www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

choroby wieku dziecięcego

Żółtaczka noworodków

Dzieci.pl 2012-09-14 12:22 0 opinii

Żółtaczka fizjologiczna nie jest chorobą, a zjawiskiem fizjologicznym - czyli zupełnie normalnym. Przedłużająca się żółtaczka świadczy zazwyczaj o niedojrzałości organizmu dziecka, choć zdarza się, że jest oznaką poważnych chorób. Szacuje się, że występuje u trojga na czworo noworodków, choć nasilenie objawów bywa bardzo różne.

Żółtaczka noworodków

Inna nazwa żółtaczki fizjologicznej to hiperbilirubinemia – wyjaśnia ona, co dzieje się w organizmie maleństwa w pierwszych dniach życia – dochodzi do skumulowania zbyt dużej ilości bilirubiny we krwi i w skórze dziecka.

Bilirubina jest substancją, która powstaje na skutek rozpadu krwinek czerwonych. Aby ją rozłożyć, zadziałać musi wątroba. Po porodzie dziecko ma czerwonych krwinek zbyt wiele. Były mu one potrzebne podczas życia płodowego, aby dostarczać odpowiednie ilości tlenu, jednak po porodzie i przejściu na własne oddychanie – noworodek nie potrzebuje ich aż tylu. Musi je więc „zutylizować”. Podczas tej właśnie utylizacji zostają uwolnione spore ilości bilirubiny. Niestety niedojrzała często wątroba dziecka nie radzi sobie z uwolnioną substancją i stąd barwnik pojawia się w skórze. Na tym właśnie w skrócie polega żółtaczka noworodków. Jeśli rozpoczyna się pod koniec drugiej doby i po szczycie w trzeciej – czwartej dobie, zaczyna stopniowo ustępować - wszystko jest w normie. Gorzej jeśli zaczyna się od razu po porodzie i przedłuża do tygodnia czy dwóch.

Objawy i leczenie
Podstawowym objawem żółtaczki fizjologicznej jest żółtawe lub pomarańczowe podbarwienie skóry najpierw na twarzy, a później także na tułowiu i kończynach dziecka – maluch wygląda jakby był nienaturalnie opalony. Żółtawy kolor mają też białka oczu noworodka. O ile nasilenie koloru żółtego mieści się w normie, nie podejmuje się właściwie żadnych działań poza obserwacją. Sprawdza się, czy dziecko otrzymuje odpowiednio dużo płynów, czy regularnie siusia i robi kupki przynajmniej 2-3 razy na dobę. Rozłożona bilirubina jest bowiem wydalana z moczem i kałem. Lekarz może zalecić częstsze karmienie dziecka w dzień i w nocy.

Jeśli jednak lekarz opiekujący się dzieckiem w szpitalu po porodzie podejrzewa u maleństwa zbyt wysokie stężenie bilirubiny – zleca badania krwi pod kątem jej zawartości. Zwykle badanie to wykonuje się dwa razy w ciągu doby. Jeśli podejrzenia się potwierdzą (stężenie przekroczy 12-15 mg/dl – normy są różne dla wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie), dziecko jest naświetlane w inkubatorze czy w łóżeczku specjalnymi lampami, dającymi światło fioletowe, niebieskie, białe lub zielone – to przyspiesza proces rozkładu bilirubiny. Zwykle to pomaga i około 5-7 doby od porodu, żółtaczka fizjologiczna mija. Jednak do tego czasu mama i dziecko muszą pozostawać w szpitalu.

Jeśli objawy nie ustępują, stosuje się także inne metody. Lekarz może na przykład zalecić tymczasowe zaprzestanie karmienia piersią – na kilka dni. W tym okresie dziecko karmione jest mieszankami mleka modyfikowanego. Bardzo istotne jest, aby jednak podtrzymywać laktację poprzez regularnie odciąganie pokarmu. Gdy bowiem lekarz zaleci powrót do karmienia, noworodek będzie bardzo potrzebował pokarmu matki.


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!