www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Zespół Alicji w Krainie Czarów

Dzieci.pl 2013-07-03 15:04 11 opinii

Gdyby tak choć na chwilę przenieść się do świata bajek - to chyba marzenie, którego w dzieciństwie doświadczało każde z nas. Ci, którym się to udaje, daliby wiele, by więcej tam nie wracać.

Zespół Alicji w Krainie Czarów

Być jak Alicja
Każdy z nas pamięta z pewnością Alicję – bohaterkę baśni Lewisa Carrolla, która po wpadnięciu do króliczej nory odbywa magiczną podróż pełną przygód i czarów. Do jednej z najciekawszych scen bajkowej historii należy ta, w której bohaterka wypija zawartość butelki opatrzonej poleceniem „Wypij mnie". Na skutek tego dziewczynka zmniejsza się do mikroskopijnej postaci. Ratunkiem okazuje się ciasteczko z równie klarowną komendą „Zjedz mnie", po wykonaniu której - dziewczynka rośnie. Od tej pory Alicja przybiera różne rozmiary, w zależności od wymogów sytuacji.

Osoby, które zmagają się ze schorzeniem zwanym zespołem Alicji w Krainie Czarów, od tytułowej bohaterki różni jedynie to, że – jak łatwo się domyślić – w rzeczywistości nie zmieniają rozmiaru. Odczucia ich jednak bardzo przypominają te, jakich doświadczała bohaterka powieści Carrolla.

W krainie czarów czyli objawy AWS
Schorzenie nazywane, od skojarzenia z bajkową historią, zespołem Alicji w Krainie Czarów (Alice in Wonderland Syndrome, w skrócie AWS) może się objawiać na rożne sposoby. Łączy je jedno – wszystkie dotyczą zmiany postrzegania, a spowodowane są problemami z przetwarzaniem bodźców wizualnych.

Do najczęstszych objawów należą: zaburzenia postrzegania wzrokowego – obiekty zdają się znajdować bliżej lub dalej, wyglądają na większe lub mniejsze, niż są w rzeczywistości; zaburzenia postrzegania własnego ciała – jego części zdają się być większe lub mniejsze niż w rzeczywistości; zaburzenia postrzegania tekstur – powierzchnie zdają się mieć inną fakturę, niż w rzeczywistości; zaburzenia postrzegania czasu – wrażenie, że czas przyspiesza bądź zwalnia; zaburzenia emocjonalne – silny lęk, wrażenie prześladowania; zaburzenia równowagi – wrażenie utrzymywania pozycji pochyłej podczas stania w pionie; zaburzenia w odbieraniu dźwięków – głosy zdają się pochodzić z daleka, są głośne i natarczywe.

Podkreślić należy, że AWS nie jest chorobą dotyczącą zmysłu wzroku – ma źródło w mózgu, a dokładniej w płacie potylicznym. Po raz pierwszy została ona opisana na początku lat 50. przez Caro W. Lippmana. Stwierdził on istnienie syndromu na podstawie podobnych objawów zgłaszanych przez siedmiu różnych pacjentów. Według jego opisu, objawy AWS występują przede wszystkim rankiem, zaraz po przebudzeniu bądź w środku nocy. Mogą pojawiać się regularnie lub napadowo, w dużych odstępach czasu. Najczęściej są diagnozowane u dzieci w wieku od 5 do 10 lat.

Choroba, której nie ma
Wnikliwe badania pozwoliły wysnuć wniosek, że AWS najczęściej współwystępuje z innymi dolegliwościami, stąd też traktuje się go jako dodatkowy objaw danej choroby - nie zaś jako samodzielne schorzenie. Wspomniane choroby to m.in. migrena z aurą (termin „aura” opisuje oznaki, poprzedzające napad migreny, jak mrowienie w ramionach, świetlne plamy przed oczami), padaczka płata skroniowego czy mononukleoza zakaźna wywołana przez wirus Epsteina-Barra.

Z uwagi na to, że nie istnieje sposób leczenia ukierunkowany na AWS, kuracja nastawiona jest na walkę z chorobą, której towarzyszy. Przykładowo: w przypadku migreny objawy zespołu wydaje się niwelować zmiana diety (unikanie gorzkiej czekolady, czerwonego wina, ciężkich serów) i stylu życia (regularny odpoczynek, unikanie przemęczenia). Jeśli chodzi o dzieci, choroba zazwyczaj ustępuje samoczynnie w okresie dorastania.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~alutka 2016-02-15 (19:46) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 16 godzin i 26 minut temu

nie znlałam tego zaburzenia, nigdy wczesniej o tym nie czytałam...

odpowiedz

5
0
~OVERHEAD 2013-07-05 (12:17) 4 lata 2 miesiące 18 dni 23 godziny i 55 minut temu

MARIHUANA DAJE TE SAME OBJAWY.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Ja 2014-12-18 (12:02) 2 lata 9 miesięcy 6 dni i 10 minut temu

Powiem tak. To problem, bo ja mam zaburzenia wzrokowe (zmiana wielkości obiektów, otoczenia i części ciała (często ręce)). I problem mam w tym, że kiedy np. coś robię to nie jestem w stanie się odpowiednio skupić, muszę czekać aż samo przejdzie. Z tego co czytam to może faktycznie muszę unikać czerwonego wina i tego typu rzeczy, migrena temu nie towarzyszy. I powiem tyle: to jest nie tyle niebezpieczne schorzenie, co upierdliwe :/ Pozdro

odpowiedz

11
4
~DD 2013-07-05 (09:04) 4 lata 2 miesiące 19 dni 3 godziny i 8 minut temu

LUDZIE PO CO WAM DZIECI W DZISIEJSZYM SWIECIE PRZEMOCY NIEWYJASNINYCH CHOROB KALEK BEZROBOCIA WLASNEMU DZIECKU CHCECIE ZGOTOWAC TAKI LOS?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Alicja 2013-07-05 (15:13) 4 lata 2 miesiące 18 dni 20 godzin i 59 minut temu

Był AWS. I TRWA.#idzą kudzi szczęśliwych. Widzą zieloną wyspę. Widzą zadowolonych POLAKÓW!!! . ILE JESZCZE WIDZĄ??? NIE WIDZ,żę mają zapchjane kieszenie ani rozpaczy ludzi. Nie widzą brak edukacji itp.

odpowiedz

1
0
~emil 2013-07-05 (15:07) 4 lata 2 miesiące 18 dni 21 godzin i 5 minut temu

AWS nie jest chorobą ? do dzisiaj męczymy się ze skutkami radosnej twórczości premiera Buzka negatywnymi skutkami rzecz jasna i psełdo ekonomią wyznawaną przez gnoma niszczyciela L.B

odpowiedz

8
2
~maciej 2013-07-04 (15:38) 4 lata 2 miesiące 19 dni 20 godzin i 34 minuty temu

MACIEREWICZ CIERPI NA ZESPOL ALICJI W KRAINIE CZAROW HAHAHAH

odpowiedz

10
0
~Hanna 2013-07-04 (15:38) 4 lata 2 miesiące 19 dni 20 godzin i 34 minuty temu

AWS - już kiedyś mieliśmy w Polsce - mieli te same objawy.

odpowiedz