogenowe to choroba, która trwa przynajmniej 6 miesięcy i z reguły ustępuje samoistnie, dlatego leczenie dolegliwości w większości przypadków ogranicza się do udzielenia dziecku wsparcia psychicznego. W przypadku stwierdzenia niedoborów pokarmowych konieczna jest konsultacja z dietetykiem.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (56)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

68
8
~jan 2013-04-09 (13:38) 4 lata 6 miesięcy 11 dni 9 godzin i 46 minut temu

lepiej być łysym niż rudym....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~grania 2013-04-09 (22:08) 4 lata 6 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 16 minut temu

Ten kto nie przeszedł gehenny łysiejącego dziecka to może sobie żartować,ale nas ta choroba i naszego syna kosztowała wiele wyrzeczeń,żmudnej pracy w kosztownym i długim leczeniu.Jednak warto było,bo dzisiaj syn dorosły z piękną czupryną.Dzięki pani Heleny Urbańskiej ze Szczecina.Wiem że jej zakład biochemi prowadzą jej dzieci oparty głównie na preparacie maści z witaminami i szczotkowaniu głowy.Wówczas owe łysienie plackowate u naszego syna leczyła jako grzybicę skóry włosów lata 1980-1984.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
14
~lek 2013-04-09 (14:07) 4 lata 6 miesięcy 11 dni 9 godzin i 17 minut temu

A ja mam sprawdzony lek na łysienie i naprawdę pomaga. Po miesiącu widać już jest meszek. Włosy rosną, jedynym minusem to to że trzeba go przyjmować regularnie ale nie jest drogi także ujdzie. Lek ze stanów Sprawdzony w 100 % Zainteresowani pisać, kontakt, odpowiem..

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

1
0
~Waldek67 2013-11-19 (16:28) 3 lata 11 miesięcy 1 dzień 6 godzin i 56 minut temu

Witam, mam pytanie czy ktoś z was stosował tabletki procerin.pl ? Już nie mogę patrzeć na swoje włosy, w kilku miejscach mam ewidentne braki, wydaje mi się że jest to własnie łysienie plackowate ponieważ wyraźnie są okrągłe miejsca.

odpowiedz

2
0
~Ninka 2013-07-20 (13:57) 4 lata 3 miesiące 9 godzin i 27 minut temu

To jest artykul o łysieniu u dzieci a nie dorosłych, ogarnijcie się ludzie. Myslicie że to zabawne jak 7 latka zaczyna łysieć a Ty musisz robić dobrą minę a w środku czujesz paniczny strach . Jesteście potworami dorosli ludzie a takie tępaki. Ja to przeżywam i jak przeczytałam niektóre "zartobliwe" wypowiedzi to w duchu zaczyczyłam tym ludziom najgorszego. Idziecie na forum idioci tam wasze miejsce.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Kasia 2013-08-26 (16:04) 4 lata 1 miesiąc 24 dni 7 godzin i 20 minut temu

Zamiast faszerować sie jakimiś tabletkami, na łysienie dobra opcja jest ten grzebien owlosionywojownik.pl Na prawde jest skuteczny

odpowiedz

2
2
~dzidzia 2013-04-11 (09:20) 4 lata 6 miesięcy 9 dni 14 godzin i 4 minuty temu

Biedne dzieci. Mój mąż łysiał i znalazł bardzo dobry sposób na swój problem, mianowicie zaczął robić sobie mezoterapię skóry głowy. pani dr Brumer, która mu to robiła twierdzi, że można nawet całkiem łysych ludzi leczyć z łysienia też za pomocą mezoterapii, ale komórkami macierzystymi. Tylko, że nie wiem czy dzici to odpowiedni pacjenci do takiego leczenia, to w końcu polega na nakłuwaniu skóry głowy i wstrzykiwaniu w nią odpowiednich substancji. Dziecko może tego nie wytrzymać

odpowiedz

0
2
~... 2013-04-10 (00:17) 4 lata 6 miesięcy 10 dni 23 godziny i 7 minut temu

Lysienie jest zawsze niebezpieczne dla zdrowia, powoduje wzrost nienawisci w organizmie, co czesto konczy sie zejsciem na przestepcza droge, tudziez smierc zwiazana z przestepczym zyciem. Ponadto lysienie powoduje szyderstwa i niechec otoczenia co sprzyja samobojstwom, lysienie jest choroba tak samo powazna jak AIDS i rak i kazdy naukowiec powinien zajac sie ta plaga.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~moły 2013-04-10 (07:34) 4 lata 6 miesięcy 10 dni 15 godzin i 50 minut temu

Panie wiedzą że łysi mają bardzo dużą produkcję testosteronu w organiżmie a więc Panowie od łysego kobita nie odejdzie.

odpowiedz

0
0
~szwaGIEREK 2013-04-10 (05:19) 4 lata 6 miesięcy 10 dni 18 godzin i 5 minut temu

i hippisi beda lysi, a widzieliscie kiedykolwiek lysego barana ???

odpowiedz