dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

materiały związane z tematem: samookaleczanie

Samookaleczanie - gdy dusza cierpi bardziej niż ciało

Samookaleczanie - gdy dusza cierpi bardziej niż ciało

Dzieci.pl 2012-12-31 12:40 27 opinii

Każdy z nas doświadcza wielu trudnych sytuacji w życiu, które w konsekwencji prowadzą do wzmożonego napięcia emocjonalnego. I tak jak dorośli, dzieci oraz nastolatkowie rozwijają różne strategie mające na celu zredukowanie wspomnianego napięcia. Część z tych sposobów to niegroźne zachowania, które zmieniają się wraz z rozwojem młodego człowieka. Niemniej jednak zdarza się, że dziecko rozwija zachowania, które zagrażają jego zdrowiu oraz życiu i wymagają natychmiastowej interwencji opiekunów i specjalistów. Mowa tu o samookaleczaniu.

Jak pomóc dziecku, które się okalecza?

Jak pomóc dziecku, które się okalecza?

Dzieci.pl 2013-05-27 12:23 15 opinii

Dzieci, podobnie jak dorośli, doświadczają strachu i frustracji. Jednak niektóre z nich próbują radzić sobie z tymi uczuciami w przerażający sposób – okaleczając własne ciało. Jak im pomóc?

Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie?

Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie?

2012-04-24 10:16 28 opinii

Co trzecie dziecko poniżej 11 roku życia obgryza paznokcie u rąk (lub skórki wokół paznokci). Choć po okresie dojrzewania odsetek obgryzających paznokcie spada, wiele osób nie jest w stanie wyleczyć się z tego nawyku nawet w dorosłym życiu. 15 procent dorosłych osób deklaruje, że ma problem z tym kłopotliwym uzależnieniem.