www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Zastrzał i zanokcica u dzieci

Dzieci.pl 2013-03-04 13:48 4 opinii

Zastrzał i zanokcica to przypadłości, które dość często zdarzają się dzieciom. Równie często są też ze sobą mylone. U źródła tych zakażeń prawie zawsze leży uraz: ukłucie lub zadrapanie opuszki palca (zastrzał) lub uszkodzenie tzw. skórki wokół paznokcia (zanokcica).

Zastrzał i zanokcica u dzieci

Podstawowym powodem powstawania stanów zapalnych na dłoniach dzieci są częste zabawy w piasku i ziemi oraz trudność w utrzymywaniu rąk dziecka w sterylnej czystości.

Zastrzał
Zastrzał jest ostrym ropnym zapaleniem powierzchni palców lub śródręcza. Zazwyczaj spowodowany jest bakteriami przeniesionymi w trakcie jakiegoś drobnego urazu (np. ukłucia, zadrapania). Do zakażenia dochodzi często w obrębie opuszki palca. Zasadniczo zastrzały można podzielić na zapalenia grzbietowej powierzchni palców (choć wyglądają czasami dramatycznie i przybierają postać czyraka, zwykle nie powodują powikłań) oraz na ropne zapalenia wewnętrznej części palców i dłoni. Te drugie często rozwijają się na tyle szybko, że mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia funkcjonowania ręki (w szczególności zastrzał ścięgnisty i kostny).

Ze względu na głębokość zmian zastrzały dzielimy na:
• zastrzał skórny,
• zastrzał podskórny,
• zastrzał ścięgnisty,
• zastrzał kostny,
• zastrzał stawowy.

Objawy zastrzału
Choć istnieje kilka rodzajów zastrzałów, pewne objawy są charakterystyczne dla większości ich typów. Podstawowym objawem jest ostry, często pulsujący ból, który narasta przy opuszczeniu ręki oraz jej ściśnięciu, a także problemy z poruszaniem zaatakowanymi palcami (zastrzał ścięgnisty). Pojawia się zazwyczaj także obrzęk lub ropień na skórze. W przypadku zastrzału kostnego oraz stawowego dziecko nie tylko odczuwa ból, ale ma też podwyższoną temperaturę i dreszcze. Dochodzi do tego obrzęk oraz zaczerwienienie skóry.

Zanokcica
Przypadłość ta polega na powstaniu stanu zapalnego w obrębie tzw. wału paznokciowego, popularnie nazywanego „skórką”. Bezpośrednim powodem powstawania zanokcicy jest skubanie skórek przez dziecko oraz zbyt gorliwe wycinanie ich przez rodzica. Może się także zdarzyć, ze zanokcica rozwinie się na skutek urazu w okolicy paznokcia, a także jako komplikacja wrastania paznokci w skórę palca. U dzieci jest ona także związana ze ssaniem kciuka, bowiem długie moczenie skóry dłoni także sprzyja powstawianiu tego zakażenia. Za rozwój zanokcicy odpowiadają bakterie gronkowce lub paciorkowce, a także grzyby. Przypadłość dotyczy zarówno palców dłoni jak i stóp.

Objawy i leczenie zanokcicy
Choroba rozpoczyna się od niewielkiego zaczerwienienia w miejscu uszkodzenia wału paznokciowego oraz lekkiego opuchnięcia i bólu. W odróżnieniu od zastrzału – tę przypadłość można próbować samodzielnie leczyć, mocząc kilka razy w ciągu dnia tworzący się stan zapalny w roztworze ciepłej wody z szarym mydłem. Ma on właściwości przeciwobrzękowe, zmniejsza stan zapalny i umożliwia odpływ ropy z zakażonego miejsca, dzięki czemu organizmowi często udaje się samodzielnie, bez ingerencji farmakologicznej pokonać zakażenie.

Jeśli jednak to domowe leczenie zanokcicy nie przyniesie skutków, w miejscu zakażenia pojawi się bolesny pęcherzyk wypełniony żółtawą wydzieliną. Jeśli okaże się, że ropy jest dużo, a ból staje się coraz silniejszy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ten zdecyduje, czy zapisać odpowiedni lek do moczenia zmienionego chorobowo miejsca, czy też skierować dziecko na zabieg chirurgiczny. To drugie rozwiązanie wybiera się zwykle, gdy stan zapalny rozprzestrzeni się wokół całego paznokcia lub gdy ropa dostanie się pod płytkę paznokciową. Jest to prosty zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, nie ma więc powodów do obaw. Często po zabiegu stosowana jest także antybiotykoterapia (miejscowa, czyli maść lub całościowa czyli antybiotyk doustny). Ma ona na celu nie tylko oczyszczenie zakażonego miejsca z bakterii, ale również przeciwdziałanie ewentualnym nawrotom. W przypadku zanokcicy o podłożu grzybiczym, która ma zwykle tendencję do przechodzenia w stan przewlekły, stosuje się maści przeciwgrzybicze oraz zaleca się zmianę diety na niskocukrową.

Nieleczona zanokcica, poza bezpośrednim zagrożeniem zakażenia organizmu i wywołaniem silnego stanu zapalnego, może powodować także nieodwracalne zmiany estetyczne w postaci trwałej deformacji paznokci - zgrubień, białych plamek, bruzd, rozwarstwień itp. oraz powstanie brązowych przebarwień na płytce paznokcia w wyniku zainfekowania komórek macierzy.

Anna Maria Jasieńska/kgm/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~Elżbieta 2013-04-14 (09:19) 4 lata 7 miesięcy 3 dni 9 godzin i 11 minut temu

Nie do wrządku wkłada się palec tylko do dość ciepłej wody z rozpuszczonym szarym mydłem.

odpowiedz

4
1
~Bywalec 2013-03-21 (13:55) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 4 godziny i 35 minut temu

Zanokcica to przypadłość która w młodości czesto mnie dotykała Mając naście lat zdarzyło sie cos takiego u mnie.gdy juz byłem poza opieką moich Rodziców.Wspomniani Rodzice w takim przypadku wkładali mój PALEC DO WRZĄTKU RAZ PO RAZIE KILKA RAZY. Zabieg chirurgiczny któremu sie zdecydowałem poddać TO TORTURA KTÓREJ NIE DA sie opisac.nigdy nie polecde chirurga.\ DZIAŁĂNIA RODZICÓW TO ZABIEG W TAAKIEJ SYTUACJI W PORÓWNANIU Z CHIRURGICZNYM JEST PIESZCZOTA.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi