www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

imiona dla dzieci

Błędy popełniane przy wyborze imienia

Dzieci.pl 2015-06-05 11:02 61 opinii

Wybór imienia to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć przed narodzinami dziecka. Sprawdźmy, jakie błędy często popełniamy na tym etapie.

Błędy popełniane przy wyborze imienia

Sugerowanie się rankingami popularności
Ranking imion nadawanych najczęściej w roku poprzedzającym narodziny dziecka to zestawienie cieszące się zainteresowaniem większości przyszłych rodziców. Jak się jednak okazuje, motywy, które nimi kierują, są różne. Część osób śledzi zestawienia po to, by wybrać imię będące na topie, czyli z pierwszej dziesiątki, a najlepiej trójki. Inni – by nie nadać dziecku imienia, które będzie nosić połowa jego rówieśników. Rankingi mają jednak to do siebie, że zmiany zachodzą w nich dość szybko i imię, które dotąd znajdowało się na szarym końcu, w ciągu paru miesięcy może wybić się na szczyty popularności.

Zdrabnianie na siłę
Nawet jeśli nie wpadną na to rodzice, z pewnością ktoś z rodziny lub znajomych prędzej czy później zapyta: A jak będziecie do niego mówić? Każde niemalże imię można w jakiś sposób zdrobnić, ale niektóre rzeczywiście sprawiają w tej kwestii więcej problemów. Czy Wiktor musi być Wiktorkiem, Marcel – Marcelkiem, a Hubert – Hubercikem? Tym, którzy obawiają się, że wymarzone imię będzie zbyt poważne, polecamy wątki na internetowych forach, w których rodzice debatują nad znalezieniem imienia, którego zdrobnić się nie da.

Rezerwowanie na zapas
To bardzo często spotykana praktyka i co ciekawe w wielu przypadkach stosują ją kobiety, których plany macierzyńskie są jeszcze bardzo odległe. Ogłaszają, z pozoru niezobowiązująco, że jeśli kiedyś urodzi im się córka, nadadzą jej imię Oliwia, a jeśli synek – Ignacy. W ten sposób niejako rezerwują imię dla swojej pociechy i blokują znajomych czy bliskich przed takim samym wyborem. Warto jednak pamiętać, że zmianie może ulec nie tylko nasz gust - co jeśli nasza propozycja spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem przyszłego partnera?

Sugerowanie się otoczeniem
Niestety, nie wszystkich uda się powiadomić o swoich planach z wyprzedzeniem. Co wtedy? Niektóre osoby rezygnują z imienia, które chciałyby nadać swojemu dziecku tylko dlatego, że nosi je córka kuzynki z drugiej części Polski albo synek koleżanki z pracy. Nie biorą pod uwagę faktu, że dzieci prawdopodobnie nigdy nie będą miały ze sobą styczności, a jeśli nawet - będzie to co najwyżej sporadyczny kontakt.

Dobieranie do nazwiska
Jeśli krótkie imię, to długie nazwisko i na odwrót. Dobieranie imienia do nazwiska to również częsta praktyka obserwowana wśród przyszłych rodziców. Oczywiście imię i nazwisko to nierozłączna para, więc warto sprawdzić, jak się razem komponują, ale czy na pewno warto czynić z tego kluczowe kryterium? Wyjątkiem są sytuacje, kiedy obydwa wyrazy tworzą razem dziwne połączenie, brzmią śmiesznie (np. rymują się czy przywołują określone konotacje) lub trudno je wymawiać jedno po drugim (np. imię kończy się na literę, którą zaczyna się nazwisko).

Naśladowanie celebrytów
Obecnie taka praktyka nie jest już szczególnie często stosowana, ale nadal można spotkać tego rodzaju przypadki. Zanim jednak nadamy córeczce imię aktorki, która gra w naszym ulubionym serialu, weźmy pod uwagę, czy nie jest ono zbyt egzotyczne jak na polskie realia i czy nie przysporzymy nim dziecku więcej problemów niż radości.

Ślepa wiara w znaczenie imienia
Niektórzy przyszli rodzice przy wyborze imienia kierują się jego znaczeniem. Wierzą, że imiona kształtują osobowość i dlatego decydują się te, których znaczenie zawiera pożądane cechy charakteru. Czy naprawdę warto wierzyć w to, że Zuzanna ma szczęście do pieniędzy, a Stanisław jest niepraktycznym egoistą?

Agata Cygan-Kukla/kgm/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku

sprawdź horoskop urodzinowy dla Twojego dziecka!

Opinie (61)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
2
~Ewa 2015-07-12 (20:34) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 16 godzin i 14 minut temu

Mój chrześniak to Kasjan. Rodzinie mało się podoba a rodzicom bardzo. A Wam?

odpowiedz

44
16
~STEFANEK 2015-06-06 (07:55) 1 rok 9 miesięcy 24 dni 4 godziny i 53 minuty temu

Mój trzyletni synek dostał starożytne, rzymskie imię Genitaliusz. Moja córka, która jest w drodze dostanie imię pochodzące ze starożytnej Grecji- Kurtyzana. Śmieję się z poczuciem wyższości z tych nowoczesnych, celebryckich Brajanow, Kewinow itp. Piękne inspiracje można czerpać z tradycji i antyku. My tak zrobiliśmy z moją żoną - Isaurą. Żywo interesujemy się kulturą antyczną i nawet listę zakupów do Biedronki piszemy starogreką. Często także rozmawiamy w miejscach publicznych w języku łacińskim lub starogreckim. Kiedy natomiast mówimy po polsku, kładziemy subtelny nacisk na głoski "ą" i "ę" na końcu wyrazów. Przechodnie patrzą na nas wtedy z nieskrywanym podziwem i zazdrością. I dla wyjaśnienia- jesteśmy z małżonką na najwyższym poziomie intelektualnym, finansowym i każdym innym. Można śmiało powiedzieć, że jesteśmy elitą w naszym mieście, taką śmietanką towarzyską lub, mówiąc w języku Goethego i Schillera, crème de la crème. Moja małżonka ukończyła zaocznie elitarny marketing i zarządzanie i jest urzędniczką na najwyższym stanowisku w gminie, wydającą koncesje i pozwolenia. Bez jej pieczątki nie można rozgarnąć kretówki na własnym podwórzu. Ja jestem po wszystkich szkołach z wykrztałcenia i zawodu dyrektorem w spółdzielniach mieszkaniowych.

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

3
0
~asia 2015-06-08 (11:08) 1 rok 9 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 40 minut temu

Co za pierdy , pierdy ,pierdy

odpowiedz

10
1
~ewa 2015-06-07 (13:21) 1 rok 9 miesięcy 22 dni 23 godziny i 27 minut temu

...faktycznie znałam...Aksel Ariel Solniok i jego sistra Fatima Fortunata Solniok....oczywiście w domu bieda...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~olo 2015-06-08 (07:08) 1 rok 9 miesięcy 22 dni 5 godzin i 40 minut temu

to, ze pisza artukul o imionach bnie zanczy, ze ktokolwiek jest zainteresowany imionami waszych bachorow! po co tu wypisujecie jak wy nazwaliscie, kazdy ma to gleboko!

odpowiedz

5
1
~aa 2015-06-07 (23:24) 1 rok 9 miesięcy 22 dni 13 godzin i 24 minuty temu

No to po takim artykule .... narodzą się tylko bezimienni.

odpowiedz

2
3
~przyszła mama 2015-06-07 (20:02) 1 rok 9 miesięcy 22 dni 16 godzin i 46 minut temu

A co powiecie na Franka?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~Najpiekniejsze 2015-06-07 (20:41) 1 rok 9 miesięcy 22 dni 16 godzin i 7 minut temu

Tosiek najlepszy-Antosiek.Potem Franuś i na desrek Jaś Fasolka .Zapomniałabym jeszcze o Ignacym i Ziutku -Józku.

odpowiedz

2
2
~olo 2015-06-07 (13:56) 1 rok 9 miesięcy 22 dni 22 godziny i 52 minuty temu

Łukasz brukasz.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
6
~ilona 2015-06-06 (07:44) 1 rok 9 miesięcy 24 dni 5 godzin i 4 minuty temu

a mój synek ma na imię Łukaszek :)

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi