www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

imiona dla dzieci

Błędy popełniane przy wyborze imienia

Dzieci.pl 2017-06-02 11:02 61 opinii

Wybór imienia to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć przed narodzinami dziecka. Sprawdźmy, jakie błędy często popełniamy na tym etapie.

Sugerowanie się rankingami popularności
Ranking imion nadawanych najczęściej w roku poprzedzającym narodziny dziecka to zestawienie cieszące się zainteresowaniem większości przyszłych rodziców. Jak się jednak okazuje, motywy, które nimi kierują, są różne. Część osób śledzi zestawienia po to, by wybrać imię będące na topie, czyli z pierwszej dziesiątki, a najlepiej trójki. Inni – by nie nadać dziecku imienia, które będzie nosić połowa jego rówieśników. Rankingi mają jednak to do siebie, że zmiany zachodzą w nich dość szybko i imię, które dotąd znajdowało się na szarym końcu, w ciągu paru miesięcy może wybić się na szczyty popularności.

Zdrabnianie na siłę
Nawet jeśli nie wpadną na to rodzice, z pewnością ktoś z rodziny lub znajomych prędzej czy później zapyta: A jak będziecie do niego mówić? Każde niemalże imię można w jakiś sposób zdrobnić, ale niektóre rzeczywiście sprawiają w tej kwestii więcej problemów. Czy Wiktor musi być Wiktorkiem, Marcel – Marcelkiem, a Hubert – Hubercikem? Tym, którzy obawiają się, że wymarzone imię będzie zbyt poważne, polecamy wątki na internetowych forach, w których rodzice debatują nad znalezieniem imienia, którego zdrobnić się nie da.

Rezerwowanie na zapas
To bardzo często spotykana praktyka i co ciekawe w wielu przypadkach stosują ją kobiety, których plany macierzyńskie są jeszcze bardzo odległe. Ogłaszają, z pozoru niezobowiązująco, że jeśli kiedyś urodzi im się córka, nadadzą jej imię Oliwia, a jeśli synek – Ignacy. W ten sposób niejako rezerwują imię dla swojej pociechy i blokują znajomych czy bliskich przed takim samym wyborem. Warto jednak pamiętać, że zmianie może ulec nie tylko nasz gust - co jeśli nasza propozycja spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem przyszłego partnera?

Sugerowanie się otoczeniem
Niestety, nie wszystkich uda się powiadomić o swoich planach z wyprzedzeniem. Co wtedy? Niektóre osoby rezygnują z imienia, które chciałyby nadać swojemu dziecku tylko dlatego, że nosi je córka kuzynki z drugiej części Polski albo synek koleżanki z pracy. Nie biorą pod uwagę faktu, że dzieci prawdopodobnie nigdy nie będą miały ze sobą styczności, a jeśli nawet - będzie to co najwyżej sporadyczny kontakt.

Dobieranie do nazwiska
Jeśli krótkie imię, to długie nazwisko i na odwrót. Dobieranie imienia do nazwiska to również częsta praktyka obserwowana wśród przyszłych rodziców. Oczywiście imię i nazwisko to nierozłączna para, więc warto sprawdzić, jak się razem komponują, ale czy na pewno warto czynić z tego kluczowe kryterium? Wyjątkiem są sytuacje, kiedy obydwa wyrazy tworzą razem dziwne połączenie, brzmią śmiesznie (np. rymują się czy przywołują określone konotacje) lub trudno je wymawiać jedno po drugim (np. imię kończy się na literę, którą zaczyna się nazwisko).

Naśladowanie celebrytów
Obecnie taka praktyka nie jest już szczególnie często stosowana, ale nadal można spotkać tego rodzaju przypadki. Zanim jednak nadamy córeczce imię aktorki, która gra w naszym ulubionym serialu, weźmy pod uwagę, czy nie jest ono zbyt egzotyczne jak na polskie realia i czy nie przysporzymy nim dziecku więcej problemów niż radości.

Ślepa wiara w znaczenie imienia
Niektórzy przyszli rodzice przy wyborze imienia kierują się jego znaczeniem. Wierzą, że imiona kształtują osobowość i dlatego decydują się te, których znaczenie zawiera pożądane cechy charakteru. Czy naprawdę warto wierzyć w to, że Zuzanna ma szczęście do pieniędzy, a Stanisław jest niepraktycznym egoistą?

Agata Cygan-Kukla

Polub dzieci.pl na Facebooku

sprawdź horoskop urodzinowy dla Twojego dziecka!