www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

Nauka czytania dla trzylatka?

Dzieci.pl 2011-11-10 10:19 66 opinii

Kto powiedział, że dzieci powinny uczyć się czytać dopiero w wieku 5 czy 6 lat? Ich mózg jest na to gotowy dużo wcześniej. Seria książeczek To ja ci mamo poczytam przygotowana jest z myślą o dzieciach i rodzicach, którzy przygodę z samodzielnym czytaniem chcą rozpocząc jak najszybciej.

Nauka czytania dla trzylatka?

Zwykło się uważać, że odpowiedni wiek dziecka do rozpoczęcia nauki czytania to 5-6 lat. Tradycyjne systemy oświaty nie przyjmują do wiadomości biologicznego faktu, że dojrzały mózg sześciolatka przyswoi tę umiejętność z dużymi trudnościami.

Współcześni neurofizjologowie zwracają uwagę, że człowiek rodzi się z nieograniczonym potencjałem intelektualnym. Niedojrzały mózg ma ogromne zdolności do przyswajania wiedzy o otaczającym świecie. Niestety, z kolejnymi miesiącami życia tracimy ten ogromny potencjał.

"To ja ci mamo poczytam" - to seria książek wydana w ramach programu do nauki czytania dla małych dzieci z wykorzystaniem metody czytania globalnego. Formuła książek opracowana przez wybitnych psychologów i pedagogów została zmodyfikowana i dostosowana do specyfiki języka polskiego. Seria ma za zadanie zachęcić dziecko do podejmowania prób samodzielnego czytania i sprawić, by proces czytania dostarczał maluchowi dużo radości i satysfakcji.

Krótkie, proste teksty, mała objętość książeczek, stosowanie absurdów przyciągających uwagę dziecka, pełne dynamiki ilustracje, bazowanie na lubianych przez dzieci wyrażeniach onomatopeicznych oraz możliwość zaakcentowania (naklejka na ostatniej stronie), że dziecko przeczytało tekst samo - stanowią ważne psychologiczne aspekty motywujące do samodzielnego czytania. Częste powtórzenia wyrazów w tekstach nawiązują do metody czytania globalnego. Pozwala to adresować książki również do dzieci z różnymi dysfunkcjami.

Seria: "To ja ci mamo poczytam" obejmuje cztery części (43 książki):
poziom „0” dla dzieci w wieku 2-3 lata
poziom „I” dla dzieci w wieku 3-4 lata
poziom „III A” dla dzieci w wieku 4-5 lat
poziom „III B” dla dzieci w wieku 4-6 lat

Rozmowa z Marią Trojanowicz-Kasprzak, autorką serii „To ja ci mamo poczytam”

Dlaczego małe dzieci warto uczyć czytać?
- O, to pytanie za sto punktów. Dlaczego warto? Bo czytanie kształtuje procesy poznawcze i ma wpływ na wiedzę ogólną i rozwój inteligencji czytającego. Bo czytanie we wczesnym wieku, kiedy umysł dziecka jest najbardziej chłonny, tworzy solidną podwalinę pod tę ogólną wiedzę. Bo samodzielne czytanie podnosi wartość dziecka we własnych oczach i sprawia mu wielką frajdę. Bo kiedy robimy to „naszym” sposobem nabywanie tej umiejętności dokonuje się łatwo i przyjemnie.


Opinie (66)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~michal 2012-03-25 (05:02) 5 lat 8 miesięcy 20 dni 2 godziny i 25 minut temu

Polecam wszystkim Rodzicom a w szczególności Rodzicom dzieci z Alergią Pokarmową idealnapanidomu.wordpress.com

odpowiedz

3
0
~beejot 2011-11-26 (14:04) 6 lat 18 dni 17 godzin i 23 minuty temu

Moja roczna córeczka rozpoznawała literę "A" na przystankach autobusowych, krokwiach na szczytach stawianych budynków i wszędzie tam, gdzie to było możliwe. Dużo wcześniej zauważała takie konstrukcje niż my, dorośli. Jak się uczyła? Na drewnianych klockach z alfabetem. Dzisiaj też ma duży potencjał umysłowy. Ale w szkole pewna pani psorka mówiła: "Po co pani ją do nas przysłała, skoro jest chora?" Bo była. Została lekarzem.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
3
~janick 2011-11-15 (11:26) 6 lat 29 dni 20 godzin i 1 minutę temu

A mnie się ten pomysł w ogóle nie podoba. Jasne, niech 2-3 latek się nauczy czytać sam, to się zamknie w swoim łóżeczku i sam będzie sobie czytał, łkając w pampersa, a rodzice zajmą się oglądaniem pasjonujących seriali. Wspólne czytanie również wzbogaca dziecko i daje mu coś czego samodzielne nie da- więź z dorosłym. to jest ICH czas. Tylko ich. Mamy i dziecka, taty i dziecka. Dlatego oszalałam jak zobaczyłam nowe wydanie Wanda Chotomska dzieciom. Przypomniało mi się moje dzieciństwo i te magiczne chwile z czytającym mi tatą... Chcę by moje dziecko też doznało tej magii, zamiast uczestnictwa w wyścigu szczurów w wieku lat 2.

odpowiedz

pokaż 25 ukrytych odpowiedzi

3
30
~ninka 2011-11-26 (12:36) 6 lat 18 dni 18 godzin i 51 minut temu

Moja córeczka rozpoczęła naukę czytania w wieku 2 lat. Po roku pobierała już naukę trzech języków obcych. Potem przyszedł czas na naukę tańca i szybkiego czytania. W odróżnieniu od innych dzieci nie marnowała bezproduktywnie czasu.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

6
2
~enzo 2011-11-27 (08:34) 6 lat 17 dni 22 godziny i 53 minuty temu

Ja nauczyłem się mówić jak miałem 3,5 roku, a czytać i pisać jak miałem 4 lata. Nie można uczyć czytać niemowy przed 3,5 roku życia.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
3
~ola 2012-02-08 (16:36) 5 lat 10 miesięcy 6 dni 14 godzin i 51 minut temu

Mój syn ma teraz 2 latka i 2 m-ce i muszę się pochwalić, że będąc brzdącem w wieku rok i 8 m-cy recytował już cały polski i angielski alfabet, liczył (a przynajmniej znal liczebniki) w zakresie 1-..., znał masę angielskich słówek i cały czas dręczył nas o to abyśmy pisali mu literki, wyrazy, cyferki itd. Dziś maluch liczy ze zrozumieniem po polsku i o angielsku, zna kolory i masę wyrazów i zwrotów w obu językach a co najfajniejsze sam pisze, nie tylko literki ale też całe wyrazy 4-5 literowe będące w potocznym użytku. Co więcej czyta wyrazy, których znaczenia nie zna więc jest coś w tym, że takie maluchy mogą nauczyć się czytać skoro mój młody nauczył się w zasadzie sam. Pozdrawiam

odpowiedz

7
0
~pati 2012-01-31 (14:46) 5 lat 10 miesięcy 13 dni 16 godzin i 41 minut temu

Ja czytałam i pisałam w wieku 4 lat, nauczyłam się podobno pytając co jest napisane. U mojej babci jest skóra z sarny i na "lewej" stronie nabazgrałam mazakiem "Mam 4 lata" :D Niestety, później poszłam do szkoły, gdzie mnie uwsteczniono poprzez zawalenie zbędnym materiałem do wykuwania. Tak, np. wiedza o widmach fal elektromagnetycznych pomaga mi na każdym kroku. :/

odpowiedz

4
1
~praktyk 2012-01-05 (23:49) 5 lat 11 miesięcy 9 dni 7 godzin i 38 minut temu

Umieć mówić i pisać bez błędów to jest to, co w życiu warte! Psu na budę logarytmy, niutony, faradaje!

odpowiedz

2
4
~BABCIA 2011-11-26 (18:42) 6 lat 18 dni 12 godzin i 45 minut temu

MÓJ 4-LETNI WNUCZEK UWIELBIAŁ ,,CZYTAĆ" WRAZ ZE MNĄ KSIĄŻECZKI. PO KILKU MIESIĄCACH ODKRYŁAM, ŻE OPANOWAŁ CZYTANIE! NAJPIERW MYŚLAŁAM, ŻE ZAPAMIĘTAŁ ZNANE, WIELOKROTNIE POWTARZANE TEKSTY, ALE WTEDY... SAMODZIELNIE ZACZĄŁ MI CZYTAĆ I INNE KSIĄŻECZKI DLA MALUCHÓW, TAKIE KTÓRE MIAŁ PIERWSZY RAZ W RĘKU. BYŁAM TYM OGROMNIE ZASKOCZONA. JAKO 5-LATEK POSZEDŁ DO ZERÓWKI, JAKO 6-LATEK- DO SZKOŁY. TERAZ JEST W 2 KLASIE, ŚWIETNIE SOBIE RADZI. CZYTA BIEGLE I Z WIELKĄ OCHOTĄ.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~divinus 2011-11-29 (03:09) 6 lat 16 dni 4 godziny i 18 minut temu

dokad wy sie wszyscy tak spieszycie (???), w niebo przeciez nie wierzycie

odpowiedz