www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Zapalenie oskrzeli

Dzieci.pl 2012-04-12 13:27 4 opinii

Jedną z najczęściej występujących u dzieci chorób jest właśnie zapalenie oskrzeli. W zależności od tego, co jest przyczyną choroby - wirusy czy bakterie - leczy się ją antybiotykami lub lekami rozrzedzającymi wydzielinę.

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli jest jedną z najczęściej występujących u dzieci chorób. Zwykle zapadają na nią maluchy do 4 roku życia, jednak przypadki tej choroby u osób znacznie starszych nie są wcale odosobnione. Przyczyny zakażenia mogą być różne - wirusy, bakterie a także wtórne zakażenia bakteryjne. Jest to choroba, którą obciążeni są zwłaszcza alergicy i u alergików przebiega ona dużo ciężej niż u pozostałych osób.

Objawy występują w ciągu całego roku, ale najczęściej zimą. Zarazić się można przez kontakt z wydzieliną z ust - podczas kaszlu. Choroba trwa około dwóch tygodni, gorączka ustępuje znacznie szybciej. Wśród najczęstszych powikłań tej choroby u dzieci wymienić trzeba zapalenie płuc oraz zapalenie ucha.

Objawy zapalenia oskrzeli
Zaczyna się od objawów typowych dla przeziębienia: katar, kaszel, niewielka gorączka, ból głowy, ogólne rozdrażnienie. Z czasem gorączka się podwyższa - nawet do 39 stopni C. Kaszel nasila się - zwłaszcza w nocy, aż przechodzi do napadów. Podczas wydechu słychać świsty i furczenia. Chora osoba odksztuszać może wydzielinę - żółtą lub zielonkawą. Zapalenie oskrzeli spowodowane wirusem grypy przebiega zwykle z często dość wysoką gorączką i bólami mięśniowymi. Zdarza się, że chorobie towarzyszy zapalenie spojówek i światłowstręt.

Leczenie zapalenia oskrzeli
Leczenie zapalenia oskrzeli zależy od drobnoustroju wywołującego infekcję. W wirusowym zapaleniu oskrzeli (suchy kaszel) nie są stosowane antybiotyki, a leki przeciwgorączkowe i rozrzedzające śluz (zwykle syropy lub preparaty podawane przez nebulizator). Ułatwia to odkrztuszanie, a następnie odpluwanie śluzowej wydzieliny, która zawsze powinna być usunięta z organizmu.

Uwaga! Ponieważ niemowlęta nie potrafią tego zrobić samodzielnie, trzeba im pomóc. Należy położyć malca na brzuchu z głową niżej niż reszta ciała, najlepiej na kolanach i oklepywać plecy, by w ten sposób oderwać śluz i usunąć go. Zabieg powtarzać kilka razy w ciągu doby.

Zapobieganie zapaleniu oskrzeli
Tak naprawdę to nie istnieją żadne pewne sposoby zapobiegania chorobie, ale istnieją metody, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Dzieciom ze skłonnością do zapaleń oskrzeli nie wolno przebywać w zatłoczonych i zadymionych pomieszczeniach. Należy w okresie jesienno-zimowym unikać odwiedzania centrów handlowych i podróżowania komunikacją zbiorową. Jeżeli ataki choroby powtarzają się, warto rozważyć wyjazd z dzieckiem w miejsce o innym klimacie, na tereny z czystym powietrzem. Zmiana klimatu działa zwykle bardzo dobrze, ale pobyt powinien trwać przynajmniej dwa tygodnie.
opracowała:
Anna Maria Jasieńska
lekarz pediatra

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~arina 2017-05-28 (10:50) 4 miesiące 22 dni 23 godziny i 40 minut temu

U nas bardzo dobrze sprawdził się przeciwzapalny benodil, którym inhalacje robiłam. Skutecznie zastąpił antybiotyk i zlikwidował stan zapalny

odpowiedz

0
0
~mira 2017-02-28 (11:26) 7 miesięcy 22 dni 23 godziny i 4 minuty temu

Przy zapaleniu oskrzeli lekarz przepisał mojemu synkowi syrop fosidal. Po raz pierwszy stosowałam ten syrop, ale muszę powiedzieć, że jestem zachwycona, jak skutecznie sobie z chorobą poradził. Ataki kaszlu były znacznie łagodniejsze i stan zapalny szybko zniknął

odpowiedz

0
0
~Bożena 2016-05-03 (12:17) 1 rok 5 miesięcy 17 dni 22 godziny i 13 minut temu

Mojemu dziecku aby szybko pomóc podaje sprawdzony syrop ziołowy. Dicotuss podaje i na mokry i na suchy kaszel i w każdym przypadku szybko pomaga. Do tego zawsze stosujemy inhalację.

odpowiedz

0
1
~wanda 2015-04-28 (15:30) 2 lata 5 miesięcy 22 dni 19 godzin i 1 minutę temu

U nas niedawno infekcja skończyła się zapaleniem oskrzeli i antybiotykiem, dlatego teraz jak mała zachorowała, to od razu zaczęłam jej podawać przeciwzapalny syrop fosidal, żeby uniknąć kolejnego zapalenia oskrzeli. Na szczęście teraz jest bez recepty, więc można go od ręki kupić.

odpowiedz