www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

2 miesiąc życia dziecka. Jestem coraz silniejszy!

wp.pl 0 opinii

2 miesiąc życia dziecka. Jestem coraz silniejszy!
fot. Thinkstockphotos

Drugi miesiąc to kolejne dni bardzo szybkiego rozwoju dziecka. Jest coraz silniejsze, bardziej świadome otoczenia i siebie samego.

Rozwój fizyczny

Dziecko uczy się kontrolować własne mięśnie. Staje się coraz silniejsze. Leżąc na brzuszku, może utrzymać głowę w górze przez kilka sekund. Jeśli spróbujemy przytrzymać malucha w pozycji siedzącej, również przez chwilę utrzyma główkę samodzielnie. Potrafi z pozycji bocznej samodzielnie przewrócić się na plecy. Jednak koordynacja ruchowa jest wciąż bardzo słaba. Rozpoznaje różne dźwięki, umie na przykład odróżnić grzechotkę od głosu ludzkiego, przysłuchuje się melodiom.


Dlatego też warto puszczać dziecku łagodną muzykę i jak najwięcej rozmawiać z nim podczas wykonywania wszelkich czynności pielęgnacyjnych. Również wzrok malucha rozwija się błyskawicznie. Zaczyna wodzić oczami za matką lub zabawkami, nie umie jednak odróżnić przedmiotów od żywych osób. Widzi coraz więcej, ale wciąż nie potrafi skupić uwagi na jednej rzeczy, a świat odbiera w czerni i bieli. Jest nadal mało sprawne, ale widać wyraźną różnicę między pierwszymi dniami, kiedy noworodek nie potrafił w żaden sposób kontrolować swoich ruchów.

Rozwój psychiczny

Dziecko zaczyna się uśmiechać i w ten sposób pokazuje zadowolenie. Jeśli się do niego uśmiechniemy, również będzie potrafić powtórzyć ten grymas. Uczy się rozpoznawać matkę, jej głos, zapach. Jeśli mamy nie ma w pobliżu, można mu ją „zastąpić” poprzez położenia kocyka lub maskotki. Ciągle potrzebuje bliskości i czułości. Bez miłości rodziców będzie bardzo nieszczęśliwe, potrzebuje jej równie silnie jak jedzenia czy spania!

Obowiązkowe szczepienia

2 miesiąc (7-8 tydzień): szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B (druga dawka) podawana domięśniowo, oraz szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (pełnokomórkowa) – pierwsza dawka, podawana podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP. Są to szczepienia obowiązkowe w Programie Szczepień Ochronnych, bezpłatne.

Dodatkowo zalecana: szczepionka przeciwko pneumokokom, podawana domięśniowo, zalecana w Programie Szczepień Ochronnych, płatna oraz szczepionka przeciwko rotawirusom, podawana doustnie, w schemacie 2 lub 3-dawkowym, w zależności od wybranego produktu, zalecana w Programie Szczepień Ochronnych, płatna.


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!