www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Maluszki z receptą na antybiotyk – jak wybrać właściwy synbiotyk?

Materiał prasowy 2015-11-27 10:31 2 opinii

Kiedy pediatra przepisuje maluszkowi antybiotyk, rodzice zwykle są zaniepokojeni. Z kuracją często związane są uciążliwe zaburzenia jelitowe (np. biegunka), które przysparzają dodatkowego cierpienia chorym pociechom. Jednak nie wolno ignorować zaleceń lekarza ani przerywać kuracji „na własną rękę”.

Maluszki z receptą na antybiotyk – jak wybrać właściwy synbiotyk?

Antybiotykoterapia to często jedyny sposób, by zniszczyć bakterie chorobotwórcze, z którymi niedojrzały układ immunologiczny nie potrafi sobie jeszcze poradzić. Za najważniejszą przyczynę występowania biegunki w czasie antybiotykoterapii uważa się zmianę mikroflory jelitowej. Problem biegunki poantybiotykowej występuje u 11-40% dzieci (1). Efektom ubocznym terapii antybiotykowej można skutecznie zapobiegać, w tym celu podawane są probiotyki.

Jak ochronić malucha przed niepożądanym działaniem antybiotyku?

Antybiotyki należą do grupy leków, które skutecznie walczą z bakteriami chorobotwórczymi, jednak terapia mimo, że skuteczna, wiąże się na ogół z efektami ubocznymi. Maluchom w trakcie leczenia najczęściej doskwierają biegunki i bóle brzucha, czasem również zaparcia lub wzdęcia. Dolegliwości mogą prowadzić do odwodnienia, co może być bardzo niebezpieczne dla najmłodszych pociech.

Szacuje się, że biegunka poantybiotykowa dotyka od 11 do 40 proc. dzieci (1). Jeśli jednak od pierwszego dnia kuracji maluszek przyjmuje właściwy synbiotyk, ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych przypadłości jest niewielkie.

Antybiotyki to leki o działaniu przeciwbakteryjnym, które prowadzi do niszczenia komórek bakteryjnych (właściwości bakteriobójcze) lub wpływa na metabolizm mikroorganizmów w sposób, który ogranicza ich zdolność do namnażania się (właściwości bakteriostatyczne). Jednak leki te zwykle usuwają z organizmu nie tylko patogeny. Niestety, niszczą też często „dobrą” florę bakteryjną, w tym mikroflorę jelitową, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Antybiotykoterapia likwiduje szczepy bakteryjne szczególnie wrażliwe na dany lek. Niszczy zatem nie tylko szkodliwe, ale i dobroczynne mikroorganizmy. Stąd bardzo często maluszkom, które przyjmują antybiotyk, doskwierają biegunki. Jak im skutecznie zapobiegać?

Synbiotyk – nieodłączny w antybiotykoterapii

Warto zadbać o to, by pociecha od pierwszego dnia kuracji antybiotykowej przyjmowała odpowiedni synbiotyk. Jest to preparat łączący żywe, pożyteczne szczepy bakterii oraz pożywkę dla nich, źródło energii potrzebne bakteriom do rozwoju. Pożywką dla bakterii są m.in. fruktooligosacharydy, które są doskonałym źródłem energii dla probiotyku. Dzięki nim „dobre” mikroorganizmy szybciej namnażają się w przewodzie pokarmowym i nie pozwalają patogenom zasiedlać jelit.

Synbiotyk dla najmłodszych można kupić w aptece bez recepty, jednak przed wyborem najskuteczniejszego i najbezpieczniejszego środka warto zasięgnąć porady lekarza. Preparat podaje się nie tylko profilaktyczne ale również, gdy maluchowi dokucza już biegunka. Eksperci z European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition podkreślają, że przyjmowanie preparatu, który zawiera szczep Lactobacillus rhamnosus GG, skraca czas trwania dolegliwości biegunkowych nawet o 1 dzień i ogranicza ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych (3), (4), (5).

Wyselekcjonowane szczepy bakteryjne, które zawierają wybrane synbiotyki, pomagają utrzymać równowagę flory jelitowej podczas antybiotykoterapii. Pożyteczne bakterie usprawniają pracę jelit, pobudzają układ immunologiczny do produkcji przeciwciał i substancji bakteriobójczych. Nie pozwalają patogenom zasiedlać przewodu pokarmowego, biorą udział w procesach trawiennych i syntezie witamin K, B i PP (2).

Jak wybrać właściwy synbiotyk?

Mamy powinny leczyć swoje delikatne maluchy „z głową”. Muszą stosować się do wszystkich zaleceń pediatry, pamiętać o właściwym dawkowaniu leków i wybrać dla nich odpowiedni synbiotyk. Preparat MULTILAC Baby®, zawiera aż 9 wyselekcjonowanych szczepów bakterii, w tym dobroczynny Lactobacillus rhamnosus GG. Innowacyjna technologia mikroenkapsulacji Micro MURE® chroni „dobre” mikroorganizmy przed niszczącym działaniem soku żołądkowego, a pożyteczne bakterie docierają do jelit, bez strat.

MULTILAC Baby® mogą przyjmować pociechy już od 4. miesiąc życia. Wystarczy jedna saszetka dziennie, w której znajduje się aż miliard pożytecznych bakterii. W składzie preparatu nie ma mleka i kazeiny, dlatego poleca się go również dzieciom uczulonym na te produkty.

Kiedy maluszek zakończy antybiotykoterapię, należy podawać mu synbiotyk jeszcze co najmniej przez kilka dni. Warto jednak chronić wrażliwy organizm przez cały „sezon infekcyjny”. Preparat w saszetkach, podawany codziennie, wzmocni układ immunologiczny malucha i uchroni przed kolejnym zachorowaniem.

Gdy za oknem siąpi deszcz lub pada śnieg, a podczas spaceru doskwiera chłodny wiatr, warto wspierać odporność całej rodziny. Wówczas maluszki nie zarażą się od rodzeństwa albo od rodziców. Starsze pociechy i dorośli mogą przyjmować MULTILAC®, w kapsułkach. Preparat przyczyni się do przetrwania jesienno-zimowego okresu bez uciążliwych infekcji oraz czerpania radości z zabaw na świeżym powietrzu.

Bibliografia
1. Szajewska H.: Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu biegunki poantybiotykowej. Zakażenia 6/2005, 44-48.
2. Nowak A., Śliżewska K., Libudzisz Z. Probiotyki- historia i mechanizmy działania. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2010, 4 (71), 5-19
3. Sawiec P. Postępowanie w ostrej biegunce u dzieci. Aktualne (2014) wytyczne European Society for Paediatric Gastroenetrology, Hepatology and Nutrition oraz European Society of Paedriatric Infectious Diseases. Medycyna Praktyczna Pediatria 4/2014, 33-49.
4. Dubiel B. Skuteczność preparatów probiotycznych w leczeniu ostrej biegunki u dzieci zależy od rodzaju probiotyku. Medycyna Praktyczna Pediatria 2007/06.
5. Hojsak I., Snovak N., Abdović S., Szajewska H., Misak Z., Kolacek S. Lactobacillus GG in the prevention of gastrointestinal and respiratory tract infections in children who attend day care centers: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Clin Nutr 2010 Jun; 29(3): 312-6. Epub. 2009 Nov.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Paulina 2016-03-12 (19:38) 1 rok 6 miesięcy 7 dni 5 godzin i 2 minuty temu

My stosujemy różne preparaty zarówno podczas leczenia jak i po leczeniu antybiotykowym. Nie było jeszcze takiego, który by doprowadził do biegunki u dziecka czyli że był nie skuteczny.

odpowiedz

0
0
~Ma 2015-12-18 (09:51) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 14 godzin i 49 minut temu

1 miliard to niewiele ale cóż. ...reklama dźwignią handlu. Preferujemy jednak inne preparaty,polecane przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne. muszą zawierać więcej bakterii LG, żeby zadziałać skutecznie...np.Dicoflor,Acidolac,

odpowiedz