www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Zapalenie spojówek

Dzieci.pl 2012-12-21 15:45 11 opinii

Zapalenie spojówek jest dosyć częstą przypadłością zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Może występować samodzielnie lub towarzyszyć innym chorobom. Jest zakaźne!

Zapalenie spojówek

Na początek wyjaśnijmy, na czym polega ta przypadłość i czym tak naprawdę są spojówki. Spojówka to błona śluzowa, która pokrywa gałkę oczną oraz powiekę. Jest ona bardzo delikatna, cieniutka i przezroczysta. Jej zadaniem jest chronienie gałki ocznej (a zwłaszcza rogówki) przed zanieczyszczeniami oraz wysuszeniem. Spojówka tworzy tzw. worek spojówkowy i razem z wylotem kanału łzowego oraz gruczołami potowymi dba o to, aby odpowiednio nawilżać oko. Dzięki temu, gałka oczna może przesuwać się swobodnie i bez tarcia. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego w obrębie spojówki, zaczyna się tarcie, ból i łzawienie.

Przyczyny zapalenia spojówek
Przyczyną zapalenia spojówek jest najczęściej infekcja wirusowa lub bakteryjna, czasami zakażenie grzybami. Choroba często prowokowana jest przez alergię. Zdarza się także, że zapalenie spojówek jest reakcją na jakiś środek chemiczny zawarty w kosmetyku, na zanieczyszczone powietrze (dym, opary) lub na zbyt długie przebywanie w nasłonecznionym miejscu (reakcja na promienie ultrafioletowe). U osób, które noszą okulary, skłonność do zapalenia spojówek może być reakcją na źle dopasowane szkła lub soczewki kontaktowe. Podstawowym objawem zapalenia spojówek jest zaczerwienienie oczu i spuchnięcie powiek, a także charakterystyczna wydzielina - mówimy, że oczy są zaropiałe. Po rodzaju wydzieliny wydobywającej się z oczu lekarze rozpoznają pochodzenie stanu zapalnego. Wydzielina wodnista jest charakterystyczna dla infekcji wirusowych, reakcji na substancję toksyczną, śluzowa towarzyszy najczęściej zapaleniu spojówek na tle alergicznym, związanym z pyleniami, ropna typowa jest dla ciężkich infekcji bakteryjnych, śluzowo-ropna dla zakażeń grzybami i pierwotniakami.

Noworodkowe zapalenie spojówek
Osobnym tematem jest noworodkowe zapalenie spojówek. Ponieważ oczy niemowląt są bardzo delikatne i wrażliwe na zmiany temperatury oraz naświetlenia, bardzo często dochodzi do uszkodzenia spojówek. Jest to także efekt niedojrzałego mechanizmu samooczyszczania gałki ocznej. Zdarza się również, że do zakażania dochodzi podczas porodu – bakterie z dróg rodnych matki przedostają się na oczka dziecka i wywołują stan zapalny. W kącikach noworodka pojawia się wówczas charakterystyczna żółtawa wydzielina, maluch robi się płaczliwi i marudny.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~oliwka 2014-12-29 (15:35) 2 lata 8 miesięcy 26 dni 11 godzin i 2 minuty temu

A ja je stosowałam na alergiczne zapalenie spojówek i też super zadziałały. Ich dużą zaletę jest też cena, bo chyba są najtańsze z tego typu leków.

odpowiedz

0
0
~robinka 2014-09-20 (20:47) 3 lata 4 dni 5 godzin i 50 minut temu

U nas przy zapaleniu spojówek (bakteryjnym) bardzo dobrze się sprawdziły krople sulfacetamid. Trochę byłam zdziwiona, że można je podawać dzieciom, ale lekarka potwierdziła, więc zakraplałam i szybko było ok.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Liliana 2012-12-28 (01:04) 4 lata 8 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 33 minuty temu

Autor ma rację. Przekonałam się na własnej skórze ;/

odpowiedz

0
3
~Fizyk 2012-12-27 (16:55) 4 lata 8 miesięcy 28 dni 9 godzin i 42 minuty temu

Autorze tych wypocin. Wietrzenie pomieszczenia w zimie drastycznie obniża wilgotność powietrza. Jest to tzw. efekt osuszania powietrza przez ogrzewanie. Im zimniejsze powietrze tym mniejszą pojemność wilgotności posiada, ogrzewając zimne powietrze "wysusza się ono". Schładzając ciepłe powietrze wytrącamy wodę -> patrz mgły, rosa, szadź, itd! Zatem, w zimie aby zapobiegać niskiej wilgotności powietrza w mieszkaniu należy stosować nawilżacze! Koszt niewielki a skuteczność gwarantowana.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
0
~ole 2012-12-27 (14:42) 4 lata 8 miesięcy 28 dni 11 godzin i 55 minut temu

jak nie spac jak sie ma pokoj 3 na 2

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
0
~bufalo bill 2012-12-27 (18:23) 4 lata 8 miesięcy 28 dni 8 godzin i 14 minut temu

Jak śpię to mam głowę w lodówce a nogi w piecu kaflowym.

odpowiedz