dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

7 miesiąc życia dziecka. Lubię być samodzielny

wp.pl 0 opinii

7 miesiąc życia dziecka. Lubię być samodzielny
fot. Thinkstockphotos

Przeciętny niemowlak waży w tym wieku już ok. 9 kg i nosi ubranka o rozmiarze 64. Boi się obcych i doskonale rozpoznaje tych, którzy są z nim najczęściej.

Rozwój fizyczny

Maluch rozumie i potrafi coraz więcej. Warto często z nim rozmawiać, by rozwijać jego umiejętności komunikacji. Siedzi pewnie, a gdy jest podtrzymywany pod pachami, energicznie kopie nóżkami. Dziecko bawi się upuszczaniem przedmiotów, chętnie je również podnosi. Pełza już nie tylko do przodu, ale i do tyłu, jest coraz bardziej ruchliwe. Próbuje samo podnieść się do pozycji siedzącej. Trzymane za rączki stara się stać sztywno. Głowę trzyma już bardzo pewnie, mięśnie szyi są już wystarczające silne.

Pewnie używa rączek i paluszków, które są coraz sprawniejsze. Chwyta różne przedmioty, dotyka ich w poszukiwaniu nowych doznań, używa do zabawy. Wszystko bierze do buzi, trzeba uważać, by się nie zadławiło. Większość dzieci może poszerzyć swoją dietę o nowe smaki: dynię, kalafior czy zielony groszek. Potrafi jednak wyraźnie dać do zrozumienia, że coś mu nie smakuje, i wypluje zupkę, która nie jest w jego guście. Lubi rytmiczne piosenki i kolorowe, wydające dźwięki, zabawki.

Rozwój psychiczny i społeczny

Dziecko pewnie czuje się z osobami, które dobrze zna, i coraz bardziej obawia się obcych. Zaczyna reagować na własne imię. Potrafi okazać złość i radość, a także niechęć. Zaczyna uczyć się odmawiania. Gdy czegoś nie chce, będzie dawać do zrozumienia, że mu się to nie podoba.

Obowiązkowe szczepienia

7. miesiąc: szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, trzecia dawka, obowiązkowa w Programie Szczepień Ochronnych, bezpłatna.


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!