www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

Kalendarz ciążowy – dowiedz się, jak bardzo zmienia się Twój maluszek w 16. tygodniu ciąży

Dzieci.pl 2017-03-02 16:28 0 opinii

Niedawno dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka, a już minął 16. tydzień ciąży? To okres niezwykle intensywnego rozwoju twojego dziecka. Sprawdź, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie.

Kalendarz ciążowy – dowiedz się, jak bardzo zmienia się Twój maluszek w 16. tygodniu ciąży

Kalendarz ciąży wskazuje, że 16. tydzień, to jeden z przełomowych momentów – mniej więcej od tego czasu następuje bardzo intensywny rozwój dziecka. Wszystko po to, by za około 22 tygodnie mogło przyjść na świat.

Dziecko niewiele mniejsze od dłoni

W 16. tygodniu ciąży dziecko staje się już niewiele mniejsze od dłoni dorosłego człowieka. Jego waga waha się w granicach 85-140 g. Długość mierzona od czubka głowy do pośladków wynosi około 10-13 cm. Obwód głowy oscyluje wokół 12 cm, a obwód brzucha – w granicach 10 cm. Długość stopy wynosi średnio 2 cm.

Intensywny rozwój układu pokarmowego

W tym okresie następuje bardzo intensywny rozwój wątroby dziecka. Jej masa zwiększa się aż 7-krotnie. Ponadto w żołądku dochodzi do aktywacji pepsyny – enzymu odpowiadającego za trawienie białka.

Trenowanie odruchu ssania

Mniej więcej od 16 tygodnia ciąży, dziecko intensywnie ćwiczy odruch ssania i połykania – płód coraz sprawniej połyka płyn owodniowy. Dochodzi przy tym do wypracowania lepszej koordynacji odruchu ssania z połykaniem, co przyda się zaraz po porodzie – podczas pierwszego karmienia piersią. Głowa niemal ukształtowana

Jak pokazuje kalendarz ciąży, w 16. tygodniu uszy znajdują się już na właściwym miejscu – choć narząd słuchu ukształtuje się dopiero mniej więcej w 24 tygodniu. Na tym etapie wszelkie dźwięki odbierane są jako wibracje na skórze, dlatego dziecko jest w stanie na nie reagować.

Oczy dziecka w 16. tygodniu ciąży już funkcjonują – gałki oczne wykonują nieznaczne ruchy w prawą i lewą stronę oraz są w stanie wychwycić odrobinę światła przedostającego się przez powłoki brzuszne mamy. Pojawiają się także rzęsy i brwi. Mimo wszystko powieki nadal są zamknięte, by siatkówka mogła dalej prawidłowo się rozwijać – otworzą się dopiero około 26. tygodnia.

Kalendarz ciąży wskazuje, że 16. tydzień to moment, w którym nos jest ukształtowany. Staje się zadarty i lekko spłaszczony – tak, by późniejsze oddychanie przy piersi mamy było łatwiejsze.

Pojawiają się paznokcie

Zgodnie z tym co pokazuje kalendarz ciąży, na tym etapie palce pokrywają dobrze wykształcone paznokcie. Warto jednak mieć świadomość, że dopiero mniej więcej około 34. tygodnia osiągają one pełne stadium rozwoju. Coraz silniejsze mięśnie

16. tydzień ciąży to okres, w którym mięśnie dziecka nabierają siły. Niektóre kobiety na tym etapie mogą się o tym przekonać, odczuwając bardzo delikatne kopniaki w brzuchu przypominające raczej bulgotanie czy przelewanie lub muśnięcia (zdarza się to jednak bardzo rzadko i najczęściej dotyczy kobiet, które nie są pierworódkami). Ruchy dziecka są jednak nadal spazmatyczne, co zmieni się około 20. tygodnia ciąży – wtedy też kobiety będą odczuwać je znacznie intensywniej. Niemniej jednak nadal będą to ruchy spowolnione, co jest spowodowane obecnością wód płodowych – przypominają ruchy astronautów w kosmosie.

W tym okresie silniejsze stają się przede wszystkim mięśnie pleców. Dzięki temu dziecko próbuje prostować sylwetkę, podnosząc głowę i szyję z pozycji skulonej.

Intensywnie rozwijają się także mięśnie twarzy. Dziecko trenuje je, otwierając usta, marszcząc się, a nawet ziewając.

Częste opróżnianie pęcherza

W 16. tygodniu ciąży twoje dziecko opróżnia pęcherz średnio co 40-45 minut. Jest to efekt stałego połykania wód płodowych.

"Wędrówka" narządów płciowych

Być może jeszcze nie znasz płci swojego dziecka, choć na tym etapie zwykle badanie USG pozwala to określić. Wszystko jednak zależy od ułożenia malucha.

Jeśli spodziewasz się dziewczynki, w tym okresie dochodzi do przesunięcia się jajników w dół – wędrują one z brzucha do miednicy. Co więcej, zawierają już one kilka milionów komórek jajowych, które w przyszłości pozwolą twojej córce mieć dzieci.

Rozwój dziecka w 16. tygodniu ciąży przebiega bardzo szybko i intensywnie. Na tym etapie ryzyko poronienia jest już niewielkie. Warto jednak uważać na siebie i zadbać o swoje zdrowie, by zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki rozwoju. Istotne znaczenie mają przy tym systematyczne wizyty w gabinecie ginekologicznym oraz wykonywanie zaleconych badań. Ważne jest również prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym racjonalne odżywianie.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!