www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Schizofrenia u dziecka

Dzieci.pl 2015-08-26 11:38 5 opinii

Choć przez wiele lat uważano, że schizofrenia to choroba dorosłych, dziś już wiadomo, że nie oszczędza ona również dzieci. Potwierdzone, zdiagnozowane przypadki zdarzają się już u 10-12-latków. Zazwyczaj u chłopców, choć nie jest to regułą. Wyjaśnijmy zatem, na czym polega schizofrenia, jakie są jej objawy i czy można ją wyleczyć.

Schizofrenia u dziecka

Bardzo trudno w dużym skrócie i uproszczeniu wyjaśnić, na czym polega schizofrenia, ponieważ jej objawy i odmiany mogą mieć bardzo różny przebieg. Tym, co ją charakteryzuje, są zakłócenia różnych funkcji psychicznych: dochodzi np. do nieprawidłowej oceny rzeczywistości, problemów z postrzeganiem zarówno siebie, jak i innych, odmiennego przeżywania i wyrażania uczuć oraz emocji.

Schizofrenia występuje u jednej na 100 osób. U jednej trzeciej z nich pierwsze objawy pojawiają się przed 20. rokiem życia, u 4 proc. - przed 15. rokiem życia, a tylko u 1 proc. - przed 10. rokiem życia.

Jeśli choroba rozpoczyna się między 13. a 18. rokiem życia (w okresie dojrzewania), określa się ją jako schizofrenię o wczesnym początku, natomiast gdy objawy wystąpią przed 13. rokiem życia (przed okresem pokwitania), mówi się o schizofrenii o bardzo wczesnym początku (zwanej także dziecięcą).

Schizofrenia zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, charakteryzuje się dużą różnorodnością objawów. Pojawiają się np. halucynacje – pacjent widzi przedmioty, postaci, sytuacje lub słyszy dźwięki i głosy, których w rzeczywistości nie ma. Zdarzają się, choć znacznie rzadziej, także omamy węchowe, czyli wyczuwanie nieistniejących zapachów oraz czuciowe (dotyk, do którego nie doszło). Dziecko, u którego pojawiają się halucynacje jest przekonane, że to, co odczuwa dzieje się naprawdę i wywołuje to u niego rozmaite reakcje – od lęku, poprzez nerwowość, aż po histerię. U chorych najczęściej pojawiają się przywidzenia, czyli omamy wzrokowe.

U dzieci w wieku od 6-7 lat częste są też urojenia, czyli pewne przekonania, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Należy do nich np. przeświadczenie, że jest się obserwowanym lub obgadywanym. Niejednokrotnie chory na schizofrenię boi się, będąc przekonanym, że inni chcą zrobić mu krzywdę, spiskują przeciwko niemu, czy podsłuchują go i śledzą każdy jego ruch. To urojenie pojawia się często u dzieci wchodzących w wiek dojrzewania. Nieraz mamy do czynienia także z tzw. urojeniami hipochondrycznymi, czyli z wiecznym poczuciem, że „jestem chory, mój organizm działa nieprawidłowo”, aż po urojenia tzw. dysmorfofobiczne, czyli wrażenie, że własne ciało stopniowo ulega zniekształceniom.

Schizofrenia u dzieci młodszych niż 6 lat jest bardzo trudna do rozpoznania, ale czujność powinny wzbudzić sytuacje, gdy kilkulatek konsekwentnie (nie tylko w zabawie) identyfikuje się np. z przedmiotami, zwierzętami, innymi ludźmi, czyli jest przeświadczony, że jest np. kotem, samochodem, inną osobą… Warto też obserwować malucha uważnie, jeśli w wieku powyżej 3 lat nie odróżnia swoich snów, fantazji od rzeczywistości. Prawidłowo rozwijające się dziecko powinno to już wtedy umieć.

Innym pakietem objawów schizofrenicznych jest coś, co określa się jako spowolnienie psychoruchowe. Dziecko wolniej niż zwykle wykonuje czynności, porusza się, mówi, myśli, stopniowo wycofuje się z codziennych aktywności, zaniedbuje higienę osobistą, unika kontaktów z rówieśnikami oraz członkami rodziny. Przestaje być spontaniczne, nie podejmuje kontaktu słownego, inicjatywy w zabawie, czasem nawet w ogóle przestaje się bawić. Nie okazuje emocji, staje się chłodne, obojętne, jakby nie obchodziło go, co się dzieje wokół.

Kilkulatek dotknięty schizofrenią czasem wykonuje dziwaczne ruchy, gesty, a jego zachowania i reakcje są często nieadekwatne do sytuacji. Ma kłopoty z koncentracją, z uczeniem się nowych rzeczy. Także wypowiedzi stają się niezrozumiałe, nielogiczne, okraszone słowami, których nikt poza nim samym nie rozumie. Zdarza się, że dziecko o sobie mówi „on”, „ona” i rzadko mówi do kogoś , a częściej samo do siebie. Jego nastrój gwałtownie się zmienia - od głębokiego smutku i przygnębienia do nadmiernej wesołości, co ma często związek z przeżywanymi halucynacjami.

Dzieciom ze schizofrenią towarzyszą też nierzadko natręctwa typu ciągłe mycie rąk czy nieustanne zamiatanie podłogi.

Diagnozę schizofrenii stawia zawsze psychiatra dziecięcy. Tę przewlekłą chorobę leczy się farmakologicznie i psychoterapeutycznie. Może to być terapia indywidualna lub grupowa - zależy od pacjenta. Szczególną rolę w leczeniu odgrywają rodzice oraz rodzina, którzy powinni być przeszkoleni, jak postępować z dzieckiem schizofrenicznym oraz wspierani w bieżącym postępowaniu. Zdarza się, że podczas terapii konieczna jest hospitalizacja – zwłaszcza w sytuacjach, gdy zachowania chorego zagrażają jego bezpieczeństwu lub gdy ma skłonności autodestrukcyjne – samobójcze.

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą i nawet po ustąpieniu objawów należy liczyć się z możliwością ich nawrotu. Jeśli pojawia się u dzieci i młodzieży, niesie ze sobą poważniejsze skutki niż choroba z pierwszymi objawami w wieku dorosłym. Schizofrenia zaburza bowiem nie tylko funkcjonowanie młodego człowieka, ale także jego rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

Anna Maria Jasieńska/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~iiii 2015-09-02 (22:17) 2 lata 17 dni 2 godziny i 23 minuty temu

Posluchajcie sobie piotra glassa na youtube np,wspolpracuje z psychiatra z wyzszej polki ,a ci nie wciskaja ludziom sredniowiecznych chorob!!

odpowiedz

4
4
~Gość 2015-09-02 (18:49) 2 lata 17 dni 5 godzin i 51 minut temu

Bzdura kompletna, jako małe dziecko miałam tak bujną fantazję, że praktycznie żyłam w nierealnym świecie. Nie dajcie sobie wmawiać chorób.

odpowiedz

0
5
~ps 2015-09-02 (07:32) 2 lata 17 dni 17 godzin i 8 minut temu

schizofrenia charakteryzuje się omamami słuchowymi, nie wzrokowymi. Jest to najczęściej stosowany błąd, stosowany, rzecz jasna, przez laików. Widać, że artykuł pisany jest bez konsultacji ze specjalistą. Takich mamy w Polsce dziennikarzy...

odpowiedz

7
0
~zdzicho 2015-09-02 (07:05) 2 lata 17 dni 17 godzin i 35 minut temu

Schizofrenię mają wszyscy a jeśli jej nie mają,to i tak będą ją mieć-"Eksperyment Rosenhana" jasno tego dowodzi... W Polsce są takie miejscowości,gdzie za krytykę małomiasteczkowego kacyka np. byłego kapusia SB a przez ostatnie 20 lat burmistrza-zaocznie diagnozuje się delikwenta jako schizofrenika...Mimo wszystko taka Kudowa Zdrój to fajne miasteczko!

odpowiedz

4
1
~nisia 2015-09-02 (06:58) 2 lata 17 dni 17 godzin i 42 minuty temu

Brawo za artykuł. BZDURY ! CIEKAWA JESTEM JAK ZAUWAZYC U 3 LATKA ZE NIE ODROZNIA ON FANTAZJI OD RZECZYWISTOSCI! PRZECIEZ TO TYLKO DZIECKO !! DZIECI MAJA SWOJ SWIAT W KTORYM NIE MA PROBLEMOW KLOTNI I RZECZY NIEPRZYJEMNYCH.

odpowiedz