www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Zespół Tourette'a

Dzieci.pl 2014-01-22 14:04 54 opinii

Zespół Tourette’a nie ma żadnego wpływu na poziom inteligencji, a bardzo często ludzie dotknięci tą przypadłością od dzieciństwa naznaczani są jako osoby niepełnosprawne umysłowo. I trudno się dziwić otoczeniu, które nie zetknęło się nigdy z informacjami o tej przypadłości – chorzy zachowują się jakby byli skrajnie agresywni.

Zespół Tourette'a

Zespół Tourette’a jest genetycznym zaburzeniem neurologicznym, nie wiadomo jednak, jakie zmiany w genach go wywołują. Choć jest wadą wrodzoną, ujawnia się nie wcześniej niż w drugim roku życia, a zazwyczaj dopiero około 7 roku życia. Występuje u obu płci, w praktyce znacznie częściej dotyka natomiast chłopców niż dziewczynki. Jeśli osoba dorosła cierpi na ZT, istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że przekaże chorobę swoim dzieciom.

Syndrom Tourette’a objawia się występowaniem tików – mogą być to tiki ruchowe lub dźwiękowe. Jedną z odmian ZT jest koprolalia - wówczas osoba chora nie może się powstrzymać przed wypowiadaniem obraźliwych słów i przekleństw. Szacuje się, że ok. 15 proc. osób dotkniętych zespołem ma także koprolalię.

Przeklinanie w przebiegu choroby jest również tłumaczone psychologicznym zjawiskiem echolalii - jest to powtarzanie słów lub zwrotów wypowiedzianych przez inne osoby lub zasłyszanych np. w telewizji. Zdarza się także, że osoba chora na echolalię powtarza słowa wypowiedziane przed chwilą przez siebie. Dwie najczęstsze formy echolalii to echolalia natychmiastowa i echolalia odroczona.

Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa Gillesa de la Touretta´a, który jako pierwszy opisał przypadki osób z dziwnymi tikami i zachowaniami (w 1885 roku), które przez wiele lat uważane było za fanaberię i nadpobudliwość, a nawet za niedorozwój umysłowy, a nie za rzeczywistą chorobę.

Dzieci chorujące na Zespół Tourette’a nie są chore umysłowo, choć często tak się je postrzega i traktuje. Istotne jest to, że pacjenci nie są w stanie kontrolować swoich reakcji, jednak w pełni zdają sobie sprawę ze swego zachowania.

Pierwsze objawy Zespołu Tourette'a
Pierwsze objawy to zazwyczaj tiki ruchowe. Uwagę rodziców powinno zwrócić uporczywe mruganie oczami u dziecka, nieskoordynowane ruchy ramion lub głowy, a także ustawiczne mlaskanie, cmokanie czy chrząkanie… Tak bowiem zazwyczaj zaczyna się choroba. Taka postać ZT to łagodne stadium. Towarzyszą jej zaburzenia koncentracji i nadpobudliwość.

Jeśli choroba przejdzie do fazy ciężkiej, uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Zachowania są na tyle natarczywe i gwałtowne, że nie da się ich opanować. Młody człowiek podskakuje, wymachuje kończynami, dotyka siebie lub innych, pokazuje wulgarne gesty, przeklina lub obraża inne osoby – zazwyczaj obce. Zarówno dzieci z syndromem jak i dorośli przechodzą fazy nagłych polepszeń stanu zdrowia poprzeplatanych z bardzo ostrymi remisjami.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (54)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

20
0
~kwietniowa93 2014-01-27 (12:31) 3 lata 9 miesięcy 26 dni 23 godziny i 47 minut temu

Tak sięskłada ze mam ZT. pierwsze objawy moja mama zauważyła kiedy zaczełam chodzić do przedszkola. Stosowałąm mnóstwo różnych leków zeby dzieci sie ze mnie nie śmiały ze się "trzęsę" itp. Jednak nic nie pomagało. Lekarz mówił ze mi przejdzie kiedy zakonczy sie okres dojrzewania ale to się nasiliło. Jednak osoby z ZT NIE są nienormalne!! Im bardziej się stresuję tym bardziej nasilają się tiki i już nic nie moge na to poradzic. Nie jestem chora psychicznie tylko dlatego , ze nie umiem się skupic, naraz zaczynam się trząść ale na krótko, i nie potrafię sie wysłowic. Walnięty może być tylko i wyłącznie autor tego tekstu : Chyba nikt mi nie powie, że dzieciak z ZT jest normalny.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~wioletta 2014-07-21 (15:13) 3 lata 4 miesiące 1 dzień 21 godzin i 5 minut temu

Boze jedyny moja corka to chyba ma

odpowiedz

1
0
~jagoda 2014-06-26 (22:21) 3 lata 4 miesiące 27 dni 13 godzin i 57 minut temu

remisja to jest okres wyciszenia choroby. Ostry to może być regres. PISMAKI !

odpowiedz

12
6
~ech 2014-01-27 (11:28) 3 lata 9 miesięcy 27 dni i 50 minut temu

A, co to na Boga jest "bardzo ostra remisja"? Bo o ile wiem "remisja" to cofnięcie się objawów choroby.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~basia 2014-06-16 (09:48) 3 lata 5 miesięcy 7 dni 2 godziny i 30 minut temu

Jestem przerażona tym,że mimo,iż pisze się i mówi dużo na ten temat,to społeczeństwo nadal (i to ludzie dorośli) piętnują takie osoby. Moja córka ma ADHD. I tylko ja wiem jak Jej ciężko.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

52
5
~inka 2014-01-23 (09:24) 3 lata 10 miesięcy 2 godziny i 54 minuty temu

Mój dorosły syn chrząka i przeklina, poza tym jest bardzo nerwowy i agresywny. Co można mu poradzić, żeby takie zachowanie nie przeszło w stan ciężki, chociaż już teraz bardzo trudno z nim wytrzymać. Obawiam się, czy ta choroba nie będzie rodzajem usprawiedliwienia dla osób agresywnych wobec innych, podobnie jak dysleksja dla osób, które nie nauczyły się ortografii. Jeżeli ktoś zachowuje się agresywnie i nie może nad tym zapanować, więc stanowi zagrożenie dla innych, powinien leczyć się, brać środki na uspokojenie itp.,chodzić na terapię, bo taka agresja nie pozostaje bez wpływu na otoczenie.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

15
7
~Damianeiro 2014-01-27 (12:01) 3 lata 9 miesięcy 27 dni i 17 minut temu

Co wy gadać, ja czuję się normalnie. Ku**a, nic mi nie dolega.. Pie**ole! Nie wiem ku**a o co wam chodzi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
11
~Lekarz 2014-04-23 (09:55) 3 lata 7 miesięcy 2 godziny i 23 minuty temu

Bardzo skuteczny jest w leczeniu tej choroby, jak również dysleksji i ADHD jest przyrząd zwany fachowo SMP. Skórzany masażer pośladków.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
3
~ojson 2014-03-04 (23:07) 3 lata 8 miesięcy 18 dni 13 godzin i 11 minut temu

jeju

odpowiedz

5
0
~delfin 2014-02-19 (14:15) 3 lata 9 miesięcy 3 dni 22 godziny i 3 minuty temu

Każdy broni swoich najbliższych mających to schorzenie, które jest chorobą układu nerwowego, co nie znaczy , że jest to choroba psychiczna.

odpowiedz